şükela:  tümü | bugün
  • webrazzi eski yazari firat demirel'in yazdigi yakin gecmisteki basarili turk girisimlerinin ve girisimcilerinin hikayelerini anlatan guzel kitap.

dun gece bitirdim. icinde 10 tane girisimin hikayesi var ve firat guzel is cikarmis. bunlarin yaninda ayni girisimcilerin basarisiz olan girisimleri de kronolojik olarak verilmis.
    mynet, ekşi sözlük, itiraf.com, pilli network, yemeksepeti, gittigidiyor, nokta medya, cember.net, grou.ps, webrazzi.

gercekten de bilisim alaninda yaptiklarimizi dokumante etme konusunda pek basarili degiliz. keske bu benzeri daha fazla kitap, blog, forum olsa ve hevesli insanlarla takilsak, basarinin yaninda basarisizlik hikayelerini de gorsek. ssg'nin takildigi bbs'leri kiskanmadim degil okurken.

bitirdikten sonra baya motive oldum. projelere tam gaz devam.

https://www.babil.com/…orenler-kitabi-firat-demirel
    https://gelecegigorenler.com/
  • fırat demirel'in yazdığı başarılı kitap.

okuduktan sonra motive oldum. türkiye'deki tüm girişimcilere ve girişimcilikle ilgilenenlere tavsiye ederim.
  • (bkz: kassandra kompleksi) (bkz: kassandra sendromu)

kızımız kassandra troya kralı priamos ve hekabe’nin en güzel kızıdır.

kendisi geleceği görmek ve rahibe olmak ister.
    tanrı apollon birgün bu kızı görür ve onu çok beğenir.
    apollon kızımıza bir teklifle gelir ve der ki:
    “eğer benimle birlikte olursan sana geleceği görme yeteneği vereceğim”

kassandra kabul eder. bizim romantik tanrımız apollon da bu yeteneği kızın ağzına tükürerek verir. (ağzına tükürdüğümün apollonu.dapheyle de az çektirmedin, (bkz: apollon ve daphne))

bizim kız kassandra da sözünde durmaz ve apollon ile birlikte olmaz.

bakire bir rahibe olma isteği apollon’a verdiği sözden daha ağır basar. reddedilen her erkek gibi apollon da çok kızar kassandra’yı lanetler.

lanete göre; kassandra geleceği görür ama kimseyi buna inandıramaz.

en kötüsü de asla rahibe olamaz artık. tam tersine bir kadın olarak da aşağılanır

bizim kız kassandra, truva savaşı’nın sonucunu görmüş fakat kimseyi inandıramamıştır. çaresiz bir halde savaşı ve sonuçları izlemiştir.

kassandramıza truva savaşının hemen ardından aias adında bir yunan askeri tarafından athena tapınağında tecavüz edilir.

daha sonra savaş esiri olarak sparta’ya gider ve orada agamemnon’un eşi tarafından öldürülür.

psikoloji’de, kimseyi kendine inandıramama durumuna kassandra kompleksi denir.

"psikoloji literatüründe yer alan bilinçli bir insanın, öngördüğü olaylar karşısında yaptığı uyarılara rağmen etraftakilere söz geçirememesi, uyarılarının dikkate alınmaması, yakın gelecekte öngörülerinin gerçekleşmesi durumunu tanımlayan kassandra kompleksi veya kassandra’nın çığlığı terimi, insanların kaçınılmaz sonu kabullenemeyerek inkar edişinden kaynaklanır."

belki milliyetçilk belki din belki türkiye cumhuriyeti temalı görüşlerimizin her gün açılan türkiye'de siktir olup gitmek temalı başlıklarımızın nedeni apollonun ağzımıza tükürmesinden kaynaklı çığlıklarımızdır.

bahsedilen kassandra kompleksinin zeus ile geçen versiyonu olsa da apollon versiyonu daha yaygındır.