şükela:  tümü | bugün
 • gitar ile çalması en kolay parçalardan biridir. buna benim yorum sevgimin manyakça bir etkisi olabilir tabi.
 • çok onurlu, çok gururlu, çok coşkulu bir grup yorum şarkısıdır; ama galiba ağlak bir manyak olduğumdan ben ağlıyorum bir. dirençle gel dedikçe böğrüme saplıyorlar sanki bir şeyleri. o şeyler ne bilemiyorum işte sonra ben de. gelmeyecekler var. her şey olmuyor. herkes gelmiyor. geceler çatlamıyor bazen, kafalar çatlıyor ama bak. alanlar doluşuyor. gelmiyorlar.

  zöge: nesi koydu anlamadım ama tanım oldu. oldu mu şimdi?
 • sözleri şöyledir:
  karanlıklar içinden
  şafakla gel günle gel
  kan ve barut içinden
  dirençle gel kinle gel
  gel gülüm gel

  gel ki geceler çatlasın
  gel ki şafaklar tutuşsun
  bizim olsun alınterimiz (hey)
  bizim olsun emeğimiz (hey)

  yağmur sele dönende
  derelerden taşta gel
  biz kavgaya girende
  sevdalara düşte gel
  gel gülüm gel

  doluşunca alanlar
  şehirde gel kırda gel
  haykırınca zindanlar
  zincirleri kırda ge
  gel gülüm gel
 • yorum’u baştan sona dinlemişimdir. yıllar geçtikçe anladım, aslında hislerimize tercüman olmasından ziyade propaganda amacı güden bir grupmuş kendisi. olsun, yine de severim. müziğini severim, bende uyandırdığı hisleri severim. önemli değil o kadar aslında niyetler, herkesin çıkardığı sonuç başkadır çünkü. velhasıl, bu şarkısında örneğin, geçmişime giderim. taptaze isteklerime, yarınlara olan inancıma giderim. idealize edilmiş bir dünyanın hayali arzularına gömülürüm, gerçekmiş gibi... “bizim olsun alın terimiz” derim doğmamış çocuğumu kandırmak ister gibi, hayatın tüm kötülüklerine karşı. tutuşacak şafak kalmış gibi sanki ileride, kendimi kandırırım ve haz duyarım bundan. çünkü yalandır, dışarda olup biten her şey, ben inanmıyorsam eğer. bilirim, dünya benimle vardır, benden sonrası ise başkalarını ilgilendirecek artık. ve severim bu şarkıyı ben. “kan ve barut içinden, gel gülüm gel” diyerek.
 • politik duruşunuz ne olursa olsun koyan şarkıdır. öyle ucuz arabeskler gibi 1 gün koyup geçmez de, pek dillendirmeye ortam bulamadığımız duygularımızı isteklerimizi söyleyen bir şarkıdır.

  aslında şarkı o kadar güzel ki ironik de olsa şarkıyı yazan adam çok muhteşem bir hayat yaşasa bu şarkı yazılamayacaktı, dolayısıyla... her şeye değdi değdi `::(`