şükela:  tümü | bugün
 • nerdler loser ve kaybetmeye mahkum insanlar degildiler. kendilerini dork ile karistirmamak gerekir. nerd sifatini hak eden kisiler standart bir insanin anlamakta gucluk cekecegi zor diye tanimlanan bir alanda (bilg. bilimleri, fizik vs) ust derece akademik merak ve basari sahibidirler. kendileri genelde mastermind intj kisileri oldugundan sosyallesmekte biraz basarisiz olduklari dogrudur. bu basarisizligin bir sebebi de sosyallesmeye cok onem vermemeleridir. hatta zaman bulamiyorlar bile diyebiliriz. zeka seviyeleri yuksek oldugundan ve genelde problem cozmeyi sevdiklerinden eglenceleri de genelde kendilerini challenge edecek turdendir ki bu da onlari bilgisayar oyunlarini sevmeye veya karmasik filmler izlemeye itebilir.

  geekler icin ise herhangi bir akademik basari veya zeka seviyesi yorumu yapmak mumkun degildir. geekler herhangi bir konuya -genellikle unorthodox- fazlasiyla ilgi duyup zaman ayiran kisilerdir. o alanda derinlemesine bilgi sahibidirler. bilgi sahibi olduklari bu alan akademik bir alan degildir. ornegin star wars'in tum oyunlarini oynamis, filmleri ezberlemis, karakterlerle ruyasinda sevismis birisi star wars geek'idir. tahmin edebileceginiz star wars nerd'u gibi bir tabir mantikli ve mumkun degildir. gene tahmin edebileceginiz gibi nerd insanlarin pek cogu geek sinifina da dahil olurken bu durumun tersi gecerli degildir.

  ozetlemek gerekirse; muhendislik fakultesinde cok fazla calismadan(ya da calisarak, fark etmez), bolca garip bilgisayar oyunlari oynayip gene de yuksek not alan arkadasiniz nerd'dur. sabahlara kadar bilgisayar oyunu oynayip sinavlari pek sallamayan arkadasiniz ise geek'dir.
 • her ne kadar #341253 entrysi ile küçük bir giriş yapılsada devamı gelmemiştir.iş bu sebepten ötürü götümden sallayarak bulmaya çalışacağım farklardır.
  ön bilgi için (bkz: geek) (bkz: nerd)

  - geeklerin çoğu insana anlamsız ya da saçma gelen takıntıları,ilgi alanları vardır nerdlerin yoktur.
  - nerd genelde looser diye tabir edilen,doğuştan kaybetmeye mahkum acıların çocuğu modeli iken geek arkadaşların mutlaka başarılı,yetenkli olduğu en az bir konu,alan mevcuttur.
  - geekler nadiren de olsa cool bulunabilir,hayranlık ya da korku hissiyatı uyandırabilir insanlarda lakin nerdler vur ensesine al lokmasını tarzı zararsız tiplerdir.
  - nerdler her ne kadar tavşan boku olarak görülse de seri katiller hep bunlardan çıkmıştır.yılların verdiği baskılar,eziklik ardından büyük patlama yaşarlar,kükremiş sel gibi enginlere sığmaz taşarlar.geekler en fazla deney yaparkan ortamı havaya uçurur,yaralanmalı kazalara yol açarlar.direk zarar verme eğilimleri yoktur.
  - nerdler daha asosyaldir.geekler yine kendi gibi geek arkadaşları ile beraber takılır,normal insanlara anlamsız gelen espirilere kedi aralarında anırarak gülüp eğlenirler.
 • şu şekilde tarif edildiği gibidir.
 • geeklerde nerd özelliği aranmaz ama bazı nerdler geek olabilir. şöyle açıklıyım; baskın olan nerdlüktür, bir insan hem geek hem nerd ise o kişi nerddür. nerdler bilgisayarda saatlerce kod yazarken geekler o bilgisayarda saatlerce çizgiroman okurlar. dork ile nerdü de karıştırmamak lazım. bir insan hem dork hem nerd is o kişi direkt dorktur. the big bang theory’deki sheldon cooper geek özellikleri de taşıyan müthiş bir nerd örneğidir.
 • geek, her bi elektronik boktan annayan, her bi bokun yeniliğini çokiy takip eden, bilgisayarı ve diğer teknolocik alâtları yalamış yutmuş, iki de pantalon dikmiş, takan, söken, girişken mi girişken, şeytan tüylü ve genelde ağzı iy laf yapan bir tür.

  nerd ise, genelde şişe dibi gözlüklü, sivilceli, içine kapanık, gülmeyen, asosyal, bir veya bir kaç konuda çok ama çok ileriye gitmiş, sanki bu dünyaya ait değilmiş gibi duran, modaynan uzaktan yakından bi ilgisi bulunmayan, sessiz, şizoid, aşırı zeki ve aşırı çalışkan bir tür...
 • geek hobi olarak izler, oynar, okur; nerd hobi olarak yaşar.

  ya da

  geek sıradan bir bankacı olabilirken; nerd sözgelimi robot bilimcidir.

  ya da

  geek dünyalıdır; nerd kendi gerçekliğini kendi yaratır.

  ya da

  geek tüketir; nerd üretir
 • geek pratiktir nerd ise teorik.
 • geek teknoloji bilgisiyle kız tavlayabilir. nerd tavlayamaz.