şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: asdfghjkl)
  • insan hayatı devamlı etrafından gelen bir bilgi yağmuru halindedir, görme, duyma, dokunma vs. yollar ile. dolayısıyla gelecekle ilgili tahmin yapma yetisinin güvenilirliği gelen bu verilerin ne kadarını değerlendirebilecek kadar geniş bir algı -ki pek mümkün değil- sahibiyseniz ve ne kadarını yorumlayabilecek kadar geniş ve detaylı, aynı zamanda da yeterince objektif bir bakış açısına sahipseniz ancak bu tahminlerinizin doğruya yakınlaşma korelasyonu yükselir.

özetl zeki ve aynı zamanda algıları açık bir insan iseniz geleceği yine göremezsiniz. ama tahminlerinizin doğruluk oranını önemli ölçüde artar.
  • zeka seviyesiyle alakası var mı bilemem ama ben genelde bak ilerde şöyle şöyle olacak sen de şöyle şöyle yapacaksın diyorum genelde de hep doğru çıkıyor hep haklıymışsın lafını duyuyorum. bi açıdan iyi bi açıdan kötü. bazı şeylerin biteceğini bilmek yani.
  • tahmin etmek diyelim biz şuna. bu işi de en iyi tarihçilerin yapabileceğine inanıyorum. neden mi? adamlar okuyor abi. fakat bu hepsi için geçerli değil hatta gelin bunu yani tarihçiler kavramı yerine okuyan adam geleceği tahmin eder diye değiştirelim. okuyan insan geçmişi bilir. bugünü sindirerek yaşar. e doğal olarak sana yarın hakkında da birşeyler söyler. çünkü okuyan insan düşünme yetisini de geliştirir. o geleceği görebilecek zeka seviyesi muhabbeti de sendeki zekayı kullanarak yani kendini geliştirerek yarın hakkında doğru gerçekçi teoriler ortaya atabilirsin. bu durum elbette benim şahsi fikrim
  • her değişkeni denkleme katıp, hesabını da yapabilecek kapasiteye ulaşma durumudur.
    şu an için çok uzak bir ihtimal tabi ki. hatta sci-fi seviyesinde bir ihtimal.
  • lys 2014'te yapmayı planladığım eylem.
  • (bkz: the observer)