şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gitar ile çalması en kolay parçalardan biridir. buna benim yorum sevgimin manyakça bir etkisi olabilir tabi.
 • çok onurlu, çok gururlu, çok coşkulu bir grup yorum şarkısıdır; ama galiba ağlak bir manyak olduğumdan ben ağlıyorum bir. dirençle gel dedikçe böğrüme saplıyorlar sanki bir şeyleri. o şeyler ne bilemiyorum işte sonra ben de. gelmeyecekler var. her şey olmuyor. herkes gelmiyor. geceler çatlamıyor bazen, kafalar çatlıyor ama bak. alanlar doluşuyor. gelmiyorlar.

  zöge: nesi koydu anlamadım ama tanım oldu. oldu mu şimdi?
 • sözleri şöyledir:
  karanlıklar içinden
  şafakla gel günle gel
  kan ve barut içinden
  dirençle gel kinle gel
  gel gülüm gel

  gel ki geceler çatlasın
  gel ki şafaklar tutuşsun
  bizim olsun alınterimiz (hey)
  bizim olsun emeğimiz (hey)

  yağmur sele dönende
  derelerden taşta gel
  biz kavgaya girende
  sevdalara düşte gel
  gel gülüm gel

  doluşunca alanlar
  şehirde gel kırda gel
  haykırınca zindanlar
  zincirleri kırda ge
  gel gülüm gel
 • yorum’u baştan sona dinlemişimdir. yıllar geçtikçe anladım, aslında hislerimize tercüman olmasından ziyade propaganda amacı güden bir grupmuş kendisi. olsun, yine de severim. müziğini severim, bende uyandırdığı hisleri severim. önemli değil o kadar aslında niyetler, herkesin çıkardığı sonuç başkadır çünkü. velhasıl, bu şarkısında örneğin, geçmişime giderim. taptaze isteklerime, yarınlara olan inancıma giderim. idealize edilmiş bir dünyanın hayali arzularına gömülürüm, gerçekmiş gibi... “bizim olsun alın terimiz” derim doğmamış çocuğumu kandırmak ister gibi, hayatın tüm kötülüklerine karşı. tutuşacak şafak kalmış gibi sanki ileride, kendimi kandırırım ve haz duyarım bundan. çünkü yalandır, dışarda olup biten her şey, ben inanmıyorsam eğer. bilirim, dünya benimle vardır, benden sonrası ise başkalarını ilgilendirecek artık. ve severim bu şarkıyı ben. “kan ve barut içinden, gel gülüm gel” diyerek.
 • politik duruşunuz ne olursa olsun koyan şarkıdır. öyle ucuz arabeskler gibi 1 gün koyup geçmez de, pek dillendirmeye ortam bulamadığımız duygularımızı isteklerimizi söyleyen bir şarkıdır.

  aslında şarkı o kadar güzel ki ironik de olsa şarkıyı yazan adam çok muhteşem bir hayat yaşasa bu şarkı yazılamayacaktı, dolayısıyla... her şeye değdi değdi `::(`
 • iki versiyonu olan grup yorum şarkısı.

  biri slow ve neşeden uzak, yediği darbelere rağmen güçlükle ayağa kalkmaya çalışan insanın hırs ve kin dolu duyguları içinde barındırır.

  diğeri ise daha hareketlidir ve umut doludur. dinledikçe gaza gelir, neşelenirsin. alanlarda, meydanlarda bu versiyon eşliğinde halay çekilir hep.

  sonuç olarak her ikisi de birbirinden başarılıdır, vermek istediği duyguyu çok iyi bir şekilde yansıtır.

  tabi bunlar benim çıkarımımdır. ayrıca ilk versiyon tutukluluk hüznü, ikinci versiyon ise tahliye sevinci gibi gelmiştir bana hep. daha iyi anlamak isterseniz

  ilk versiyon : https://www.youtube.com/watch?v=kupc345-y2c

  ikinci versiyon : https://www.youtube.com/watch?v=dvm0q_siaqu
 • yazılmamış hayret, adnan yücel‘in bir şiiridir.
 • lise zamanlarımdı... açar açar dinlerdim diğer yorum şarkıları gibi. çok değişik hissettirirdi. hiçbir zaman kelimelere dökemediğim bir şeye söylenirdi. yıllar geçti, tüm insanlıkla adeta taşak geçen orospu çocuğu hastalıklı dünya düzeni daha da fazla mide bulandırır hale geldi hep.

  "yağmur sele dönen de derelerden taş da gel" derken, bir günü düşünüyorum. belki çok uzak.. ama gerçek.

  https://www.youtube.com/watch?v=z4dhislqx_e
 • 100m derinliginde karanlik bir çukura düşseniz dinlemeniz halinde size güç ve hirs verecek mükemmel bir türkü...

  şu sahnenin altına koy klip olur.