şükela:  tümü | bugün
  • bir örnekle kolayca anlaşılabilir.

"birazdan seninle çok önemli bir sırrımı paylaşacağım ve sonra da bisikletime binip eve gideceğim." - son derece samimiyetsiz. sanki herhangi biri değil de bir dük, lord, sör, leydi konuşuyor.

"birazdan seninle çok önemli bir sırrımı paylaşıcam ve sonra da bisikletime binip eve gidicem." - ifadeden samimiyet fışkırıyor. konuşan halktan biri ve açıklayacağı sır belli ki yalnızca kendisi için önem taşıyor. insanın sarılıp ağlayası geliyor.
  • (bkz: konuşma dili ile yazma dili arasındaki farklılıklar)
  • birazdan seninle çok önemli bir sırrımı paylaştım ve sonra da bisikletime binip siktir olup gidiyorum" ifadedeki samimiyetin dozajı ütopik. gözlemlenesi bir samimiyetsizliktir gelecek zamandaki.
  • (bkz: #64233236)
  • (bkz: -yor olmak)
  • tam tersine katılmadığım ve çok samimi bulduğum bir zaman kipidir, zira bir insanın en ham özelliğini vurgulayan bir zaman kipidir aslında gelecek zaman.

nasıl mı? aslında gelecek zaman kipi irade gücü deklarasyonundan ibarettir. hatta bunu en basit örnek olarak ingilizceye bakarak görebilirsiniz. (bkz: will)

ben bir şeyi yapacağım dediğiniz zaman, o olayın gerçekleşmesi için gerekli şartları iradenizi kullanarak sağlayacağınızı deklare etmiş olursunuz.

örneğin, "ben çarşamba o konsere geleceğim!" dediğiniz zaman aslında çarşamba günü o konserde olabilmek için değiştirmek zorunda olduğunu koşulları idare gücü kullanarak değiştireceğinizi söylemiş oluyorsunuz, belki patronun karşısına dikilip izin isteyeceksiniz, belki izin vermeyecek ve siz gene iradenizi kullanıp o gün orada olabilmek için işten ayrılacaksınız vs gibi. yalnız burada "irade gücü"nü de biraz açıklamaya gerek duyuyorum, irade gücü "şampiyon olacağım!" deyince bunu çok isteyip bu konuda kendine çok güvenince şampiyon olabilecek performansı otomatimatik olarak sergileyebilmek değildir. yani öyledir ancak insan iradesi o kadar güçlü değildir o derece bir irade külli irade örneğine benzer (bkz: fiat lux). oysa insan iradesi cuzi iradedir. yani şampiyon olacağım dediğinizde bi anda daha iyi bi oyun performansı sergilemezsiniz, bunun için günlerce aylarca aynı hareketleri antremanları tekrar edersiniz cuzi irade bu şekilde çalışır. bi şeyi isteyince anında elde edecek kadar güçlü değildir, ancak o şeyi elde etmek için gereken şartları sağlamanıza yetecek kadar güçlüdür.

şahsıma göre en samimi gelecek zaman kipi örneklerinden biri ile bitireyim;
    (bkz: kaizoku ou ni ore wa naru) (bkz: one piece)
  • samimiyetsiz olduğu kadar, şerefsiz de olan bir zaman kipidir.
  • konuşma ve yazı dili arasındaki samimiyet farkı ne ara gelecek zaman kipine bulaştı anlamadım ama bence "ben gidiyom." ve "ben gidiyorum" aynı kapıya çıkıyor. kimse zaman kiplere bok atmasın, konuşma ve yazı dili farklı yapacak bir şey yok. isteyen gülşen şarkısı misali konuşabilir, ben de konuyorum yerine göre. bence gelecek zaman kipiyle ilgili şerefsiz durum bir insan o kipi kullanıp hakkını vermediğinde ortaya çıkar. yapacağım, geleceğim, edeceğim deyip makul bir sebebi olmadan gerçekleştirmiyorsa dediği şeyi, bu o insanın samimiyetsizliği ve şerefsizliğidir. gelecek zaman ekine de bize bu insanı tespit etme olanağı verdiği için teşekkür edebiliriz bence.