şükela:  tümü | bugün
 • fatih sultan mehmet oglu mustafa nin olumunden basvezir mahmut pasa yi sorumlu tutup idam ettirince yerine basvezir olan kisidir. daha sonra arnavutluk a yapilacak saldirinin basarisiz olacagini soyleyince fatih tarafindan hapsedilmistir ve yerine mehmet pasa gecmistir. hakli oldugu gorulunce de salinip katan-i derya olarak gorevlendirilmistir. gedik ahmet pasa oglu beyazit in afyon bagimliligini ve de emrindeki birliklerin duzensizligini soylemistir. bu sebeplerden dolayi beyazit tarafindan pek sevilmemektedir. daha sonra 2. beyazit padisah olunca gedik ahmet pasa yi, kardesi cem i yakalamak icin gorevlendirmistir. gedik ahmet pasa cem e sempati duymaktadir ve bu da 2. beyazit in gedik ahmet pasa yi sevmemesi icin diger bir nedendir. cem memluk bolgesine girince gedik ahmet pasa takip etmeyi birakmis ve konya ya geri donmustur. 2. beyazit eline gecen firsati kullanmis ve gedik ahmet pasa yi basarisizligindan dolayi hapsettirmistir. ancak devsirme olan gedik ahmet pasa, yeniceriler tarafindan cok sevilmektedir ve kahraman olarak gorulmektedir. tutuklanmasi yenicerilerin isyan etmesine sebep olur ve boyle bir isyani goze alamayan beyazit, gedik ahmet pasa nin serbest birakilmasini emreder. 1482 yilinda gedik ahmet pasa rodos sovalyeleriyle baris anlasmasi imzalanmasiyla gorevlendirilir. anlasma imzalandiktan sonra 2. beyazit edirne deki sarayinda gedik ahmet pasa nin da dahil oldugu bir grup pasa ya kutlama amacli bir yemek verir. yemek sirasinda bol sarap vardir ve gedik ahmet pasa nin, masadaki diger pasalar ve 2. beyazit gibi, alkol almayi sevdigi bilinmektedir. 2. beyazit masada kardesiyle ilgili konusmalarin ve kardesinin hikayelerinin pasalarin ne kadar ilgisini cektigini gorunce rahatsiz olur. yemegin bir yerinde 2. beyazit askeri giderleri dusurecegini ve bazi ust duzey askerleri atacagini soyler. bunun uzerine gedik ahmet pasa 'eger askerleri tahrik ederseniz tahtiniz tehlikye girer. hayatta olan bir erkek kardesi olan bir sultan icin zor bir durum' der. gedik ahmet pasa yla bitmemis bir hesabi olan 2. beyazit o an icin bunu duymamazliktan gelir fakat yemegin sonunda herkes giderken gedik ahmet pasa ya kalmasini, onunla ozel birsey konusacagini soyler. diger pasalar gittigi gibi gedik ahmet pasa yi tutuklatir 2. beyazit. zindana atilan gedik ahmet pasa ya, cem in ve cem sempatizanlarinin yerini soylemesi icin, iskence yapilir. ancak yeniceriler bu durumu ogrenince yine isyan ederler. 2. beyazit gedik ahmet pasa yi saray kapisina getirterek sag oldugunu gosterir ve yenicerileri ikna eder ama yeniceriler gider gitmez gedik ahmet pasa yi idam ettirir.
 • fatih sultan mehmet ve ii.beyazıt döenmi sadrazamı.
  afyon'da 1477 yılında yaptırdığı bir külliye bulunmaktadır.
  halen imaret camii, hamamı, taş medresesi, okul ve kütüphanesi hizmet vermektedir.
 • (bkz: gedikpaşa)
 • otranto kalesini alan paşadır.
 • kefe'yi alan paşadır. tarihinin en iyi denizden karaya çıkartma üstadıdır.
 • fatih sultan mehmet'in gözde komutanlarından biri. 1480'de italya'nın güneyindeki puglia eyaletinin stratejik merkezi konumundaki otranto şehrini ele geçirdi. papalık durumu öğrendiğinde roma büyük panik yaşadı. toplam 13 ay otranto'da kalan ahmet paşa, erzak yetişmeyince çekilmek zorunda kaldı. hesapta seneye kaldığı yerden devam edecekti. ancak 1481'de fatih sultan mehmet'in ölmesiyle planlar suya düştü. fatih'in ideali roma imparatorluğu'nu diriltmekti. 1481'de gebze sahrasında öldüğünde, bu uğurda ordularıyla italya'ya yola çıkmak üzere olduğu rivayet edilir. biraz daha yaşasan ölür müydün be adam (!) .
 • onca hizmetine rağmen osmanoğlu'na yaranamamış iyi komutan iyi paşa. sümsük bir padişahın gazabı olmuştur sonu.
 • davor vugrinec italya'ya transfer olmadan yüzlerce yıl önce taa lecce'lere türk akıncılarını göndermiş büyük burunlu osmanlı yöneticisi. doğru her yerde söylenmez sözüne aşina olmayan gedik açık sözlü olmasıyla tanınırdı.
 • ıı. beyazıt tahta çıktığı zaman eski vezir-i azam gedik ahmet paşa, gelibolu'daki donanmayla italya seferine çıkmak üzereydi.fatih'in ölümüyle yerine büyük oğlu
  beyazıt'ın geçtiğini görünce, seferden vazgeçip istanbul'a döndü.ıı. beyazıt, padişahlığı şerefine edirne'de tantanalı bir içki meclisi kurmuş, gedik ahmet paşa'yı da sofrasına davet etmişti.o sofra gedik ahmet paşa için ölüm sofrası oldu.davetin en coşkulu anında ıı.beyazıt çevresindeki vezirlere sordu:
  —küfranı nimet edenin cezası nedir?
  vezirler hep bir ağızdan yanıt verdiler
  —ölümdür.
  ıı. beyazıt parmağını gedik ahmet paşa'ya doğru uzattı:
  —işte ol münafık budur
  o sırada davetlilere beyaz kaftanlar armağan edilirken, eski veziriazam gedik ahmet paşa'ya siyah bir kaftan getirildi. siyah kaftan ölüm işaretiydi.paşaya siyah kaftanı giydirdiler ve ziyafetin sonunda kendisini kapı dibinde bekleyen cellatlara teslim ettiler. cellatlar orada boğdular fatih'in dik kafalı serkeş veziriazamı gedik ahmet paşa'yı; cem'den yana olduğu sanıldığı için...tarih. 18 aralık 1482.kaynak: idam edilen 44 veziriazamın dramı yazı dizisi çetin altan 20.11.1990 milliyet sayfa 15[http://dusunmekvepaylasmak.blogspot.com/…olayi.html http://dusunmekvepaylasmak.blogspot.com/…olayi.html]