şükela:  tümü | bugün
 • yeni bir futbol terimi. sözlükte futbol özerine bunca kalem oynatılırken başlığının hala açılmamış olması ilginç. benim kabahatim mi acep arayıp da bulamamak, hafiften kıllanmadım da değil doğrusu. neyse. daha önce bir yerlerde, başka başlıklar altında tartışıldığını bilen-gören buraya ekler zaten.

  almanca bu futbol terimiyle alman futbolu üzerine ihtisas yapan borges nam orhan uluca'nın yakın zamanda yazdığı birkaç yazı vesilesiyle tanıştım. orhan uluca "karşıpres" diye çevirmiş, ama açıkçası onun da içine pek sinmemiş gibi. öyle almancayı eğip bükecek bilgimiz yok ki terime alternatif önerelim, ama karşıpres hakikaten çok içe sinmiyor. gerçi artık pek sözleri itibar görmüyor, ama bana kalırsa futbolun taktik tarafını türkiye'de elinden geldiğince tartışmaya çalışmış (ve hala da çalışan) birkaç isimden olan ömer üründül misal şok pres tabirini kullanırdı özellikle savunmadan topla çıkan rakibe yapılan baskı için. tabii gegenpressing eğer doğru anlıyorsam yalnızca ömer üründül'ün anladığı tarz, topla çıkan takıma yönelik ani baskından daha geniş bir kavram. belki yıldırım baskın da denebilir terim için, bilemedim.

  bu taktikte amaç, topun kaybedildiği noktada hemen yıldırım bir baskına kalkarak yeniden topu kazanmaya çalışmak. borussia dortmund'un başarısının sırrı, barcelona'nın tiki takatısını işletmek için gerekli altyapıyı sağlayan anlayış bu. orhan uluca'nın yazılarında pek rastlayamadım ama bence fatih terim ve ersun yanal da tarihsel olarak türkiye futbolunda bu anlayışın öncü mümessileri oldular, hatta klopp yokken onlar vardı diyeyim de işi sulandırayım, eheh. zaten memlekette bu isimlere taktiksel açıdan itibar edilmemesini hiç anlamam. terim diyince on kişiden sekizi misal hemen motivasyona, oyuncularını nasıl gaza getirdiğine bağlar. bu "motivasyon" açıklaması (hatta sığlığı) uğruna onun taktiksel becerisi, türkiye futboluna getirdiği yenilikler hep görünmez olur. dikkat edin, terim ne zaman söyleşi vs gibi mecralarda motivasyon becerisi yegane alamet-i farikasıymış gibi sunulsa düzeltme yapma ihtiyacı hisseder ve taktik anlayışını ön plana getirmeye çalışır. ki hakikaten hakkıdır. deli danalar gibi pres yapma denen kavramı feldkamp galatasaray'ında tanıdım, ama daha akılcı, daha sonuç almaya yönelik, sahanın parselizasyonu ve topsuz oyun anlayışı bağlamında şekillenen bir taktik olarak anladığım gegenpressing, terim takımları tarafından icra edilmeye çalışıldı ve edilmeye devam ediyor gibi. özellikle 1999-2000 sezonunda galatasaray'ın türkiye ligi'nde oynadığı maçların pozisyon pozisyon, görselli mörselli bir taktiktel analizi yapılabilse (ki ne zaman türkiye'deki futbol programları goygoyu bırakıp ya da hakem hataları tartışmaktan vazgeçip pozisyon pozisyon taktik tartışacak allahaşkına?) orada gegenpressingin izleri bulunacak, adım gibi eminim. hakeza ersun yanal'ın özellikle gençlerbirliği zamanları. hatta şöyle bir benzetme bile yapılabilir. fatih terim, gegenpressing'i barcelona tarzı kullanırken (nihayetinde terim felsefesi topu ve oyunu daima kontrol etmeye yöneliktir); ersun yanal bir nevi dortmund tarzı takılarak topu kaptıktan sonraki ilk birkaç saniye içerisinde hızla sonuç almaya yönelir. neyse, lafı da iyice uzattık, orhan uluca'nın yazdıkları şuralarda olacağıdı (görselli mörselli, fevkalade), işi uzmanından öğrenmek isteyenler için birebir:
  http://www.futbolburada.com/…rsi-pres-gegenpressing
  http://www.futbolburada.com/…npressing-bayern-munih
  alman futbolunun yükselişinin önemli bir amili olarak "gegenpressing"i tartışan şu ingilizce yazı da fena değil:
  http://footballspeak.com/…/the-german-football.aspx
 • hakkında bir gerzeğin şöyle bir şey yazdığı taktik:

