şükela:  tümü | bugün
 • halat-u kahire, nushat'us selatin, mevvaid'un nefais fi kavaid'ul mecalis gibi protokole ilişkin eserler vermiş osmanlı elçisi.
 • abdullah oğlu ahmed oğlu mustafa âli, 1541'de gelibolu'da dunyaya gelmiş 1600'de gorev basinda hastalanarak cidde'de vefat etmiştir. **16. yy.da yasamis bir aydin kişilik, şair, tarihçi.
  tacü't-tevarihi golgede birakma agenda'siyla kaleme alinmis dev bir genel tarih olan künhü'l-ahbarın yazarı. bunun yanisira menakıb-ı hünerveran, halat-i kahire min'el-adati'z-zahire ve mevaidü'n-nefais fî kavaidü'l-mecâlis gibi osmanli yazininda oncül eserler de vermiştir. iki divani, mektuplari disinda 28 ayri eseri vardir. mihr ü mah adlı bir mesnevisi de vardir.

  gunumuzde daha cok bitter, loser gibi sifatlarla niteleniyorsa da, okuyunca pek de sevdigimiz ve o acı halet-i ruhiyesinden siyrilip alayciliga, mizaha ve ironi'ye ya da soz oyunlarina, alegorilere sigindiginda daha bir sirinlesen bir adamcagizdir. huysuz ve gecimsiz biri oldugu cagdaslarinin ortak kanisi olsa da biz onu bugun huylu diye anmaliyiz.

  kendisi hakkında yapılmış en başarılı çalışma cornell fleischerin yazdigi tarihçi mustafa ali, bir osmanlı aydın ve bürokratı adındaki orijinali princeton unversity press tarafindan basilmis, turkcesi ise tarih vakfi yurt yayınları tarafından neşredilmiş ayrintili biyografidir. jan schmidtin de pure water for thirsty muslims gibi onemli bir calismasi bulunsa da, oryantalist paradigmadan kopamamış oldgundan ve fleischer'in ustun eserinin golgesinde kaldigindan daha cok amprik nedenlerden yaklaşılan bir eserdir.
 • çoğu kaynakta sadece gelibolulu ali olarak da isimlendirilen şahsiyet. şair kişiliğinin yanında en büyük özelliği tarihçiliğidir. osmanlı tarihinin birçok dönemi gelibolulu ali'nin eserleriyle gün yüzüne çıkmıştır.
 • 40 tan fazla eseri vardır. eserlerinde padişahı dahi tenkit etmekten çekinmez. üslubu ağırdır.
 • kaleme dair isimli bir denemesi olan şair ve tarihçi.

  (bkz: http://www.notosoloji.com/kaleme-dair/)
 • osmanlıdaki önemli oğlancılardandır.

  --- spoiler ---

  zene rağbet eder mi akil olan
  tabı ali civana maildir.

  (kadına rağbet eder mi akil olan? ali’nin doğası oğlana meyleder.)
  --- spoiler ---

  kaynak
  kaynak2
 • 16. yüzyılda yaşamış osmanlı tarihçisi.kendisi lala mustafa paşa'nın katibi olarak onunla birlikte seferlere katılmıştır.özellikle nusretname adlı eserinde, kendisinin de bizzat bulunduğu 1578 iran seferini gün gün anlatmıştır. nusretname türk tarih kurumu tarafından transkripsiyon edilmiş metni ile birlikte yayınlanmıştır.
 • joseph von hammer-purgstall, "osmanlı müverrihlerinin en doğru sözlüsü" dediği gelibolulu mustafa âli'yi, 16.yy sonundaki en büyük kayıp olarak gösterir. nitekim mahlası yüce, dili sivri bu adam, hayatı boyunca hep sevmediği devlet işleri yapmıştır. ömrü boyunca müderris ve nişancı olmak istemiştir.
 • 16.yy osmanlı aydını,tarihçisi,bürokratı ve divan edebiyatı yazarı.

  siyaset tarihçisi (bkz: cornell fleischer)'ın "tarihçi mustafa ali: bir osmanlı aydın ve bürokratı" isimli çalışmasında mustafa ali'nin "atalarımızdan en az biri pis bir hristiyandır.biz diğer müslümanlar gibi değiliz,biz romalıyız." dediğini savunur.
  yani osmanlı'nın hristiyan ve müslüman karışımı bir devlet olduğunu söylüyor kendisi.