• sivas'ın bir köyünden çıkan, ömrü yokluk ve mücadele ile geçmiş gariban bir ozanın; tanrı avazına nefes verdiği dizelere sahip deyiştir.

padişah olup gök kubbeyi delen minareler yaptırsan ne fayda, kalp kırarak yavuz namlı köprülerin olsa ne fayda.

işte bu yüzden sünni bir ailede doğmuş olsak da alevi olmalıyız. yolumuzu ali'nin yolu eylemeliyiz. başka türlü bu dizelerin sırrına erişemeyiz.

zira; "iblis yola gelmez imiş sonradan"
  • erzurumlu alevi ozan aşık noksani'ye dair deyiş.
    deyişin sondan ikinci dizedeki milcen kelimesini de açıklayayım. ebu mülcem'e aleviler milcen der. ebu mülcem hakem olayından sonra ali'ye karşı olan haricilerin yanında saf tutmuş ve bizzat hz aliye yapılan suikastin içinde yer almıştır.. aleviler birine piç anlamında milcen'in dölü diyerek hakaret ederler.

gezdim şu alemi ıslah edeyim
    özümü meydanda gördüm sonradan
    zaman mahlukana hü dost gönlümü verdim
    sermayemden zarar gördüm sonradan

geldi bizim ile sevdi sevişti
    al kadeh ver kadeh doldurdu içti
    sadık yarim diye hü dost yeminler içti
    kalbi çürük imiş duyduk sonradan

şu zalimin kara kara gözleri
    yaramıza yaramadı tuzları
    iki dinli şu cahilin sözleri
    vurdukça kar etti cana sonradan

noksani kulunam bir kar edeyim
    oniki imam dergahına gideyim
    özü çürük şu milceni nideyim
    iblis talip olmaz imiş duyduk sonradan
  • çin ellerinden cezayir çöllerine, baltık denizinden basra körfezine, türk dilinde yazılmış ve bu dörtlüklerden üstün olan söz bulursanız beri gelin.

"...

sadık yarim diye yeminler içti
    kalbi çürük imiş duyduk sonradan

..."

https://www.youtube.com/watch?v=xb46duic7co
  • "iblis talip olmaz imiş duyduk sonradan"
  • herkes kendi kapısının önünü ıslah eder ise bu alem ıslah olur mu a dostlar, diye düşündüren, baba playlistinden aziz türkü.

(bkz: aşık noksani)
  • "sadık yârim diye yeminler içti"

adlı adınca yemin etmesine gerek yok, kendini öyle tanıtması, öyleymiş gibi göz boyaması yeterli, en toshacklı yemin etme/içme budur aslında.

"özü çürük imiş, gördük sonradan..."

bir gün öyle bir davranışta bulunur veya öyle bir şeyi yapması gerekirken yapmaz ve yapmamakta ısrar eder ki, kendi kendini çürütmüş olur. net.

offff. gerçekten çok yoruldum. çok ama çok yoruldum...
  • ismail çakır & yudum çiçek düeti kesinlikle dinlenmeli...
  • anadolu sesinin iliklerine işlemiş usta ozan eli ekber çiçek'ten dinlenmesi insanın ruhunu demleyen deyiş.
    sesi su gibi orta incelikte bir kadın sesiyle de dinlenmeli tesadüf edilirse bir yerlerde. belki canan başkaya ve emel taşçıoğlu arası bir ton ama bana kalırsa bilinmeyen bir sanatçıdan.
    seha okuş gibi derin ve su gibi bir ses. var mı böyle biri bildiğiniz? selda bağcan olsa mesela.
    ya da belki feryal öney yahut fatma parlakol; kim bilir...
  • feyzullah çınar ve ali ekber çiçek'den dinlendiğinde bambaşka bir tad veren sivas yöresinden bir semah

geldim şu alemi islah edeyim
    özümü meydanda gördüm sonradan
    zaman mahlukuna meylimi verdim
    sermayemden zarar gördüm sonradan

su zalimin kara kara yüzleri
    yaramıza yaramadı tuzları
    iki dilli su cahilin sözleri
    durdukça kar etti canan sonradan

sadık yarim diye yeminler içti
    özü çürük imiş duyduk sonradan