şükela:  tümü | bugün
 • bir de tersi vardir bunun: (bkz: gelin kendimizi kandiralim)
 • ertuğrul özkökün baba laflarından, hoca psikoloji, sosyoloj, neyin biliyor ya, aklı sıra empati-sempati yapıyor okuyana
  (bkz: işte o x)
 • günah çıkarma çağrışımı yapan bir ertuğrul özkök klişesi.
  şöyle ki, aslında toplumumuzun üyelerinden sadece aksaray paşaoğlu, ertuğrul özkök ve serdar turgut benzerlerine ait olabilecek bir düşünceden bir anda “amanın bu ne kadar kötü-yanlış-önyargılı” diyerekten pişman olan ve herkeste bu düşüncenin olduğundan hareketle yapılan bir günah çıkarma daveti.
  diğer referanslarının çoğu gibi bunu da batı-hristiyan kültüründen seçmeyi tercih ederek aslında çok eğreti duran bu daveti klas ve çok garip ama aynı zamanda samimi göstermeye çabalaması olayın ilginçliğini artırmaktadır.
  önce zaten ne bize ait olan ne de bizim gündemimizde olan bir konu, düşünce seçilir. bu düşüncenin kötü-yanlış-önyargılı olduğu gayet alakasız bir olay ile ispat edilir. tercihen ve samimiyet katmak için çok yakın bir arkadaş, medyatik bir sima veya iyisi mi kendisi olayın kahramanı olur. biraz utanır ama doğru yolu bulur. utandım dediği konuda aslında utanmasına gerek olmadığını ama çok ince düşünceli olduğu için kahretsin işte utandığını ve büyük bir erdem ile hatasını anladığını vurgulamaya çalışır. bulduğu yeni ve doğru yol ile eski kötü-yanlış-önyargılı hedenin takası için bizlere davet yapılır. biz daha ağzımızı açıp fikrimizi söylemeden, bu yeni hedenin ne kadar modern, çağdaş, süper, harkulade, demokratik olduğu vurgulanır. bu başarımızın çok pahalı (marka bilemedim) bir şampanya ile derhal kutlanması gerektiği ama isteyenlerin içmeyip sadece kadeh kaldırabileceği, işte bakın bunun da ne harika toplumu bütünleştirici bir davranış olacağı, buluş içinde buluş ile bir kutlama daha gerekeceği, bu ikinci kutlamanın da abdüllatif şenerin seçeceği bir şarap ile yapılmasının çok güzel bir mesaj olacağı, isterse abdüllatif bey'in sayın bahçeliye en üst düzey ceo'su türk olan bir bardak buz gibi koka kola ikram edebileceği ve karşılıklı kolalarını içebilecekleri gibi harika bir sonuçla olay bağlanır.
  belki dipnot olarak gazlı içeceklerden bahsetmişken aslında kemal derviş ve merhum ismail cem'in de zamanında bu gazlı kolaları içerek çok güzel mesajlar verdiklerinden bahisle noktalanır.
  olay bağlanır ama entry nasıl bağlanır, günah çıkarma ve referansları batı-hristiyan kültüründen almayı nerene soktun derseniz, biraz derine sokmuşum çevirerek çıkartmam lazım.

  edit: bu yazısında biryerlere gelmeden ve sadece kendi adına itiraf etmiştir. ilerleme olarak değerlendiriyor, durmak yok yola devam diyorum kendisine.

  http://www.hurriyet.com.tr/…12281245.asp?yazarid=10
 • feci derecede sinir bozucu sözcük öbeği.kendin itiraf et amına koyim "biz" niye diyosun?
 • açık ara en gerizekalı ikna cumlesi. ulan herifin elinde ikna edicek hic bisi yok karsidakine atıyor topu. sen itiraf et mal oldugunu da rahatlayalım. *
 • hep beraber edelim; rutin bir şekilde dağda bayırda eşşek sikenlerle aynı ülkede yaşamıyor muyuz?