şükela:  tümü | bugün
 • sanırım ayak serçe parmağı olacaktır. resmen tek başına, özgür bir şekilde oynatamıyorum bile. diğerlerine eşlik etmeye çalışıyor garibim. olmasada olur diye tahmin ediyorum. hem sehpaya vurup canımızın acımasına da sebep olmaz. ilk hangi insanda kaybolacak acaba?
  edit: vay arkadaş herkes darwin olmuş sözlükte. bizde biliyoruz evrimin bir süreç olduğunu ve binlerce yıl gerektiğini. o zaman çok bilmiş yazarlar için başlığı şu şekilde değerlendirin. “evrim sürecinin sonunda ilk kaybolacak organımız.”
 • bu şekilde davranmaya devam edersek beyindir.
  gelecek evrim ne ola ki?
 • 20lik dişler.
 • bence dil. dedikodular bile telefondan yapılıyor artık. arkadaş ortamında herkes kendi telefonuna odaklı. şu an bile yazıyoruz lan sözlükteyiz işte.
 • 20 lik dişler.
  ama bende zaten yoklar, hiç olmadılar ve hiç olmayacaklar.

  edit: röntgen çekildi ve yoklar, içerde gömük değiller. zaten çıkmaları gereken yer de yokmuş.
 • evrimi kafasında oturtamamış bir yazarın açtığı başlık.

  edit:
  bir kaç kişi merak ederek sormuş onlara seve seve anlatmak isterim.
  evrim günümüzde seçilimle ilerlemiyor çünkü kimse yaşadığı genetik sorunlar yüzünden, üremeden önce kolay kolay seçilime uğramıyor.

  kullanılmayan organın körelmesi yanlış bir söylemdir.
  kullanılmayan organ körelmez, hayatta kalma ihtimalini azaltan kullanılmayan organ körelir.

  atalarımızda veya onlardan önceki canlılarda kullanılmayan organın var olması enerji tüketimi nedeniyle hayatta kalmaya büyük bir dezavantajdı fakat günümüzde organı kullanmasak da tüketeceği enerji bizim için sorun olmaktan çıktığı için körelmez.
  yani biz 500 nesil boyunca insanların herhangi bir parçasını mesela ayak serçe parmağını doğdukları gün kessek 501. nesilde bu yine çıkar çünkü genetik olarak o yapıyı silecek bir şey yapmıyoruz.

  burada iki nokta önemli,
  - özelliğin elenmesi için bizi hayatta kalma(veya üreme) açısından dezavantajlı duruma sokması ve seçilime uğratması lazım.
  - bu seçilimin biz üremeden önce gerçekleşmesi lazım.

  dolayısıyla kullanmadığımız veya artık işimize yaramayacak özelliklerin (vücut kılları, 20lik dişler ,erkek meme uçları) kaybolmasını beklemeyiz.
  dolayısıyla kalp krizi, şeker hastalığı gibi yaşlılıkta gerçekleşen ve bizi öldürebilen sorunların kaybolmasını beklemeyiz.
 • evrimin şak diye bir anda gelmesi ve bir organımızın yine şak diye kaybolması. çare türlerin kökeni.
 • serce parmagi denge icin onemli degil mi, niye kayboluyor acaba?

  bende de yirmilik dis yok, farkli bir tur muyum acaba? super insan yolunda onden giden atlilardanim heralde, kiymetimi bilin
 • sözlük yazarları için pipidir. zaten yarısı kaybolmuş kalmış 5 cm. 70 yıllık evrime bakar.