şükela:  tümü | bugün
 • dima çok sevimli bir muhabirdi. kısa siyah saçları, uzun mavi kirpikleri ve güldüğünde soldan sağa sırayla kısılan dört ayrı gözü vardı. gözleri geniş bir yay çizerek açık maviden depderin bir laciverte doğru sıralanmıştı. kaşları yoktu ama kirpikleri taa saçlarının dibine kadar su gibi akıp gidiyordu.

  dina gelecekten haber veren bir muhabirdi. ufak tefekti, teninin beyazlığını ve saçlarının karasını dünyalı annesinden almıştı. kalan her şey için fartikalı babası çalışmıştı. gözler ve kirpikler, alımlı iki mor kanat ve her şeyi duyabilen kulaklar ile (ki onlar da altlı üstlü sıralanmış olarak ikişerden dört taneydi) muhteşem bir bellek ona babasından yadigardı. bir de hayaller.

  gelecekten haberler, dima'nın işiydi, şu galaksideki her gezegene ve her zamana yolculuk yapabilme becerisi ise fartika'nın. fartika gezegeni galakside zamandan sorumluydu, isteyen herkesi istediği her yere ve zamana sağ salim ulaştırmaktan sorumluydu. bir de dima gibi muhabirleri ile makul bir servis bedeli ödeyen her gezegene, gelecekten haber vermekten sorumluydu.

  (önemli ara not: fartika gezegeni isteyen herkese zaman yolculuğu yaptırabilir, ancak geçmişe gitmek belli tecrübelerden sonra resmi olarak yasaklanmıştır. fartika gezegeni geleceğe yolcu taşıyabilir, ancak bu geziler çok sıkı kurallara ve kurallara uyulmaması durumunda çok sert cezalara tabidir.)

  dima talep üzerine nerenin geleceğine gitmesi isteniyorsa oraya gider ve kayıtlı belgeli haberleriyle geri dönerdi. bazen (çok büyük ücretler karşılığı) anında haber yayını yaptığı da olurdu. bu aslında çok ama çok saçmaydı, ve çok az istenirdi. çünkü genellikle talep edilen şey, gelecekte ne olup bittiğini öğrenmek ve eğer hoşa gitmeyen bi şeyler olmuşsa ona göre önlem almaktı. bu yüzden gelecek ha bire değişip duruyordu. dima'nın da işi hiç bitmiyordu. gelecekten anında canlı yayın isteyenlerin işi zordu, çünkü nedendir bilinmez, canlı yayınlanan gelecek ne yapılırsa yapılsın asla değişmiyordu.

  her neyse.. işte bu başlıkta dima'nın haberleri olacak. zamanını sırasını bilmiyorum ama olacak bi şekilde.
 • önce fartika'ya bi bakalım:

  fartika, irili ufaklı 18 gezegenden ve 125 uydudan ve dönenip duran binlerce kayadan, taştan ve tozdan oluşan tek yıldızlı bir sistemin yedinci ve en büyük gezegeniydi. sekizinci gezegende yaşayan zıplayan dev kuşları ve on ikinci gezegenin yüzeyinin altında, depderin mağaralarda kovuklarda tünellerde ve yerin yedi kat altındaki zebanilere özgü o dayanılmaz sıcaklarda yaşayan urkinen cüceleri haricinde, bu sistemde başka canlı yaşamı yoktu.

  fartika canlıları zekiydi, gülmeyi eğlenmeyi severlerdi. halinden mutlu bir insanın "yani aslında bu kadar gözü kulağı ve kanatları olmasa aynen bizim gibi" diyebileceği, iki ayaklı iki kollu canlılardı. insan gibiydiler, kanatlı ve dört gözlü kulaklı. bazılarının boyu uzundu, bazılarının ten rengi maviye çalardı ama kabul etmek gerekir ki, dünya'nın marifeti olan insanlar ile birlikte başka bir canlı üretme faaliyeti konusunda bir engelleri yoktu. dima gibi.

  bütün bir galaksiyi düşündüğümüzde fartika'nın aslında kayda değer hiçbir özelliği olmamalıydı. ama yine bütün bir galaksiyi düşündüğümüzde, fartika gibi tek bir gezegen daha yoktu. fartika eşsizdi, çünkü bütün galakside sadece fartika'da zaman yolculuğu yapılabiliyordu. hem de zerre enerji harcamadan, çok kolay ve çok zararsız ve çok ama çok zevkli. bu niye böyleydi, bilinmiyordu. elbette birçok teori vardı ama hiçbiri o eşsiz nedeni tam olarak açıklayamıyordu. galiba fartika, zamanın ve mekanın ve uzayın tam olarak anlaşıp uzlaştıkları bir noktadaydı. başka bir zamana ve başka bir diyara ha denince gidilebilen bütün kapılar, geçitler tüneller delikler ve alanlar sadede fartika'da oluşmuştu.

  uzun ve eğlenceli yıllardan sonra fartikalılar gezegenlerinin bu eşsiz özelliğini keşfetmiş ve bunu diğer gezegenlere ve diğer canlılara hizmet verecek bir "gelecekten haberler" sektörüne dönüştürmüşlerdi. dima gibi binlerce haber muhabiri yetiştirmişlerdi. belgeleme, saklama, yayınlama ve bu sektör için ne gerekiyorsa her konuda kendilerini geliştirmişler ve müşterilerine güvenle kullanacakları gelecek haberleri hazırlamışlardı.

