şükela:  tümü | bugün
  • gelibolu yarımadası'nda ikamet ettiğim mahallede asırlık çınar ağacını bir hiç uğruna katlettiler. hemen görüntüleri paylaşayım, kendiniz görün:

bu ilk kesilme aşaması
    sokağa kadar yayılan devasa dallar
    ve bu da ağacın son hazin görüntüsü

şu an sabahtan beri bıçkı makineleri ile ağacın kökünü tekerlek şeklinde kesmeye çalışıyorlar, büyük bir ağaç olduğu için hala kesme işleri bitmedi ve gürültüden durulmaz hale geldi burası.

ağacı katleden densiz herife ''kesilir mi bu ağaç yazık değil mi'' dediğimde, son derece küstahça bir ifadeyle ''bize yazık değil mi?'' dedi. bu muhatap olduğum adam ahır gibi duran evini seneler sonra tadilata aldı ve önünde bulunan dev çınar ağacını sırf görüntüyü bozduğu için(!) kesti! sanki o ağaç evin önünde berlin duvarı gibi duruyordu!

arkadaşlar, tarihi yarımada'da bile bu tarz rezaletlere imza atılıyorsa siz düşünün yurdun diğer büyük şehirlerinde neler yapıldığını... ülkede betonlaşmayan tek bir nokta kalmadı artık, asırlık çınar ağaçları bile sırf görüntüyü bozuyor diye kesilir oldu. o ağaç ki bizim eve yaz aylarında gölge oluyordu, onun gölgesinde, yapraklarının sesinde akşam yemeğimizi yiyorduk balkonumuzda. şimdi güneşten balkona dahi çıkamayacağız... gerçekten bu satırları yazarken çok kötü hissettim kendimi, bıçkı sesleri hala kesilmiş değil. baktığım bir evcil hayvanı kaybetmiş kadar üzüldüm.

söylenenlere göre ağaç kesim iznini belediyeden almışlar, zaten belediyeden izin almadan böyle bi işe girişemezler. buradan belediye başkanına sesleniyorum, sayın başkan vicdanınız nasıl onay verdi bu kesime? ''vatandaşı kırmayayım, oy vermez yoksa'' düşüncesiyle mi onay verdiniz acaba?

atatürk'ün yalova'da yine bir çınar ağacı için evin altına döşettiği raylı sistem ile evi ağaçtan birkaç metre uzaklaştırdığı aklıma geliyor ve diyorum ki biz ata'nın, bize emanet ettiği doğa sevgisine, ağaçlara bile sahip çıkamadık, cumhuriyete nasıl sahip çıkalım?

doğa, bu katliamı ve bu ihaneti hiçbir zaman unutmaz. günün birinde yaşanacak dünya bile bulamayacak insanoğlu.
  • güzel gelibolu'mdan üzülerek aldığım haber. nasıl kesmişler, ne için kesmişler, kimden izin almışlar, kim izin vermiş merak ettiğim olay.
  • orospu cocuklugudur. rezalet gibi rezalettir.