şükela:  tümü | bugün
 • üç kişilik rock grubu rush'ın solisti ve basçısıdır. dünyanın en iyi basçıları arasında sayılır ve çoğu ünlü basçının kendi tarzlarını geliştirme aşamasında örnek aldığı kişilerdendir (bkz: les claypool) bir zamanlar siyah-beyaz rickenbacker 4001 çalmış, sonra tekrar fender jazz bass'a dönüş yapmıştır. fender firmasının bu adam için çıkardığı, '70'lerin modeli esas alınarak hazırlanmış bir japon üretimi signature gitarı da mevcuttur.
 • gercek adi "gary lee weinrib" olan efsane bas gitar ve muzik dehasi. buyukannesi ona "gary" diyemedigi "geddy" diyebiligi icin bu ismi almi$tir. rush kurucu kadrosundandir. kolejden arkada$i alex lifeson ve john rutsey ile ilk olarak bu isimle sahne almi$lar, debut albumleri rush da bu kadro ile cikmi$tir. gruba neil peart'in katilmasi ile $arki sozu yazarligindan neredeyse tamamen elini etegini cekmi$, daha cok alex ile muzik yapmaya yonelmi$tir (hence the phrase music lee and lifeson lyrics peart). grubun keyboard ve elektronik i$leri genelde ondan sorulur. softball hayranidir, kendine ait my favourite headache diye bir albumu de bulunur. gercekten de gunumuzde sayisiz bas gitarist (billy sheehan, les claypool vb.) ondan acaip etkilenmi$tir.

  hail to the chief.
 • müzik tarihinde genç basçıları en çok etkileyen insanlardan biridir. (diğerleri de jaco pastorius, geezer butler, john entwistle gibi basçılar)
 • yaraticiligi ve bassistliginin yaninda,vokaline de cok sempati duydugum muzik adami.karizmatiktir de*
  ayrica my favourite headache adli cok basarili bi solo album cikartmistir
  uzaktan edit: yok be çok da karizmatik değil, özellikle vatkalı ceket ve stretch pantalonla gördükten sonra...ıyk..
 • marathon gibi bir şarkıyı hem çalıp hem söyleyebildiği için takdir edilmesi, elleri öpülmesi gereken mülayim insan.
 • wal da kullanan babaların babası müzisyen...
 • bill banasiewicz imzali 'visions' adi tasiyan rush üzerine yazilmis bir biyografi kitabinda (1988 yili - omnibus press basimi), geddy lee'nin 2.dünya savasi'nda polonya'dan kanada'ya kaçan bir yahudi ailesinin çocugu oldugu belirtilir. kitapta ayrica, çocukluk arkadasi nancy young ile 1976 yilindaki evliliginin, yahudi geleneklerine uygun yapildigi yazar.
 • ayni zamanda bir beyzbol fanatigidir.
 • vokalini en sevdiğim sanatçıdır bu kişi. en sevdiğim vokalist olduğunu beyan ettiğim ortamlarda garipsenmeyi anlayışla karşılarım. çünkü ses tonundan zerre haz etmediğim dave mustaine'i eşsiz bir vokalist olarak ele alan çok insan gördüm. demekki bir çok değişkenin, ele alış tarzının etkilediği "bakış açısı" mevhumu , birbirlerine çok zıt sevme seçimleri doğurabiliyor. doğaldır.
 • genç basçıları etkilemesinin sebebi, basın volümünü elektro gitarı bastıracak kadar açmaya cesaret eden ilk basçı olmasındandır.
hesabın var mı? giriş yap