  yüz yıllardır bu işi yapan fartika'dan herkes memnundu. kıskançlıklar bitmişti, acaba biz de yapabiliriz mi'ler bitmişti, fartika'yı işgal planları, teşebbüsleri, her şey her şey bitmişti ve sonunda galaksinin geri kalanı fartika'yı, bağımsız, tarafsız ve güvenilir bir haber ağı olarak kabul etmişti.

  elbette, dima gibi muhabirleri sayesinde..
 • soru: peki geçmişe zaman yolculuğu yapılmıyor mu?

  cevap: evet yapılabilir ama yapılmıyor. çünkü büyük delilik yıllarından sonra kesinlikle yasaklandı.

  soru: büyük delilik yılları nedir?

  cevap: üç gezegenli bir sistemin fartika'ya büyük paralar ödeyerek (ya da çok daha başka şeyler) zamanda geri gidip olan bitene göz atma paketi satın almasıyla başladı her şey. o zamanlar fartika, geçmişe yapılan zaman yolculuklarını belgesel film olarak hazırlar ve talep eden müşterisine verirdi. buradaki önemli görev, tartışmalı olayları zamanları kişileri vs izlemek ve tüm tartışmalara son verecek belgeleri toparlayıp dönmekti.

  ancak işin içine elde olmayan müdahaleler girdi. bazen bir zaman yolcusu bilerek ya da bilmeden bir şey yapıyordu ve geçmiş değişiyordu. hatta bazı yolculuklara bazı müşterilerin bizzat katıldıkları (ki bu sonradan çok sıkı kurallarla ve kesinlikle yasaklandı) ve kendi geçmişlerini değiştirmek için müdahalede bulundukları bile oldu.

  geçmiş o kadar çok değişti ki, üç gezegenin üçü de bir tür tımarhaneye döndü. her şey karıştı, her yer karıştı ve sonunda büyük savaşlar çıktı. büyük yıkımlara uğrandı. sonuç olarak fartika gezegeni sadece ve sadece geleceğe gitmeyi ve tarihi bilgiler içeren belgeseller yapmak yerine, gelecekten haberler hazırlamayı kabul etti. bu kabuller tüm galakside oy birliğiyle yasalaştırıldı ve bir daha da geçmişe hiç kimse gitmedi.

  soru: peki teşebbüs eden oldu mu?

  cevap: olmadığından eminiz. tek bir söylenti dışında bu konuda en ufak bir kuşkumuz yoktur. o söylenti de, adı üstünde, söylentidir sadece.

  soru: nedir bu söylenti?

  cevap: güya fartikalı bir muhabir dünya adlı gezegenin geçmişine gidiyor ve orada bir kadına aşık oluyor. kadın bizim fartikalı'nın kanatlarına tutuluyor, o dördü de ayrı renkte olan sıralı gözlerine aşık oluyor ve birlikte uzaklardaki bir gezegene kaçıyorlar. o kadından bir kızı oluyor fartikalının. ancak sonra dünyalı kadın ölüyor ve dünyalı'dan çok fartikalı'ya benzeyen bebeğini yanına alan adam ana gezegenine dönüyor. ve yine bu söylentiye göre o kız da muhabir oluyor vs vs. ancak bu, siz de takdir edersiniz ki ergenler için romantik bir masaldan başka bi şey değildir. her zaman bu tür masallara inanan birileri çıkar.
 • gezegen bilim, teknoloji ve sanat alanında gelişmeyecek, bilakis tamamen aptalların egemenliği olacak.

  gelişebilecek insanlar zaten ya az üreyeceğinden ya da hiç üremeyeceğinden soyları tükenecek, aptallar ise aynı hızla üremeye devam edecek ve dünyanın hakimi olacak.

  (bkz: idiocracy)
 • evet, her zaman bu tür masallara inanan birileri çıkardı. ama bu sefer durum farklıydı. çünkü anlatılan masal, masal değildi. dima'nın hayatının özetiydi. dima biliyordu ki, babası dünya'nın geçmişine gitmiş ve orada annesi ile tanışmıştı. her şey ama her şey tıpkı o masalda anlatılanlar gibi olmuştu.

  olmuştu olmasına ama fartika yöneticileri bu gerçeği asla resmi olarak kabul etmediler. kendilerine göre sebepleri vardı elbette, en önemli sebepleri de fartika muhabirlerinin güvenirliklerini korumaktı. içlerinden biri büyük bir hata yapmış olabilirdi ama bunu yaymanın bir alemi yoktu. olan olmuştu.

  dima muhabir olmak istediğinde tek bir itiraz olmadan mesleğe kabul edildi. iki nedenle: 1, dima çok başarılıydı, bu iş için biçilmiş kaftandı, doğuştan gelen müthiş bir yeteneği vardı. 2, böyle yetenekli bir adayın reddedilmesi asla cevaplanamayacak bir çok soruyu da beraberinde getirecekti. o yüzden hiç kimse karşı çıkmadı ve dima da tıpkı babası gibi özel bir muhabir oldu.

  gelecekten haberler, devam edecek.