şükela:  tümü | bugün
 • kesin olarak gelecekte bulunacak, icat edilecek şeylerdir.
  mesela, diş tedavisi konusunda yıldan yıla yeni bir gelişme çıkıyordur. bir 10-15 yıl önce tek diş kaybı durumunda o dişin yanındaki sapasağlam dişleri de kesip biçip tek diş kaybını önlemeye çalışılırken, sonradan implant çıkmış gereksiz diş kaybını önlemiştir. diş konusunda eskiye göre yenilikler sürekli çıkıyordur. kesin, bir 20- 30 yıl sonra diş beyazlatma, lamine gibi yöntemlere bile gerek kalmadan dişlerin üzerine gerçek görünümlü boya gibi bir madde sürülerek hem de uzun süreli beyaz dişler sağlanacaktır.

  aynı şekilde her gün yeni bir tane çıkan gece uyuyarak haftada 6 kilo verin, yok çıtırdayarak zayıflayın gibi ilaçlar, çalışmalar da gelecekte devam edecek, çok daha etkili şeyler çıkacak hatta insanlar gerçekten zayıflayacak fakat bunların etkisi gerçek zayıflama etkisinde olmayacağından bu ilaçların yenileri çıkıp duracak ve insanlar yine kolay yoldan kolayca zayıflayamayacaklardır.

  gelecekte kesin çıkacak şeylerden biri de ışınlanma dır.
  uçan araba eskiden hayalken, filmlerde olan şeylerden biriyken, uçan arabayla alakalı çalışmalar yapılıyordur ve bir gün de ulaşım sıkıntısına çözüm olacak ışınlanma icat olacaktır. fakat insanoğlu onda da bir yığılma, sistem sıkıntısını yine yaşar kesin.
 • beyin.
 • günlük yaşantı için bir ignore butonu istediğimdir. o kadar lüzumsuz-gereksiz adamla karşılaşıyoruz ki günlük hayatta, görmemezlikten gelmek de fayda etmiyor maalesef. keşke tanımasaydım bu sığırı diyoruz bazen ama yapıcak bişey yok. böyle bir buton olacak basıcaksın, ne o seni görecek ne sen onu. ne güzel lan. hayali bile güzel.
 • hologramlı bilgisayarlar, hatta telefonlar, hatta ufacık aygıtlar. hatta işlemler o hologramlar üzerinde yapılacak. elle dokunup görüntüyü çevirme, multitouch olayı ile genişletme falan. aslında "touchless gesture + hologram" gibi bir şey. "hologram klavye" gibi bir kavramla tanışacağız. umarım ömrümüz yeter. son zamanlarda bir dizide ve bir filmde de görüldü ama spoiler olmasın diye yazmıyorum.
 • kağıt inceliğinde mobil cihazlar hatta mobil cihazların demode olup kullanılmaz hale gelmesi bu başlık için verilebilecek örneklerdendir.
 • insanların rahata, daha da rahata ulaşmasını sağlayacak icatlar.
  örnek ise ütü makinası. çamaşır makinasından kurutma makinasına, oradan da ütü makinasına. işte o zaman insanlık bir çağ daha atlamış olacak.
 • öncelikle (bkz: transhumanizm) ve (bkz: teknolojik tekillik)

  - doğar doğmaz işaret parmak derimizin altına yerleştirilip pasaporttan kimlik kartına, kredi kartından ehliyete kadar her türlü bilgi/belgenin işleneceği çip.

  - yine insan vücudu üzerinden veri aktarımı yapan sistemler

  - duyu organlarımıza takılıp güçlerini attıran nano yapılar (örneğin göz için gece görüşü, zoom gibi özellikler)

  bu arada bir sürü etik tartışma da yapılacak tabi ama bir süre sonra etik kimsenin umrunda bile olmayacak. dolayısıyla bu trendin önüne geçilemeyecek.
 • bir odada ya da evin içinde bulunamayan eşyalar için,o odaya ve eve uygun bir ctrl+f tuşu.
 • ışınlanma. inaniyorum bir gun bu olacak.