şükela:  tümü | bugün
 • cinsel ilişkide rutinlik.
 • ilk çıktığı zaman kasedini alıp uzun süre dinlediğim - beni uzun süre meşgul eden- ve bir çok kimsenin varlığından bihaber olduğu bjork esintileri taşıyan boş şarkı içermeyen aylin aslım imzalı kaliteli elektronik pop albümü. 2000 çıkışlı bu albüm baştan sona defalarca dinlenilesi olduğu gibi hiç boşluk içermez aralarda / satıraralarında. zirvesi 4 gün 4 gece olan bu kalitesi su götürmez yapıtın döneminde hayli alternatif duruşu kadar bizi 2. defa yoğun bekleyişlere -ağzımızın suyunu akıtarak- salıvermesi de unutulmaz. boyumuzun ölçüsünü almamız takriben 4-5 yıl sürdü. her şeyi gelgit yaptı. ağır suçlu o. önce çarptı sonra bekletti. beklediğimize de değmedi işin kıyas kısımlarından arındıramadık kendimizi. arındırmak zordu gelgitten sonra. zor!
  tekrardan piyasaya sürülmüş remixli halleriyle. aradan geçen onca zaman şarkıların güzelliğini değiştirmemişti. değiştirmesi de zordu zaten. çünkü güzeldiler fazlaca.
  hatırladık ilk hallerini aylin'in. orjinal şarkı sözü yazarlığını. daha naif ve çocuksu duruşları. daha da fazlasıylaysa; marjinalliğini. elde avuçta ne var şimdi derseniz? cevaben 10 eskimek bilmez şarkı ve senin gibi 'nin güzel klibi derim. şarkı sayıları zamana binaen artacaktır artması muhtemeldir ki şimdilik 20'lerde galiba. neyse ki biz ilk 10'dayız.
  edit: bu yıl içinde hayli zengin gelgit farklılığında / özelliğinde bir albüm yayınlandı. elektronik değil genel kalıplarda rock. çeşitli tarzlardan besleniyor ve vuruyor / can yakıyor fazlaca. * ` :lakin, gelgitteyim ben hala`
  (bkz: hayvanlar)
  (bkz: güzel şeyler bunlar)
 • en güzel, en kaliteli alternatif türkçe albümlerden biri. aylin aslım'ın kendisi bile bir daha bu kadar iyi olamadı.
 • kayboluşun başlangıcı...
 • elektronik rock müzik severlerin özellikle almasi gereken, sözlerindeki hüzün havasi ile dinleyiciyi kalbinden vuran aylin aslim albümü. 2000 yilinda piyasaya çıkan, içindeki tüm şarkilari çok çok iyi olmasina rağmen müzik şirketi sorunlari yüzünden çok az bir kısmı satişa sunulan, kimsenin arayip da bulamadiği albüm (idi). tekrar piyasaya çıkmış bugün. dalgalar ve 4 gün 4 gece özellikle dinlenmelidir.
 • aylin aslım'ın, türk müzik arşivlerine kattiği çok nadide bir albüm. eşi benzeri pek yok, ve çok şahane.
 • "...ben kimim sorusunu sormaktan korktum en çok. 'ben kimim ki karşındayım' ile hiçbir zaman öğrenemeyeceğin 'ben kimim' arasında gidip geldim.
  bazen tüm cesaretimle -tamamen çocukça- karşına çıktım, bazen de oyuna alınmayan çocuk olup elimi yüzüme kapattım.

  gel demen için her şeyi yapardım. sen;
  git bile demezken,
  bu palyaço yüzüm daha kaç duvar yıkabilir ki?..." **
 • aylin aslım'ın 2000 yılında yayınlamış olduğu ilk albümü. yılların eskitemediği albümlerden, bana hep çok samimi gelmiştir. aylin aslım'ın albümün süreci ile ilgili, instagram hesabında yine aynı samimiyetle paylaşmış olduğu bir yazı var.

  "sene 1998. bir yıl önce ilk şarkılarımı yazmaya başlamışım. yaşım 22. çukurcuma’da hiç ısınmayan, tavanları 3 m. yüksek, mezar gibi soğuk bir evde yaşıyorum. buzdolabımda yarısı çürümüş bir armut ve biraz zeytin var. elektronik cover grubum süpersonik’le ve teoman’ın vokalisti olarak haftada beş gece sahneye çıkıyorum. haftanın 6 günü ingilizce dersi veriyorum. göztepe’deki stüdyoya stüdyo ne zaman boş derlerse dolmuşa atlayıp gidiyorum gelgit’in kayıtları için. aşık olduğum çocuk beni artık sevmiyor. okula da devam edemiyorum çünkü taksim’den boğaziçi’ne 1,5 saatte anca varıyor otobüsler, yetişemiyorum. zor günler’i yazıyorum, “benim hâlâ umudum var” diye. bir gün sıraselviler’den çukurcuma’ya inerken duman’dan ari’yle karşılaşıyoruz. yeni şarkılardan bahsediyorum, bu şarkının hikâyesini anlatıyorum. “devam devam”, diyor ari, “hiç durma, yaz bunları.” bu arada mazhar alanson “benim hâlâ umudum var” adlı harika şarkısını yayınlıyor. olsun, değiştirmiyorum sözleri ben. albüm anca 2000 kasım’da çıkıyor, bu şarkı* bu videoyla 2001 mayıs’ında yayınlanıyor.
  “dün bir rüya gördüm
  hava çok güzeldi
  ben şarkı söylüyordum
  sen çok mutluydun
  mutluydun”
  diye başlıyor şarkı. benim hâlâ umudum var."

  insana umut veriyor.
 • üç yılda tamamlanıp plak şirketlerinin "bu albümden hiçbir şey olmaz" demeleri gerçekten çok yazık. ülkemizde yapılan en iyi albüm. (bkz: björk)'ün (bkz: post) albümünden çıkma bir şarkı gibi olan dalgalar, yıldızlar var, aynı vs. gibi muhteşem şarkılar içeren muhteşem ötesi bir albüm
 • woav!

  what did you do?

  bir albümün tüm şarkıları mı harika olur? sözüyle, sazıyla bu kadar mı bütünleşir? her bir dizilim bu kadar mı özgün olur?

  bu albümü yaratacak neler yaşadın? nelerle besledin kendini? neler dinledin mesela, neler hissettin?

  bu ahenk, bu uyum, bu melodi, bu dizilim... neredeyse sonsuz olasılık arasından bu armonik kombinasyonu nasıl dizebildin?

  bunca yıldan, bunca yoldan sonra, her dinlediğimde, hala, nasıl bana farklı şeyler düşündürebiliyorsun?

  canım, aylin aslım...