şükela:  tümü | bugün soru sor
 • turkcede yukleme -cek - cak eklerinin eklenmesiyle saglanan anlam.
 • palavracıların zamanıdır gelecek zaman
 • belki de gelmiş olan zaman. belki de uyumuş hatta uyanmış siktir olup gitmiş zaman. her zaman.
  (bkz: ya ne zaman)
 • ister bir tasarınız olsun ister olmasın gelip şimdiniz olacak olan zamandır. zaman muğlaktır. gelecek, şimdi, geçmiş içiçedir. her şeyin zamanı gelir, geçer... hayat kalır.
 • ne istedigini bilen icin, ne yapabilecegini bilen, kosullari dogru degerlendiren ve kendini kandirmayan icin su andan farki yoktur. istedigini bilir, yapabileceklerini hesaba katar ve gelecegini sekillendirir major hatlar ile. minorlar da zaten hayata dair ayrintilar oluverir bir anda..

  sairin sozu guzeldir.

  "hayalle yasamisiz gercek dunyada, zamani icmisiz farkinda degiliz."
 • bazı öngörülerim olduğu zamanlar dilimidir 2060-2070 ve ilersi için. mesela tv, bilgisayar ve diğer görsel aletlerin hiçbiri evimizde yer kaplamayacak. şöyle ki hepsini tek sözlü veya dokumatik bir hareketle istediğimiz yerde açabileceğiz, boyutunu büyüklüğünü kendimiz belirleyebileceğiz.
  ışınlanma aletleri olacak ve bunlardan herkesin evinde bulunabilecek. her evin veya işyerinin bir parolası olacak ve bu parolaları girip istediğimiz yere ışınlanabileceğiz. bazı ayakkabılar olacak ve bu ayakkabıları giyince ayağımızın altında bir hava oluşacak ve ayaklarımızı yerden kesecek, bizde efor harcamadan istediğimiz yere gidebileceğiz. uçan arabalar ve insanlar olacak. internet ortamında konuştuğumuz kişlerle aynı odalarda buluşabileceğiz. 2030'lu yıllarda bu odalar sadece toz bulutlarımızdan ibaret olacak yani bu odalarda birbirimize vücut temasında bulunamayacağız ama ilerki zamanlarda bu da gerçekleşecek. cafelerde ve çeşitli ortamlarda robot işçiler olacak ve bu işçiler insanlardan daha çalışkan ve üretken olacaklar. müzik her zamankinden daha basit yapılacak ve her isteyen kolayca internet yordamıyla yapabilecek tabi ozaman internete internet mi derler bilemem. yaşlanmak önemli ölçüde durdurulabilecek ve vücut yenileme tıpın ilerlemesiyle kolayca yapılabilecek. eğer küresel ısınmaya bir çözüm bulunamazsa herkesin evinde belirli miktar su bulunacak. cep telefonu gibi aletler olmayacak ve bu başta bahsettiğim gibi herşey sözlü bir sinyalle açılabilecek. evimizin duvarlarını isteğe bağlı değiştirebilceğiz. geçmişe dönüş makinesi bulunabilir ama bulunduğu andan itibaren kullanılmaz çünkü bu makine şimdi ki zamanı kaydedecek ancak kaydettiği zamanlara gidilebilecek. vücutta bazı küçük aletler olacak ve bunlar sayesinden sağlık problemleri, vücudun neye ihtiyacı olduğu anlaşılabilecek.
  bunlar sadece öngörülerimdir, herşey bambaşka da gelişebilir.
 • en nefret ettigim kip budur. neden derseniz ne kadar ciddi iliskim varsa hepsinin sonu bu zaman kipi yuzundendir.
  ornegin:
  -e sen yurtdi$ina cikacaksin
  -ben izmire gidicem
  -seni hayallerinden soyutlayamam
  -gelsen kac gun geleceksin hem?
  -ikimizin planlari birbirinden cok farkli

  ilkokul ogretmenimi bu yuzden sevmemeye karar verdim.

  (bkz: future tense)
 • ben dahil bütün suserlerin, hatta gazetelerin bile, çoğu zaman yanlış kullandığı zaman kipi.

  gelicem değil; geleceğim
  gidicem değil; gideceğim
  yapıcam değil; yapacağım
  alıcam değil; alacağım
  sıçıcam değil; sıçacağım
  edicem değil; edeceğim
  çıkıcam değil; çıkacağım
 • düne göre şimdinin adı.
  olmasaydı tembellik diye bir şey olmazdı. herkes yapacağını hemen yapardı.düşünsenize aklınıza bir şey geldi ve sonra yapma şansınız yok. hemen kalkıp yapardık hepimiz. böylece her şey takır takır yapılırdı. çünkü bekleyeceğin zaman yok.
  olmasaydı hayal kırıklığı olmazdı. umut ne için vardır, neye umut vardır? geleceğe. umutlar hep gelecektedir. geleceği cennet yapar umutlar. peki kaçımız bu umutlarımızı tamamen gerçekleştirebilir. tamamını geçtim, yarısını bile yapabilen var mıdır? sonunda ne oluyor o çocukça kurduğun hayaller yetiştirdiğin umutlar yıkılıyor ve altında kalıyorsun. peki gelecek diye bir şey olmasa umut etme şansın var mıydı? yoktu.
  olmasaydı şerefsizlikler, pislikler çok çok azalırdı. çoğu insan kötü olmayı düşünmüyor, istemiyor, kimse bilinçli olarak kötüyüm ben kötüyüm diye kötülük yapmıyor. ama günü geçirmek için hepimiz hatalar ve kötülükler yapıyoruz. gerekçemiz de gelecek zamanda bir gün düzeltme şansımız olur nasılsa."ben kötü değilim aslında şimdiyi geçiştirmek için bunu yapıyorum ama ilerde kesin kendi güzel insanlığıma geri döneceğim." ya bi yürü git..
  işte bu sebeplerden keşke olmasaydı dediğimdir, ya da bilinç olarak farkında olmasaydık olduğunun. inanın dünya daha güzel bir yer olurdu.