şükela:  tümü | bugün
 • kertenkele familyasının eli yuzu radyosyon gormusudur. ayrıca en tehlikeliler de golden geckolardır ki bacagınızı kemirmeye basladılar mı kemige kadar bırakmazlar.
  demek ki neymiş fallout 2 guzel oyunmus, sahane oyunmus.
 • bugün bir cinsini 50 dolara gördüğüm (leopar gecko) leziz yaratık.
 • madagaskar adalarında yasarlar, yassı kuyruklu gekolar yasam sawası wermede basarılıdırlar,bir kertenkele turudurler,ısıga karsı duyarlı gozbebekleri ,ayak parmaklarında tırnak we emici vantuzları,
  ayrıca rengini anında degistirebilen bi derileri wardır
  asil yaratiklardir..
 • türkçe adı sakangur olan bu hayvanın (kaynak: ana biritanika) göz kapakları yoktur. üstelik yılanlar ve kertenkeleler gibi gözlerini örten saydam bir zar da yoktur. kendisi gözlerini yalıyarak ıslak tutar. durmakta olan bir gekoya biraz bakarsanız bu hareketi yapışını görebilirsiniz. tık, sağ göz... biraz durur, tık, sol göz... bu heyvanların biri bizim salonda, ikisi mutfakta yaşamaktadır. salondaki ahşap zemin renginde, mutfaktakiler fayans rengindedir (yada ben gördüğümde öylelerdi). mutfaktakilerden birinin muhtemelen kuyruğu kopmuş, yerine yenisi çıkmıştır, zira diğerinin kıvraklığına nazaran onunkisi odun gibidir. tarafımdan odun kuyruk olarak anılmaktadır. bu ikisi geceleri devriyeye çıkarak mutfaktaki hamam böceklerini, örümcekleri, karıncaları vb yemekte, ışık açılınca pencereden apartman aralığına kaçmaktadırlar. cama tırmanabilmektedirler fakat kanaatimce sözkonusu efsanevi yapışkan parmakları biraz abartılmaktadır, zira lavaboya düştüler mi çıkamayabilmektedirler kendileri...
 • insanliga son derece yararli olacak bir calismayla bu hayvanciklarin duvarlara van der waals kuvvetleri sayesinde yapisabildikleri, tutunabildikleri kesfedilmis. ayrica ornegin cam bir yuzeyde ters asili dururken tek bir ayaklarinin yarattigi cekimle vucut agirliklarini tasiyabiliyorlarmis.
 • afrika'nin çesitli bölgelerinde, evde bulunmasinin aileye ugur ve saadet getirdigine ve bu nedenle kesinlikle zarar verilmemesi gerektigine inanilan hayvan.
 • $u aralar origamisini yaptigim karizmatik hayvan.(bkz: http://dev.origami.com/images_pdf/geckofly.pdf)
 • kertenkeleler gibi, gekolar da sürüngen ailesinin en kalabalık üyelerindendir. genellikle gece yaşarlar ve böcek yiyerek beslenirler. sadece madagaskar gekosu gündüz avlanır ve böceklerin yanısıra şekerli meyvelerle de beslenirler. madagaskar ve sechelles adalarında yaşayan bu sürüngen yaklaşık 30 cm uzunluğundadır. çok hızlı hareket eden madagaskar gekosunun dişisi 6 ay boyunca her 16-30 günde bir 2 yumurta yapar. yavrular 54-76 gün sonra yumurtadan çıkarlar.
 • audi'nin yol tutus baglaminda kendini bagdastirdigi yesilimsi hayat formu. 25. yil amblemlerinde bolca kullanmislar.

  http://www.xpectum.se/…es/audiquattro2005/gecko.jpg