şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • erdoğan'ın bugünkü sözüdür.

  https://t24.com.tr/…in-nedeniyle-erteliyoruz,916185

  piyasalar rahatlasın, para girsin, dolar euro insin diye yapılan atıp tutmaları geri çekmektir.
  batının artık bu işe bir dur demesi lazım. senelerce ekmeğini yiyecek batının sonra atar gider yapacak iç siyaseti için, ondan sonra sıkışınca biz batıya dönüğüz.

  diğer yandan bu söylemlerdeki ani dönüş devlet içerisindeki "cumhur ittifakı" denilen yapıda çok ciddi sorunlar olduğunu gösteriyor.(bkz: #115866611) bu ittifakın en önemli olaylarından biri batı karşıtı tavrıydı. ulusal, vatan çıkarı olarak tanımladıkları kategoriler çerçevesinde insan hakkıymış, uluslararası hukukmuş, 3.parti gözlemcilermiş, şeffaf ve hesap verebilir devletmiş vs hepsi fırlatıp atılmıştı. beka sorunu, hainlerle mücadele, ülkeyi sopayla disipline etme siyaseti benimsenmişti. küreselleşme devletin dayak atma gücünü elinden almamalıydı ekolü ile bir ittifak yapıldı. diğer yandan iyice yerleştikleri devlet mekanizmasını akp kadroları ve mhp kadrolarının rant sahasına çevirdiler. devleti partileştirip rantını yediler. bu ülkenin vatandaşlarının hakkını, geleceğini yediler, gençlerini ülkeden soğuttular kendi vizyonsuz davaları, hayatları için. beyin göçünün allahını yaşadık, paralar boş yerlere yatırıldı, ülkenin en hızlı büyüyeceği dönemler harcandı, muazzam bir potansiyel yok edildi ve devasa bir fırsat maliyeti ile yüz yüze kaldık.
  bu ülkede hayatı bu kadar zehir etmeye değer miydi?

  umarım batı artık çevresindekilere güç dağıtmadan önce o ülkeye bazı siyasi reform dayatmaları konusunda daha katı olur. şu bir gerçek ki akp'nin başarısının arkasında ab süreci vardır. o dönemin reformları ve muazzam ılımlı yatırım ortamında bu ülke çok ciddi bir dönüşümden geçmiştir. ancak akp rejimi daha sonra batı'nın sağladığı bu refahı kendi iktidarını korumak için bir silaha çevirip "biz geldik ekonomiyi büyüttük türkiye'yi uçurduk" hikayesine başlamıştır. daha sonra da ülkenin zaten halihazırda var olan yüksek potansiyelinin batı sermayesi ile buluşmasından doğan gücü batıya karşı kullandı bu ülkeyi elinde tutan kesim.

  5 senedir terör estirdiler, şimdi osman kavala'yı salacağız, kürtleri relaxlatacağız, demirtaş çıkabilir, hukuk sistemimiz bozuk siyasi talimatlarla karar alıyorlar, ifade özgürlüğü daraldı gibi şeyler söylüyorlar.
  sanki dedem yaptı bu durumu...komedi ya.
  batının şuna ayması lazım. erdoğan bu iktidar bugün bu hallere düşmeseydi, batıya daha ne atar giderler yapılacaktı. zaten artık batı bunun farkında diye düşünüyorum. onlarında niyeti şu iktidar düşene kadar türkiye'yi idare etmek.
  türkiye'nin geleceği batıdadır, avrupa'dadır, evet, ama bu sürecin ekmeğini bu adamlara yedirmeyin daha fazla.

  sayın reis, düşüyor mu böyle?
 • dünya'da iyice yalnız kaldık, içeride batıya dönük adımlar güçleniyor. aliler var mansurlar var, bizim ahmet hoca var. üstüne de biden seçildi paniğiyle yön arayışında olan reis beyanı.
 • atatürk niye batıyı örnek aldı diyen leş sürüsünün, ne diyeceğini merak ettiğim sözdür.
 • hani bunlar türkiye'yi bitirmeye çalışan haçlı koalisyonuydu.
 • yavaş dön reis ümmet yetişemiyor
 • doğu perinçek'in gözleri yaşlı...

  "beni de mi kullandılar, sümüklü mendil gibi attılar mı şimdi?" diye çevresindekilerin yakasına yapışıp soruyordur...
 • acaba avrupa da aynı şeyi tasavvur ediyor mu onu da bir sormak lazım. onlar en son bizi kıskanıyordu çünkü. atatürk neden batı'yı örnek aldı diyenler şimdi de geleceğini avrupa ile birleştirmeyi düşlüyor.
 • bu nasıl bir dış politika anlayışı ya, her 6 ayda bir kafa yapısı değişiyor yönetimimizin. bir gün avrupa birliğini geçtik şangay 5lisi iyidir gibi açıklamalar yapıp daha sonra rusya uçağını düşürüyorsun hemen akabinde fetöcü subaylar düşürdü deniliyor. daha sonra amerika tü kaka oluyor hemen ardından trump seçilsin diye bi dua etmediğimiz kalıyor.

  avrupa bile diyordur ki bu reis ne yapıyor? bizim bile kafamız karıştı elin gevuru ne yapsın ;)
 • aihm'in bile hukuksuz görüp hapiste olmaması gerektiğini söylediği insanları zindanda tutmaya ve aihm kararlarını dahi uygulamayıp diktatör hukukunu sürdürmeye devam eden bir kafa avrupa'yı daha çok tasavvur eder.
339 entry daha