şükela:  tümü | bugün
 • düğünden ya da kına gecesinden önce gelin kızımız hamama götürülülerek yıkanır. ancak yıkama işleminden önce hamamda yemek yenir göbek atılır. sonra hep birlikte hamamın sıcaklık bölümüne girilir sıcaktan ve ağırlıktan ölmeye çeyrek kala hamamdan yorgun ve bitap düşmüş biçimde çıkılır.
 • mustakbel gelinin hamama gitmeden bi gun once evde banyo yapip saatlerce kendini keseleyip kirlerini atmasini gerektiren hamamdir. zira serde gobek tasinda, gorumcelerin kayinvalidenin gozu onunde natir tarafindan keselenirken oklava misali kirler mermer tasa dokuldukce ilelebet pasakli damgasini yemek vardir.
 • hamamci teyzenin gelini ortaya alip türküler esliginde yikadigi,daha sonra sacini tararken kaynana kisisinden para istemek amaciyla gelinin saci cözülmüyor deyip para aldigi gelenek.erzurum da kina gecesi öncesinin olmazsa olmaz adetidir.
 • bazı yörelerde de oğlan annesinin gelininin güzelliğiyle hava atmak, eşe dosta caka satmak için düzenlediği, yemeklerin binibirpara ortada dolaştığı, müzik eşliğinde göbek atılan * kına öncesi düzenlenen geleneksel aktivitedir.
 • ortaya çıkış nedeni gözönüne alındığında, pek gelinin hayrına bir adet olmadığı açıktır: (bkz: kızlık zarı/@altay)
 • yaprak sarmaların, su böreklerin, baklava ve bilumum kalorisi yüksek osmanlı mutfağı yemeklerin sebil; evlenecek kızların da kaynanaların hedefi olduğu ve küçük veletlerin her zamanki gibi cirit attığı ortamlardır.

  neden yapıldığını saymaysak* * *aslında oldukça eğlencelidir. 120 kiloluk teyzecikler ortada hoş sohbet ederken, 20'li yaşlardaki gençler kıkır kıkır, şen şakrak gülüşürler.

  orta yaş
  - kız hacer! dolmayı buraya uzat
  * mmm beklesene fatma hanım, (yanındakine sessizce "anam bu ne, yiyir yiyir doymuurr")
  - hacer o zaman baklava bu tarafa gelsin (mm iyiki kız tarafı yani, ettiğine bak)
  * fatma pek lezzetli olmuş sarman, yollayamıyoruz valla.
  - çok mersi çok mersi hacer, senin de kol böreğin güzel!

  gençler
  * ay melis, damadın kuzeninin arkadaşı çok yakışıklı,
  - aman dilara sen damadın halasının oğlunu görsen, valla murat boz'un yan şubesi.
  * ayyyyy çoook yakışıklııı

  ben
  - çekilin! ben damadın kardeşi, gelinin görümcesiyim!
 • (bkz: bridal shower)
 • bir nevi hamam partisi.kese,masaj,banyo üçlüsü düğün öncesi yorgunluk atmak ve toksinlerden kurtulmak için iyi fikir gibi gözüksede kalabalık olunca ve çalgı çengi işin içine girince gelini ve katılanları yorabilen bir aktivitedir.eğer ekip yeterince göbek atmazsa hamamci teyze kızabilir,sürekli hadi hareketlenin biraz diye dürtebilir ve hatta elinize bir tef bile tutuşturabilir.
 • kaynana ve erkek tarafındaki kadınların damattan önce gelinin dış görünüşü en çıplaklığıyla tarttığı, bir nevi kalite kontrolden geçirdiği çirkin şey.
 • cok fantastik seyler olabiliyormus. bi filmde gormustum, korku filmi gibi izlemistim, tevekkeli cok etkilenmisim hala aklimda. oglan anasi sabunu yere atip kizim getiriver su sabunu diyip kizi bastan asaga soyle bir suzuyormus da yok efenim kizim su cevizleri kiriver diyip disi saglam mi ona bakiyormus.