şükela:  tümü | bugün
  • acil olarak herkesin düşünmesi gereken konu.

sapiens isimli kitapta yaklaşık şöyle der: ilk insanlar 2 milyon yıl boyunca taş aletlerden başka bir şey geliştiremeden hayvan gibi yaşadılar, 2 milyon yıl! sonraki 60 bin yıl toplum oluştu, avcı toplayıcı devam ettiler. taş heykeller ve mağara resimleri bırakabildiler. tarım toplumu olmamız, yerleşim birimleri oluşturmamız son 10 bin yıl. 250 yıllık sanayi devrimi, dünya savaşları ve son yıllarda internet-bilgiye erişim.

yani diyeceğim şu; insanoğlu logaritmik gelişiyor. 1, 10, 100, 1000, 10000 gibi. farkında olmasak da her şey çok hızlı değişiyor. black mirror izleyenler gelecek projeksiyonlarını görmüştür. veya boston dynamics robot teknolojisi, endüstri 4.0, yapay zeka, tüm hayatımızın kayıt altında oluşu ve alogaritmalarla çözümlenmesi gibi bir çok gelişme. emin olun gelecek çok hızlı gelecek. peki biz bu duruma ne kadar hazırlıklıyız?

en zengin 8 kişi en fakir 3.500.000.000 kişiden daha zengin. en zengin yüzde 1 geri kalan yüzde 99’dan daha zengin. ve fark hızla açılıyor. geleceği tahmin etmek çok zor. savaşları bilebilmek çok zor. ne olursa olsun geleceğe hazırlık yapılmalı diye düşünüyorum. kendi adıma konuşayım, benim hazırlığım para kazanmaktır. benim ve ailemin gelecekte güvenli olması için bir an önce servet arttırmak durumundayım. para sizi yüzde yüz güvende tutmaz ama iyi bir hazırlıktır. veya yeni zelanda’ya göçmek kesin daha iyi bir fikirdir.

not: tahminime göre bir gelecek projeksiyonu yapayım: yakın gelecekte dünyayı 10 milyar kabul edelim. sermaye sahibi elit grubu yüzde 1, yani 100 milyon kabul edelim. kalan yüzde 9’u da 900 milyon kabul edelim. bu grup; yöneticiler, sanatçılar, zanaatkarlar, doktorlar, eğlence sektöründekiler, mühendisler vs. kabul edelim. bu gruptakilerin işlerini robot - yapay zeka vs yapamadığını varsayalım. geri kalan 9 milyarı toprak altında varsayalım. artık doğal yoldan azalma mı? hastalık mı? savaş mı? avlanma mı? bunu bilemiyorum.
  • insanoglunun logaritmik gelismesi ile ilgili bir article da burada:

https://waitbutwhy.com/…elligence-revolution-1.html
  • paranın hiçbir anlamı olmadığı bir kaos dönemine girebiliriz. gerçekten hazırlık yapacaksanız, şehirden uzakta bir ev alın, sığınak yapın ve erzak biriktirin. o sığınaktan hiç çıkmadan yıllarca yaşamaya hazır olun.