şükela:  tümü | bugün
  • söke'ye bağlı ve antik kentlerden priene yakınlarında eski köy. gelebeç sözünü araştıran bir büyüğüm haber verdi; köy ile ilgili bir web sitesinde rumca "kelebets" sözünden dönüşmüş olabileceği yazılmış. o sözcük rumca'dan hafif değiştirilmişse anlamı "iyi yüz" anlamına gelebilir. gelebeç iki köy imiş. yukarı ve aşağı gelebeç. yukarısı rum köyü imiş. rumlar gidince mübadiller gelmiş. sonra onlar da aşağı inmiş. yukarıda bir mahalle kalmış. yamaçta, yıkılmak üzere büyük bir kilisesi varmış. ovaya tepeden bakıyor. güllübahçe aşağıda, yakınındaki köy.
  • aydın, söke'de, gelebeç'de bulunan restoranın da adı. coşkun isimli efsane biri işletir, girişinde faşist giremez yazar, manzarası tüm ovayı görür. muhteşem yaprak döneri, gelebeç naziği, ince yuvarlak cips kılıklı patates kızartması ve süper mezeleri vardır.

    allah' ın unuttuğu (ama kilise yaptığı) yerde bulunur, önüne yere yakın araba çıkamaz, taşlı bir yoldadır, ama rezervasyon yapmazsanız kolay kolay yer bulamazsınız. kahvaltısı yoktur, öğleden sonra 2 de açılır, gece kapanır.

    türkiye'nin gizli kalmış lezzetlerinden biri. her akşam 50-60 kişi daha keşfeder o kadar.