• yarın yapacağım şey.
  • geleceği görmek için ışığın hızını birazcık artırmanız yeterli olacaktır.
  • bir hurafe, bir rüya, ne bileyim, bir ulvi inanç olmaksızın da yaşanabilecek olay. biraz akıl yürütme, biraz veri, biraz tahmin yeter.
    geleceği görmek değil aslında hadise. göre göre yapmak. göre göre yürümek.
    bir insanın hayatı boyunca geleceği için sadece ''ben demiştim'' demesi kadar kötü ne vardır ki? her an, bir an sonrası için bunu dediğini düşün. ben demiştim. ve sadece dediğini düşün. aksi yönde bir yolu istemediğini. giremediğini. sadece konuştuğunu. ne kadar gereksiz.
    öldüğünde de diyeceğin aynı şey işte.
    ben demiştim.
    öleceğiz.
    başka da bir göreceğim yok.
  • bilebilse insan bir adım öteyi, görebilse yarınında ne olduğunu, ne çok şeyi yapmaz, döner dört elle sarılır hayatındakilere, dolu dizgin yaşar bu gününü.. artıyorsa özlemim seyrekleşen saçlarıma inat, nefesim daralıyorsa yokluğunda, lime lime ise elime aldığım tüm gülüşler vesaire vesaire vesaire hepsi ama hepsi geleceği görememekten, eline aldığın bir oyuncakla oyalandığını sanmaktan, ''unuttum'' yalanına inanmaktan, kendini kandırmaktan işin özü.

binlerce bez bebek elimde ama artıyor sensizlik, büyüyor gitgide, uğulduyor kulaklarım hala, yarattığın zelzeleden vesaire vesaire vesaire hepsi ama hepsi gerçek olan işte. demiştim ya ekşi itiraf da ''öldüm özlemekten'' diye, ne büyük hata etmişim düşününce, yaşıyorum ya işte, özlemine sarılarak ilaç niyetine. kim ölü allah aşkına?
  • insan görebilse geleceğini, hiç koşar adım gider mi boşluğa, sallanır mı uçurumun kenarında? her şey elimizde diyor ya kimileri... varsayalım ki öyle şu an, şu an kader denen meret elimde benim, bir fırçadan ibaret, çiziyorum geleceğimi, yırtıp atıyorum simsiyah tuvali, koyuyorum yepyeni, bembeyaz bir keten, iyice gerdiriyorum, muazzam bir çalışma çıkmalı ortaya. sıçratıyorum bulut yerine bembeyaz boyayı, masmavi bir gök rengi denize yansıyor, yemyeşil doğayla çevrili bir ev, kapısında sallanan bir koltukta bekliyorum masallardaki aşkı. ilk kez kullandığım tüm renkler pastel değil...

bir isim veriyorum yaptığım resme, umut var benim bu kez tuvalimde. kaderi kendi ellerimle çiziyorum, sonra giriyorum kendi ellerimle çizdiğim resme ve oturuyorum sallanan koltuğuma. kapadım gözlerimi ''sen'' öperek uyandır beni diye..
  • cassandra'yı nasıl mutsuz ettiyse ve başına sürekli bela açtıysa, diğer geleceği görenler için de aynısı geçerlidir.
  • gelecek geldiğinde orda olduğumuz sürece bakarsak becerebileceğimiz.
  • geleceği görmek mümkün olsa bile görülen şeyin* değiştirilemeyecek olması gibi bir zorunluluğu vardır. gördüğünüz geleceği değiştirmeye çalışmanız boşuna olacaktır. değiştiremezsiniz; çünkü değiştirmek demek onu o şekilde görmemek anlamına gelir. bu noktada geleceği değil gelecekteki ihtimallerden birini görmüş olmaktan bahsedilebilir; ama hangi ihtimal? böyle bir çelişki barındırır içinde.
  • en basit anlatımıyla; altılıda paranın amına koymaktır. dolayısıyla da iyidir.
    (bkz: dünyanın en yüzeysel adamı)
hesabın var mı? giriş yap