şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (ibr.) gözyaşı vadisi (ge = vadi, çukur; hinnom = gözyaşı). anlam genişlemesiyle 'cehennem'. fransızcaya 'géhenne', ingilizceye ise 'gehenna' şeklinde geçmiştir.
  (bkz: cehennem)
  (bkz: gehenne)
  (bkz: gehenna)
 • yahudi eskatolojisinde, ölümden sonra azap çekilecek olan cehennem.
  gehinnom molochun şehridir. i.ö 8. yüzyıldan beri vardır. (bilinen)
  (bkz: hinnom vadisi)
 • eski usul yedikule zindanı.
 • cehennem sözcüğünün ibranice'deki adıdır ve "hinnom vadisi" anlamına gelir.

  hinnom vadisi, eski devirlerde israil krallığı'nda yaşayan insanların çocuklarını molek adlı puta kurban olarak sundukları bir yerdi. söz konusu şahıslar kendi çocuklarını canlı olarak bu putun ortasındaki ateşe atıyorlardı. israil krallarından biri olan yoşiya, bir gün bu uygulamaya bir son verdi. daha sonra burası zamanla, ağır suç işlemiş kişilerin cesetlerinin, hayvan ölülerinin ve ayrıca her çeşit çöpün atıldığı bir yer haline geldi. daha sonra insanlar bu çöplerin yığılmasını önlemek için bunları yaktılar ve devamlı kükürt atarak ateşin devamlılığını sağladılar.

  bu şekilde suçluların ve günahkarların cesetlerinin yakıldığı vadi olan gehinnom, kutsal kitaplarda cehennem olarak yerini aldı. birisinin ceza olarak ateşi hiç sönmeyen cehenneme, yani gehinnom'a, yani hinnom vadisi'ne atılacağına ilişkin örnekler 3 semavi dinde de bolca yer alır.
 • diller akraba ama bu kelime ibranice'den direkt dini anlamıyla alınmış. özel isim alınır gibi direkt aktarılmış ve bu kelime daha önceden arapçada kullanılmakta olan bir kelime de değil.
  ayrıca ilk entryde de açıklanmış. asıl anlamı "gözyaşı vadisi". alıntı olmasaydı bu tamlamanın o günün arapçasındaki hali kullanılmış olurdu.
 • (bkz: tofet)
 • aslında ıssız bir çöl veya vadi olan, sahipsiz, fakir yahudilerin gömüldüğü yerdir.

  "cehennem" terimi ve kavramı tamamen buradan türemedir.
 • semavi dinlere cehennem olarak gecen bu vadinin molek isimli tanrısı ise aynı dinlere cehennemdeki azap meleği olan malik olarak geçmiştir. (bkz: kopyala yapıştır)
 • anunnakiler birçok simülasyon yapmışlardı. cennet ve cehennem simülasyonları yeryüzünde denenmişti. cennetten kastedilen yer ülker yıldıztakımıydı. cehennem de lyra yıldıztakımıydı. pleiadesliler lyra yıldıztakımına bir saldırı düzenlemişti. her yer alev alev yanıyordu. anunnakilerin gezegeni yerle bir olmuştu. bu nedenle anunnakiler geldikleri yeri kötü olarak anlatıyor ve oraya cehennem diyorlardı. cehennem onların anlatmak istedikleri şekliyle alev alev yanan bir savaş alanıydı. muhtelif silahlarla vurulmuşlardı ve evleri başlarına yıkılmıştı. cennetten kastedilen de tahmin edersiniz ki ülker takımyıldızıydı. henüz yaşama elverişli bir yerdi ve her şey güzeldi. insanların cennetten geldiği hikayesi de aynı genomu taşıyor olmamıza ithafendi. işte gehinnom ve jennah isimli iki bölge cenneti ve cehennemi tasfir etmek için kuruldu. biri ateşle yakıldı diğeri süslendi. bunlar sonraları dünyada şehirler olarak bilindi ancak yapılan şey düşmana karşı bir savaş provasından başka bir şey değildi.

  (bkz: #83124301)
 • gece gece ürpermeme sebep olan vadi.şimdinin cehennemi insanoğlu ne fena bir varlık.