şükela:  tümü | bugün
  • bugünü yasayamamaniza neden olacak en büyük azaptir. tek bir gün varsa o da bugündur dediğiniz gün yaşadığınızi anlayınca ne kadar saçma olduğunu anlayacaksiniz ve yaşadığınizi fark edeceksiniz.
  • farkında olunmayan durumdur çünkü öyle bi gün gelir ki bu kez de geçmişe takıldığınız zamanlara üzülürsünüz.
  • o ilk sevdiğin insandan izler aramaktır, sevdiğin her insanda. ve bıraktıkları tek izin bir gün çekip gitmeleri oluşu... geçmişte yanıtını bulamadığın milyon tane soru vardır çünkü. takılıp kaldığın şey de yanıtını bulamadığın bu sorulardır hep. bir yanın der ki hadi git peşinden, sevdiğin orada, öbür yanın çoktan vazgeçmiştir her şeyden. seni üşüten şey, senin içinden söküp aldıkları şeyle aynı. seni üşüten şey teninin üzerinden çekip aldıkları doğal örtü... diz kapakların, dirseklerin ve en çok sırtın üşür aslında. kime biraz güvenecek olsan, sırtını dayamış gibi olsan, çekilip seni düşürdükleri içindir. yürümeye dermanın kalmadığından diz kapakların üşür.

gel dese, o kadar çok giderdim ki belki... uzaklık, imkansız, olmaması için bilemediğim diğer bütün sebepler, hiçbirinin bir önemi kalmayabilirdi. gel demedi, ben de gidemedim. hiçbir şeyi tam olarak anlayamıyorsun, emin olamıyorsun ya hani, en çok da bu koyuyor insana.

beddua yemişsin de iflah olmazmışsın gibi yaşanan bir hayatta, kim birazcık geçmişe takılmaz ki? kim karamsar olmaz? kalbine giren her insanın, içinden bir delik açarak gitmesine seyirci kalıyorsun. boşluk desem, çok mu klişe olurum? ama bazen klişeler ölümüne doğrudur.
  • geçmişini özlerken, geleceğini hevesle bekleyen insanın durumu bundan daha da zor. sanıyorum bugününü kurtaramayacak.
  • değiştirememekten kaynaklanır çoğunlukla.

bugünü ve geleceği de var eden geçmiş olduğundan; değiştirilemeyen bir geçmiş değiştirilemeyecek bir geleceği gösterir belki de, ondandır takılıp kalmalar.
  • beraberinde gelecegi unutturur.
  • anakronizmin türkçelestirilmiş karsılıgı.
  • yanlış olduğu bile bile yapılanlar listesinde ilk sıralardadır.
    bugünü yaşatmaz, geleceğe umut bağlatmaz.
    öyle zaman geçer, insan kendi hayatına izleyici olur.
  • geçmişten ders alıp, gerisini yollayamamak, orada bi yerde kalmak, bedenen şimdiki zamanda olmak ama ruhen hep geçmişi aramak . kendini gerçekleştirememeye ve mutlu olamamaya sebebiyet verir.
  • eğer hala mutsuz olmak çevrenizi üzmek istiyorsanız yapılacakların en doğrusudur. ertelenen sözler görmezden gelinen gözler kaybedilen tüm yarım sevdalar hep sizinle tadına varın.