• beni bu güzel havalar mahvetti,
    böyle havada istifa ettim evkaftaki memuriyetimden.
    tütüne böyle havada alıştım,
    böyle havada aşık oldum;
    eve ekmekle tuz götürmeyi böyle havalarda unuttum;
    şiir yazma hastalığım hep böyle havalarda nüksetti;
    beni bu güzel havalar mahvetti.

orhan veli kanik
  • bir arastırmaya gore* goz caprazındaki sinir hucreleri gunes ısınlarının gelişine gore ic saat adlı sistemi olustururmus. vucudun yapmaya alıstıgı seyleri kaydeden sistem belli donemler geldiginde vucudu uyarır, ic saat de boylece mevismlere gore vucudu kontrol altına alırmıs. gunes ısınlarının etkili gelmesiyle* vucut tetiklenir, ureme istegi artarmıs. *
    işte bahar geldiginde yeni heyecanlar, asklar pesinde olmamızın sebebi de az cok buna dayanabilir.
  • gönül rahatlığıyla 2004 yılının ki oldu ve bitti.. kaçıranlar için artık seneye diyebileceğimiz hormonal harmoni.
  • "eser bahar yelleri gevşer gönül telleri" şeklini bilirdim bende... ayriyetten (bkz: eser bahar yelleri gevser sozluk telleri)
  • jedi ogretisinin aksine duygularina kapilip giden padawanlar icin devrik cumle ekolu yoda'nin sarf ettigi soz.
  • mart ayı ve buna muteakiben husule gelen bahar mevsimi neticesinde kiside vuku bulmus gevseme ve yumusama hallerine gonderme babinda soylenmis manidar ozdeyis. (bkz: bahar ne hostur tut yari elinden kostur)
  • şimdi burada ismini vermek istemediğim organa "bak gönül yayları mis gibi gevşiyor. senin yayların neden bu kadar geriliyor lan, akıllı dursana!" dedirten deyiştir.
  • ramazana denk gelmiştir.

yoksa şu halde bile yayları gevşeyen çok ,hayırlısı. *
  • atalarımızın en bilge sözlerinden biri. anlamı sol framede gözlemlenebilir.
hesabın var mı? giriş yap