  --- spoiler ---

  daha jupp henyckes böyle bir terimi bilmiyorken, bundan 5 sene önce barcelona guardiola yönetiminde bu presi yapıyordu
  --- spoiler ---

  jupp henyckes 72 yaşında; guardiola 46 yaşında. kelime almanca. şuraya bir şey yazarken bir kez daha kontrol edin.
 • bu topraklarda 16 sene önce kullanılmış, bir de avrupa kupası getirmiştir.

  (bkz: topun olduğu yer bizim için pozisyon)
 • gegenpressing klasik bir hücum presi kastetmez. hücum pres evvelden beri kullanılan oyun şeklidir. gegenpressing, hücumdayken rakibin üstüne bilerek hatalı pas yaparak, hücum pres ile geri alıp, gole gitmektir. aslında savunmacı takımın bilerek düzenini bozup, bu düzensizliğinden yararlanmak. bir nevi oturmuş savunmaya kontra atak yapmak.
 • belki icat eden değildir ama yeryüzünün gelmiş geçmiş en iyi uygulayıcısı jupp heynckes ve onun hayvani fizikli bayern münih'idir.
 • jürgen klöpp ingiltere'ye geldiğinde, dortmund'daki başarısının temelinde yatan bu sistemin oldukça dillendirildiğini görünce oldukça şaşırmıştı. bu ilginin nedeni ise, almanlar'ın ismini verdiği bu terimin, ingilizler'in 1980'lerde kullandıkları sistemin bir gelişmiş versiyonu olmasıydı. akla ilk gelen isim klöpp olsa da, selefi tuchel de bu yolda yürümekte. aynı zamanda bielsa, guardiola, pochettino gibi teknik adamlar da bu sistemi oldukça verimli kullanan teknik adamlar arasında.

  rakibe yapılan prese dayalı oyun demek kelime anlamı olarak. ilk kullanılan yer ise 1960'lı yıllarda sovyet rusyası ve hollanda'dır. birden fazla oyuncunun, topu saklayan oyuncuyu sıkıştırmasına dayanır. fakat bu taktikte teoride büyük bir açık vardı. o da, baskı altına alınan oyuncunun, uzun bir pas ile boştaki arkadaşına topu ulaştırmasıydı. pratikte uygulaması oldukça güç ve yetenek isteyen bu durumun, dortmund ve liverpool gibi takımların rakipleri tarafından bu maçlarda başarıyla uygulandığını söylemek pek mümkün değil. zira püf nokta, pozisyon bilgisi üst düzey oyuncular ile oynandığında, boştaki oyunculara da uzun paslarda 'interception', yani pas arası müdahalelerin de oldukça artmasıydı. 1970'li yıllarda iskandinav ve britanya liglerine de sıçrayan bu akım, günümüzde büyük takımların tercih ettikleri ve oldukça verimli bir taktiktir.

  klöpp, bu uygulamayı bir zaman kısıtlaması içinde yaparken, 'topu altı saniye içerisinde takıma kazandırmak' felsefesi ile açıklıyor.

  http://gss.gs/iis.jpg +

  temel amaç, top rakipte ve oyun esnasındayken, minimum süre zarfında topun tekrardan kazanılmasıdır. işin sırrı da topu kazanan oyuncuyu hazırlıksız yakalamaktır, çünkü topa hakim olan oyuncu, bu hakimiyet için bir enerji harcamıştır ve top kontrol ederken veya pas aktarırken yorgunluk seviyesi artmıştır. kenar oyuncularına, özellikle de beklere uygulanınca verim oranının arttığı gözlenmiştir. sırf bu yüzden louis van gaal, takımı topla hücuma çıkarken sağ ve sol bekleri tarafından oyun kurulmasına veya oradan top çıkartılmasına müsade etmez. hollandalı çalıştırıcı, ön liberolarından veya stoperlerinden bu konuda oldukça özverili olmalarını ister. sırf bu yüzden manchester utd, hollanda milli takımı'nda parlayan daley blind'i 14.5 milyon pound karşılığı ajax'tan transfer etmiştir.

