şükela:  tümü | bugün
 • tam metni; ''uluslararasında hep birlikte altını devreye sokalım. döviz baskısından piyasaları kurtaralım. yerli para birimleriyle borçlanmanın yollarını arayalım. dövizle borçlanmayı bırakalım. hükümetimiz medya vs. sağolsunlar. ama avm'lerde vs hep döviz yoluyla kiralamayı seçiyorlar. bunlarla ilgili gerekirse geçici bir düzenleme yapılır. yerli para birimiyle bu süreci atlatmalıdır. diğerinde emperyal mantık var. öbür tarafta çırpınan battı batacak durumunda olan esnaf var. en sinsi işgal teşebbüsünü atlatan bu millet ekonomik baskılara karşı da kendisini müdafa edecektir." olan, cumhurbaşkanı erdoğan'ın bir başka fantastik beyanı.

  avm ve harici dükkan sahiplerinin dövizle kira istemesi kısmına katılmakla birlikte; ben şahsen, beyefendiye ekonomi öğretmenin imkansız olduğunu geç de olsa idrak ettim.

  daha öncede, enflasyon ve faiz ilişkisini idrak edemediği için şöyle açıklamaları olmuştu.

  bir insan, ülkenin merkez bankası da dahil ticaret yapan bütün kurum ve kuruluşlarının zevkten döviz tuttuğunu sanıyorsa artık yapacak bir şey yok.

  şimdi beyefendiye öğretilmesi gereken iki öncelikli konuyu ben buradan yetkililere duyurayım; makro iktisat nedir? mikro iktisat nedir?

  açıklamanın diploma yaktıracak kısmı ise; ''döviz ile borçlanmayı bırakıp lira ile borçlanmanın yollarını arayalım.''

  biz, eğer şirinler köyünde yaşasaydık * dediği doğruydu ama türkiye cumhuriyeti diğer ülkelerle ticaret yapan, global pazarın parçası olan bir ülke. *

  bu cihan devleti, petrol ve doğalgaz ithal eden bir ülkedir. bugün, petrolun varil fiyatı emtia işlemlerinde türk lirası değil dolar bazında işlem görür. acaba niye ? sen, suudi arabistan'a gidip şunun şurasında cihan devletiyiz. şu varil petrolu dolar gibi daha stabil ve dünya pazarında geçerliliği olan kur yerine bizim 1 yılda %20 değer kaybedebilen kurumuzdan bana sat diyemezsin. dersin de alacağın cevap şu olur.

  ha.. ben, bunlarla uğraşmam arkadaş, emperyalist oyunlar diyorsan ki az önce dedin. o zaman;

  (bkz: basarız sikkemizi, yaparız alışverişimizi)
 • duyan da zannedecek ki altın siciyoruz.
 • insan hayret ediyor dediğim başlıktır, aklıma hep halkbankası müdüründeki külçe altınlar geliyor.
 • tarım ve sanayisi ile yükselmiş bir ülke olsak destekleyeceğim açıklamadır. zira, amerika şu an yasal olmayan bir biçimde altın karşılığı olmadan dolar basıyor, sanırım bunu bilmeyen yoktur, bu durum onları zengin, diğer ülkeleri fakir yapıyor.

  eğer tamamen kendi kendine yetebilen bir ülke olabilirsen dünya finans sistemine siktir çekip sadece altın ve gümüş ile işlem yapılabilen ve bu konuda sadece senin borunun öttüğü bir sistem dahi geliştirebilirsin. çünkü sen ülke olarak her şeyinle kendine yetiyorsundur, vatandaşını doyuruyorsundur, üstüne üstlük öyle sanayi ürünlerin vardır ki, adam gelip senin ülkenin para biriminden senin malını tedarik etmek istiyordur.

  sonuçta göbek bağımız batı ile kesilmiş değildir. fakat, ülkemiz şu an her şeyiyle dışa bağımlı ve şu an bunu yapmaya kalkarsak bizi aç bırakırlar. samanı dahi ithal ettiğimiz bir ekonomide tam bağımsız bir ekonomik model oluşturamayız.
 • - valla dolar kalmadı. biraz altın var. o olur mu?
 • keyfen malını dövizle satmaya-kiralamaya meraklı vatandaşa yapılan çok mantıklı bir uyarı. (sahibinden.com'a girip, evlere, dükkanlara, arsalara vs istenen dolarları euro'ları görebilirsiniz.)
 • cafer bir bez getir, cafer bir bez getir cafer bir bez getir, caaaaaaaaffffeeeerrrrrrr lüzum kalmadı !
 • kardeş biri şuna altının dövize endeksli olduğunu söylesin, süpriz olmasın.