şükela:  tümü | bugün
117 entry daha
  • sanılanın aksine kodlama, bilişim teknolojileri vb. bir alan üzerinde olmayan mesleklerdir. çünkü o meslekler 20'nci yüzyıl için geleceğin mesleğiydi. şimdi bu işleri yapan adamdan geçilmiyor. hatta bu adamlar katastrofik bir hata yaparak yaptıkları işleri jet hızıyla otomasyonlaştırma sürecine girdiler.

    işte bu yüzden geleceğin meslekleri robotların yapmadığı/yapamadığı/yapması mümkün olmayan işler olacak.

    misal olarak: doktorluk. baya bildiğin doktorluk geleceğin mesleği çünkü hiçbir robot, otomasyon ya da algoritma "şuralarıma böyle ağrılar geliyor"u anlamlandıramaz, bu tip bir girdiyi en nihayetinde yorumlaması gereken yine bir insan beynidir. ha biyomekanik ilerleyecektir mutlaka, ancak yine de karar verici merci bir insan olacaktır.

    bu örneğin dışında, genel olarak, görsel ve güzel sanatlar üzerine geliştirilmiş ve yine bir robotun estetik katması mümkün olmayan ürünlerin ortaya çıkarıldığı meslek dalları yine geleceğin meslekleri içine girecek muhakkak. misal olarak çinicilik, seramik, heykel vb, değeri üzerindeki "kusur*" nedeniyle artan ve tekil olan ürünleri üreten meslekler gelecekte kabul görecek. çünkü insanoğlu otomasyonlaştırdığı ve sıradanlaştırdığı her objeden çok kısa sürede sıkılacak. sıkıldığı gibi de tailor-made dediğimiz, terzi işine ilgisi artacak. zaten son dönemde pıtrak gibi artan üçüncü dalga kahveciler de bunun küçük bir örneği.

    demem o ki, çocuklarınıza "geleceğin mesleği" diye kodlama öğretmeye kasmayın o kadar. çünkü kodlama geleceğin değil, bugünün mesleği.
  • yazılım olmadan robotu kuran-ı kerimle mi programlayacaksın demezler mi adama?
11 entry daha