  http://gss.gs/hue.png +

  birden çok varyasyonu var. jupp heynckes'in uyguladığı tür, topu ayağında tutan oyuncuya karşı bir oyuncunun yaptığı presle karşılık vermekten ibaretken, pas istasyonu olabilecek diğer oyuncuların da diğer boştaki oyuncular tarafından markaj altına alınmasıdır. jürgen klöpp, dortmund'daki dönemlerinde bender, ilkay ve kehl gibi orta saha oyuncularının kuşatma altına almalarını istemişti. bir benzeri pep guardiola tarafından kullanılan 'triangle gegenpressing' adını verdiği varyasyon. burada ise topu kullanan oyuncunun karşısında bir üçgen kurularak alan savunması yapılması.

  http://www.soccerwire.com/...2013/11/pressure.gif +

  hepsinde temel amaç hem topu muhafaza eden oyuncunun, hem de diğer rakip oyuncuların topla kat edecekleri mesafeyi kısaltmak ve nihayetinde o topu takımına kazandırmak. yine hepsinin temelinde yatan şey de hızlı olabilmek ve doğru müdahaleyi doğru zamanda gerçekleştirebilmek. bu sistem başarıyla gerçekleştirildiğinde oldukça tehlikeli ve hızlı bir kontratak şansı yakalama şansına da müsaittir, ki bir anlamda amaç da odur. top kazanıldığında savunma henüz yerleşmemişken, süratli bir şekilde rakip onsekize girip fişi çekmek en mühim noktalardan da birisidir. bu yüzden 'kontratağın kontrası' da denilebilir.

  tabi bunu doksan dakikanın her anında uygulayabilmek de olanaksız. zira bu presi durdurup, takım savunmasına yerleşilmesinin de gerçekleştirilmesi gerekiyor. aynı zamanda oldukça efor sarfedilen bir şey olduğu için de kondisyonu ekonomik kullanmak her zaman önemli.

  bu pres stili her ne kadar son yıllarda oldukça revaçta olsa da, şampiyonlar liginde son 10 yılda atılan kontratak gollerinin oranı yarı yarıya yakın bir şekilde düştü.

  https://www.youtube.com/watch?v=5qrwryn3oky + ¤

  kaynak: http://gss.gs/2114716
 • alex bunu, santra vuruşunu taça atarak, yapıyordu.
 • klopp'un liverpool'u tarafından kusursuzca icra edilen sistem.

  (bkz: 7 mayıs 2019 liverpool barcelona maçı)
 • abdullah avcı gegenpressing yaptırmıyor , siz ne sayıklıyorsunuz kuzum.

  (bkz: tinerin zararları)

  uefa kupasını alan türk ağırlıklı kadro dışında bu futbolu uygulayabilen çok az ekip gördüm.tudor'un karabükspor'u , ilk zamanlarda galatasaray'ın iç saha maçlarında oynattığı futbol sayılabilir.

  bunun dışında tabii ki (bkz: klopp)
 • gegenpressing'in abdullah avciyla alakasi bence de yoktur. ama gegenpressing de bir hucum varyasyonu da yoktur. sadece sok baskiyla topu en kisa zamanda kazanmayi ifade eder. aklinizdaki gibi klopp sisteminin kontra ataklari vs gegenpressingen bagimsizdir. bir bilgi daha, alman yorumcular da bu gruba dahil olmak uzere; gegenpressingi klopp'tan once uygulayan ve bu presi en ust seviyede yapan takim guardiola barcelonasidir. yani kisaca tika takayla da gegenpress yapilabilir. ki dusuk tempolu pas oyununun ulkemizdeki temsilcisi de abdullah avci'dir. kapali, cirkin vs bir futbol oynattigina hic katilmiyorum. o yas ortalamali bir basaksehir baska hicbir sey oynayamazdi, neyse kisa keselim. gegenpress dedigin sey kontra oyun demek degildir, sadece topu kazanmayla ilgilidir.