şükela:  tümü | bugün
 • bu ara özellikle üniversitede okuyan, veya üniversite sınavına hazırlanan dolayısıyla bölüm seçmek gibi bir dert altına giren insanların içini bazılarında farkettirerek bazılarında ise farkettirmeden kemiren olay.

  her gün haberlerde görülen işsizlik faktörü, bunun yanısıra iş sahibi olan insanların da piyasaların durumu ile içine düştüğü çıkmaz, ortaya çıkmasındaki en önemli unsurdur. bizde olmasının en önemli sebeplerinden biri de genç neslin sayıca çok fazla olmasıdır. her sene üniversitelerden mezun olup iş bulma telaşını düşen insanların sayısı artarken, iş bulabilen insanların sayısı % olarak çok düşmesinin yanısıra, miktar olarak da azalmaktadır.

  ayrıca siyasetin, rejim tartışmalarının hararetle yapıldığı, malesef şahıslar üzerine kurulu siyaset dünyamız nedeniyle insanların para piyasalarına olan güvensizliği nedeniyle ithalat ve ihracat yapan insanların da temkinli olması veya bunları göz önüne almayıp eskisi gibi devam eden ve en nihayetinde batan insanların olduğu ülkemizde, "gelecekte ne olur halimiz?" lerin sayıca fazlalaşması da bu gelecek kaygısı kavramının ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.
 • askerliğin son 1 ayında çok fena bastıran bir mevzu. askerden gelince sudan çıkmış balığa dönen bünyelerde (bkz: ben) belli bir süre unutulabilir, geçiştirilebilir. ancak yüzleşme anı çok acıdır, diğer bir ton gerçek gibi.
 • içinde bulunduğunuz durumu sadece kendinize aitmiş gibi hissedersiniz. ailenizin size sunduğu maddi imkanların ötesinde bir hayat beklentisi ve umuduyla geçirilen çeyrek asırlık bir yaşam, size bunun hiçte kolay olmayacağını fısıldadığında bir sendeleme yaşarsınız. eğer şanslıysanız bir işte çalısıyorsunuzdur. ama bu iş düşlediğiniz iş hayatının çok uzaklarındaysa daha da bir karamsarlık çöker... var olan yaşam standartınızın altına düşebilme ihtimali ürkütür sizi.

  herşeyin sınırı olduğu gibi bununda bir sınırı olmalı tabi. eğer bu sınırı netleştiremezseniz antidepresan ilaçlar hakkında bir psikiyatr kadar bilgili olacaksınızdır...
 • üniversite son sınıfta hat safhaya çıkar.
 • 23 yaş itibariyle esir alıp,sonrasında türlü nedenlerle devam etmiş kaygıdır.
  son derece gereksizdir; herşey olacağına varacaktır zira..
 • kimine göre hayatta hiç yaşanmamış şeydir.

  burada bahsi geçen kimi;
  - babadan zenginler de olabilir,
  - okul hayatında çok başarılı olanlar da olabilir,
  - kafası iyi çalışanlar, yani işini bilenler de olabilir,
  - raikkonen de olabilir.
 • mutsuzluk sebebi. oysa ki vodafone haklı: anı yaşa
 • geçmişten gelen elem ile beraber anılınca insanı hayvanlardan farklı kılan duygudur.