şükela:  tümü | bugün
 • hayatıma mololan en mühim içlenme nedenim...

  (bkz: bir buna bir de çaylaklığa kızıyorum)
 • kitapları içeriği için okuduğunu sanır insan ancak kendi içine girmek için bir anahtardır kitaplar. işte bu yüzden insan yıllar sonra içeriğini hatırlamaz o anahtarların, çünkü bir kapıyı açmışsan eğer ve o kapıyı tekrar kapatmadıysan - ki bu çok zordur - aynı anahtara ihtiyacın yoktur. yeni kapılar, yeni benlikler, yeni senler öğrenme vaktidir ve bu sebeple sana açılan diğer kapıları saygıyla yad edip bir arı misali yoluna devam etmeli insan. arada çilingire ihtiyaç duyarsa, o vakit iki duble bir şey içmesi tavsiyeler arasındadır.

  (bkz: çilingir sofrası)
 • çok normal bir durum aslında. yani okunan her kitabın ne anlattığını, karakterlerini, üslubunu vesaire akılda tutmak gereksiz bir iş kanımca. ne bileyim yani bir kere okuyup anladığını düşündüğün bir kitabı haydi ikinci kez, taş çatlasın üçüncü kez okudun diyelim. tam olarak yerleşti bütün olay zihnine. sonra bir süre geçecek, ister istemez büyük bölümünü unutacaksın o anlatının. falan...

  mesele okunan şeyi ne kadar akılda tuttuğun değildir yeğen, mesele, okumuş olduğundur. okuduğun her kitaptan birer kelime bile öğrensen, okumanın faydasını görmüşsündür demektir.

  velhasılıkelam iki gözüm, herhangi bir ortamda "şunu okudum, bunu okudum, onu da okudum" dediğinizde "şunun konusu neydi, bu ne anlatıyordu, o kimin kitabıydı" gibi sorulara olur da cevap veremezseniz kafanızı yormayın bu soruna. zira anlattığım üzere, asıl mesele gereksiz birçok şeyi değil, en azından gerekli olan bir şeyi hatırda tutup ondan faydalanabilmektir.
 • eğer bir sorun olarak görülüyorsa çözümü kısa kısa not almak olan durum.

  yıllar sonra dönüp okuduğunda o kısa notlar, hem üzerinde düşündüğü eseri hem de o zamanki düşünme tarzını hatırlatır. şimdikiyle karşılaştırabilmek için harika bir fırsattır aynı zamanda. anlarsın ki, kafa patatese dönmüş geçen zaman içinde.

  ileri düzey örneği için:

  (bkz: the butterfly effect)
 • en çok okunan kitapları paylaşacak, sizinle aynı türden kitaplar okuyan eş dost eksikliğinden ve okunanlar hakkında yazılıp çizilmediği için ortaya çıkan durum.
 • bugün kim milyoner olmak ister izlerken başıma gelen olay. bolluk bakanlığı, doğruluk bakanlı vs. hangi romandadır tarzında bir soru karşısında 1984 dedim hemen ama şıklarda cesur yeni dünya'yı görünce ikisinin hikayesi birbirine girdi. bir süre çıkamadım işin içinden. sanki hatırlamaya çalıştığım bir şarkı gibi oldu.
 • hayattaki en büyük derdim.

  kusura bakmayın; ama hakikaten derdimi sikeyim bu noktada.

  not: şahsen tecrübelerinizi, tavsiyelerini dinlemek isterim.
 • kitap varlığa kazındıktan sonra önemli değildir.
 • çok okumaktan kaynaklanan durum. bir de unutkanlıkla daha da şahaneleşir (!) bu durum.
 • kitapların kendi çapında özetinin çıkarılması, önemli noktalara ilişkin ufak bloknot kağıtlara yorumlar yazılması o zamanki duygu ve düşünceyi hatırlatması açısından önemlidir. öbür türlü gerçekten insanı şaşırtıyor bu hafıza. e ne diye okuduk madem unuttuysak gibi acı ama gerçek bir noktaya götürüyor insanı.