şükela:  tümü | bugün
  • ne yazık ki, amd'ın batışını 3d izletecek olan ekran kartıdır.

http://www.golem.de/…er-erscheinen-1610-123579.html
  • sadece almanyada cikacak olan kart
  • türkiye'de satılmakta olan asus expedıtıon geforce gtx 1050 ti 4gb modeli mevcuttur. 730-740 tl civarına bulunabilir. upgrade kartı deniyor buna. çoğu eski yeni oyunu 1080p de kasılmadan 60 fps oynayabilmenize yarıyor. fiyat performans oranı efsane diyebiliriz.

tek kusuru sli desteği yok. olmasa da olur. ayrıca harici güç gerektirmiyor. eski tip 300w güç kaynakları (tabi kaliteliyse) ile bile kullanabilirsiniz.

çift fanı var ve kart biraz büyük, çok eski sistemlerde kasaya sığmama durumları belki yapabilecektir.msı gtx 660 ti var bende, şöyle bir karşılaştırması da mevcut benim kart için.

http://www.game-debate.com/…0-vs-geforce-gtx-660-ti

görüldüğü üzere direkt tokatlıyor benim kartı. tabi benim kart 2012 kartı o da ayrı konu ama bence ekran kartına çok para harcayamayacaklar için mükemmel bir ürün çıkartmış nvidia.
  • olum yapmayın şöyle şeyler. insanı pc ye geri dondurtmeyin ne güzel almışım konsolu kafa rahat niye böyle yapıyorsunuz.
  • efsane olan bir tarafı yoktur. bahsi geçen 140 dolar fiyatı ile yalnızca güzel kart olmuştur hepsi bu. 40-50 dolar fazlasını verip 470 almak gayet mantıklı olabilir. ancak bu seviyede kart alacak kullanıcı için 40-50 dolar vermek kolay olmadığı için şuan için rakipsizdir.

türkiye'de ise her zamanki gibi fiyatı kazıktır. alınmaz.
  • nvidia'nın son ekran kartlarından birisidir. 10 güne yeni bilgisayar toplayacağım için 4 gb 256 bit rx 470 ve 4 gb 128 bit gtx 1050 ti arasında kalıyorum. karar veremedim. youtube'den izlediğim videolara göre rx 470 çok üstün bu ekran kartına göre ama bütçeyi de düşünmem gerekiyor biraz. zorlarsam rx 470 alacak gibiyim, kullanmış olan arkadaşım da yok, olumlu bir dönüt alsam kafam rahat şekilde bu ekran kartına karar verebileceğim aslında.
  • iki hafta önce 700 liraya satılırken, şu anda 800 lirayı geçmiş ekran kartıdır. fiyatının artacağını bile bile alıp almama kararsızlığına düşmem sonucunda fiyat artışına kurban gittim ve sonuç olarak almayacağım. rx 460'lar 520 - 530 lira bandında ama hem 2gb ramli hem de performansı 1050ti'a göre daha düşük.

edit: bu arada amazon'da da stoklarda görünmüyor. belki bir stok sorunudur, iki üç hafta sonra tekrar 730-750 bandında görmek istiyoruz. tabi doların artışı devam etmezse.

edit2: o kadar iyi niyetli bir insanım ki vatanbilgisayar'da 746 liraya düşmüş.
  • asus strix gtx 1050 ti 4g modeli şu an 831 tl. rakiplerinin fiyatları an itibariyle asus strix modelleri için: rx460 (685 tl), rx470 (978 tl), gtx1050 (742 tl), gtx1060 (1779 tl). gtx960 (877 tl)

sırayla karşılaştırırsak her zaman olduğu gibi aynı fiyat bandındaki amd kartlardan daha an az fps (%20 kadar denebilir) ortalaması veriyor. ancak daha az güç tüketiyor (kısa vadede önemsiz gibi gelse de her ay fazladan 10 tl ödemek 5 yılda 600 tl zarara sokar sizi. zaten 300 lira az verip amd alırsan 150 lira fazla verip daha pahalı güç kaynağı alacan. çevrecilik de cabası), daha serin çalışıyor (özellikle sıcak ortamda bilgisayar kullananlar için önemli. eğer belli bir sıcaklığa ulaşırsa performansı ciddi şekilde düşecek, kapanacak, yüksek ses çıkaracaktır) ve daha optimize bir bir kart vaat ediyor. (daha az fps drop, daha çok oyunda yüksek performans)

1050 modeli şu an için çok az fiyat farkı olmasına rağmen özellikle üst düzey oyunlarda 2gb ram yetmediği için sizi sıkıntıya düşürüyor. 1060 modeli ise sadece kağıt üzerinde 1 üst modeli ancak görüldüğü gibi 2 katından pahalı olduğu için hiç girmiyorum oraya. 960 hem fiyat, he fps olarak, hem ram olarak, hem teknoloji olarak, hem daha kısa desteklenecek olası açısından her türlü geride kalıyor.

gelelim soğutucu çeşitlerine. burada sadece asus ve msi modellerini kıyaslayacam. asus expedition (791 tl), asus strix (831 tl), msi gaming x (816 tl). bu üç kartı da seçerseniz pişman etmez. firma vaatlerine gelirsek en yüksek serinliği alüminyum mono blok üzerine bakır ısı borularıyla strix sunuyor. daha çok tasarımı ile öne çıkan msi gaming x ise alüminyum mono blok üzerine yine alüminyum ısı boruları kullanıyor. expedition modeli ise alüminyum mono blok ile çalışıyor. bu modelin iddaası ise dayanıklılık. diğerlerini göre çok daha uzun yıllar sağlam kalacağını söylüyor. zaten gtx1050ti gibi ekonomik bir kart seçtiğine göre bir de bunun kullanım süresini 2-3 yıl değilde 4-6 yıl gibi düşünüyorsanız bu kart ön plana çıkıyor. ancak dediğim gibi hangisinin rengini beğenirseniz onu da alabilirsiniz. öyle ahım şahım fark yok bu 3'ü arasında. ancak eğer çok özel bir nedeniniz yoksa tek fanlı modellere yaklaşmayın derim.

özet: 2000-3000 tl arasında oyun için kasa toplayanlar için şu an için tercih edilebilir bir kart.
  • upgrade kartı deniyor ama vga desteklemiyor sadece dvi hdmi ve display portları var eğer bu kartı alırsanız yanında kuvvetli muhtemel bir de monitör alırsınız (bkz: nerden mi biliyorum ?) upgrade için o kadar da iyi olmayan kart
  • 2017 yılında hala sadece vga girişi olan monitöre sahip insanlar olduğunu görmemize sebebiyet veren kart. 15 yıllık monitörünü de bi zahmet değiştir artık.