şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ülkemizde dünyanın çok gerisinde kalmasına karşın geleneksel okçuluğumuza ilgi hızla artmaktadır.

  http://www.youtube.com/…kgubgodm3q8&feature=related
 • zincirlikuyu'da arabaların arasında ok satan adam tarafından başı çekilen spordur.
 • çanakkale/biga'da bu yaz son kez düzenlenecek olan spor.

  (bkz: #45111084)
  (bkz: #47441124) numaralı entryler'de detaylı açıklamalar mevcut.
 • bilal erdoğan ile bitmiştir.
 • avcı, göçebe olduğumuz dönemlerde iyiydi de modern hayatla birlikte şuna evrilmiştir;

  xıq47kd.jpg?1
 • bu sporu yaptığım zaman insanlardan şu tepkiyi alıyorum: ''oğlum git ruhsatlı tabancı al, bu ne böyle oyuncak gibi, bi de sen attığın okları gidip topluyor musun?''

  arkadaş tepkiye bakar mısın... bugün bir tanıdığım tarafından böyle bir tepki aldım. bu vesileyle buradan da belirtmek isterim ki;

  1- bu bir spordur. kol gücü ister, iyi kas yaparsınız.
  2- bu bir gelenektir, kültürdür. siz o kültürü yaşatırsınız.
  3- sadece bu 2 sebepten dolayı geleneksel okçuluğun keyfi bambaşkadır.

  ben tabancayı nabıcam lan? spor mu yapılıyor onla? kültür mü yaşatılıyor, ne zevki oluyor onun? insanlardaki bu anlamsız tepkileri anlayamıyorum ben. kıyasladıkları şeyler çok farklı bi kere... ve geleneksel yaylara oyuncak gözüyle bakıyorlar, adama veriyorum 40 libre yayı bile zor çekiyor. gel de şimdi bunlara laf anlat. kafalar kafalar...
 • atatürk'ün tekkeleri kapatmasıyla bu ata sporumuz yok olmamış, bilakis atatürk'ün son yıllarına doğru girişimleriyle birlikte yeniden canlanmıştır. ata'ya her konuda saldıracağım derken komik duruma düşmeyin. atatürk bu işe önem verip her yerde okçuluk kursları açmaya başlamıştı, bu işe kıymet vermişti. zaten nasıl vermesin ki? türkçü bir adam, türklerin yay ve ok ile her yere hükmettiğini o da biliyordu.

  bu spor atatürk'ün son yıllarında hayata geçtiği için onun ölümüyle birlikte her iş yarım kaldığı gibi okçuluk faaliyetleri de durmuş, akabinde yerine gelen ismet paşa ''bu devirde ok mu atılır'' deyip her türlü faaliyeti bitirmiştir.

  geleneksel okçuluk atatürk'ten 2000'li yıllara kadar nerden baksanız 70 sene yapılmamıştır. günümüzde murat özveri, adnan mehel gibi isimlerle bu spor yeniden hayat bulmuştur neyse ki.
 • geleneksel otçuluk olsa desteklerdim ama okçuluk çok sıkıcı
 • turk sporudur. iyi bir kemankeş olursan, demir yay kullanabilirsin, belki.

  yillarini alir ama olsun, deger.
 • sabır gerektiren ve ara bırakmaya gelmeyen spordur.

  başta sadece kepaze yayı çekerek çekiş formunu ve kas hafızasını geliştirirsiniz. sonrasında torba atışı ile oku temiz bir şekilde bırakmayı öğrenirsiniz. tabi bu söylediklerim nispeten düşük libreli yaylar ile yapılır. yanlış hatırlamıyorsam 15~ libre. sonrasında ise daha yüksek libreli yaya geçerek asıl atışlara başlarsınız. bu yaylara geçiş aşaması en az 2-3 ay alır.

  bu işe başlamanın belirli bir yaşı yoktur. ben 30'da başladığım zaman benimle birlikte 50 yaşında biri de başlamıştı. ama tabi ki de küçük yaşta başlamanın muhakkak bir avantajı olacaktır. dışardan bakıldığında sadece ger ve bırak gibi görünen olay aslında çok daha karmaşık bir motor becerisi gerektiriyor.