şükela:  tümü | bugün
 • bundan bin yıl sonra insan neslini araştıran uzaylılara bırakılan özet şeklinde notlar;
  (bkz: insani mutlu eden sarkilar)
  (bkz: insan)
  (bkz: 09 uc kullanan insan modeli) ...
 • primitifliğini inatla koruyan biz insanevladının, zamanı yenmek için kullanabileceği bi avuntu.. örneğin, aşağıya yazacağımdan sonra, gün gelip altına "edit: zaman ne çabuk geçmiş, işte geldi, bilmem hangi ayın bilmem kaçı 2007" diyebileceğim not;

  not: kardeşimi az önce askere uğurladım, o daha çok küçük. hiç tanımadığı bir devlet bürokrasisinin içine giriyor. hiç tanımadığı bir şehirde, kendisinden belki bin kat cahillerin, yobazların, sahip olduğu hiyerarşik üstünlüğü egosunu şişirmek için kullanacakların emri altına giriyor... içim acıyor..
 • not bırakılan geleceğin şu ana yakınlığı ile notun önemi doğru orantılıdır. bir örnekle şöyle açıklayabilirim;

  sabah kahvaltıyı yaparken akşam yemek için ekmek kalmadığını fark ederseniz akşama ekmek almak üzere bir not düşersiniz ancak yükselme arzusuyla yanıp tutuşurken dandik bir işte çalışıyorsanız "1 yıl içinde daha iyi bir işe girmiş ol!" notunu düşersiniz. örneği çoğaltırsak, "5 yıl içinde evlen!", "10 yıl içinde çocuk sahibi ol!"...
 • a short letter to the people living in the year 802,701 (based on julian calendar):

  i hope translation of ancient english is not that difficult for your generation. my native language is something else, but i am guessing english would be easier to translate for you. anyway, in 1895, h.g. wells wrote "the time machine", a novel that makes predictions about your time. i hope that book is still around. evolution of humankind didn't go that way, right? probably eloi and morlocks are a big joke. i believe you still look very similar to your ancestors from hundreds of thousands of years ago. probably (and hopefully) you are now a society of science, religions are mythical, and homo sapiens are more resourceful than ever.

  are you still living on earth? does earth still exist? if not, were you able to take our collective memory with you? if you are able to read these lines, i believe you did. if you are not on earth anymore, did you find somewhere habitable? how many suns and moons do you have in your new star system? i was hoping that we would make the first contact within 5,000 years after the introduction of julian calendar. i know i won't know the answer, but please say the year loud as a remembrance of the people who had the scientific curiosity about these issues in the past.

  if you are still on earth, it is great news! many people didn't expect that our so-called "greedy" species will make it that far. keep up the good work.

  may the light always shine on you,

  one of the homo sapiens from more than 800 millennia ago

  tanim: tanim adli posta puluna ihtiyac duyan nottur. (this part is not for you my dear friend, it is for the people who run this website. they speak my native language and they require everybody to write something in this language. silly, i know.)
 • inan mayıs aru'nun çevirisini yaptığı patti smith'e ait bir şiir. bu şiirden de yağmur telli yücel güzel bir kurgu video ortaya koymuş. grafiğini de çağatay apaydın hazırlamış.
 • çocuklara drama köprüsünü öğrettik dün. inşallah halk kültürü hala korunuyor ve geliştiriliyor bir zamanda okunuyordur bu not.
 • geçmişi siktir et geleceğe bak.
 • yıl: 2018
  yer: türkiye
  konu: günlük yaşamda belediye çalışanları ve diğer kamu görevlileri

  1-türk milletini temsilen ve/veya hizmet için belli mevki ve makamda bulunan bu kişilerin en büyük hobisi : mesai ve sorumluluğunda olan işleri ifa esnasında sürekli fotoğrafçısı( tabi ki maaşlı bir başka çalışan) ile gezerek " bugün de bunu yaptım" başlıklı paylaşımlarda bulunmaktır. rütbesi ne kadar yüksek ise o kadar çok fotoğrafın merkezindedir.

  2- konu haber veya reklam ise yerel hiçbir basın kuruluşu bu yetkililerin erkek erkeğe 20-30 kişi topladıkları fotoğrafları kullanmadan haber yapamaz.

  3- 10 dk. süren herhangi bir yürüşünüz esnasında %99,9 ihtimal ile bu kamu görevlilerinden birisinin yine yörenin bir güzelliğini kendisi yaratmış veya bir dini / milli bayramı kendisinin yüzü suyu hürmetine kutlayabiliyormusuz edasında sırıtan bir resmine rastlarsınız. çünkü mesaj verip altına imza atması yetmez illa onun o gül!? cemalini görmeniz şarttır.

  4- bir kasabayı/ şehri tanımak için herhangi bir belediyenin web sayfasına girdiğinizde de o kasabayı/şehri; tanıtmak, kalkındırmak, güzelleştirmek vb. için görevlendirilen kişi(ler)in yapmacik fotoğraf ve haberlerinden başka bilgiye erişemezsiniz.

  5-ve o kasaba/şehir de yaşayan bir vatandaş iseniz bahsi geçen bu elit?! çalışanları sadece fotoğraflarda halkın içinde görürsünüz.