şükela:  tümü | bugün
  • şu anda düzenlenmekte olan 9. uluslararası türkçe olimpiyatları için hazırlanmış sağda solda, yol kenarlarında reklam panolarında gördüğüm, insanı gülümseten reklam sloganı.

edit: imla, teşekkürler nehrinkarsikiyisindakalankiz.
  • fırat tanış'ın oynadığı yeni tiyatro oyunudur. oyunu semih çelenk yazıp yönetmiş. nedendir, kimse bir şeyler yazmamış sözlüğe.

ben geçen cuma trump'ta izledim ve çok beğendim. yalan söylemeyeyim; türkülü ve tek kişilik bir oyun olduğu, bir ilk denendiği için; fırat tanış'a olan tüm beğenime rağmen bir parça önyargıyla ama çok da büyük bir heyecan ve istekle gittim oyuna. beklentilerin çok üstünde bir şeyle karşılaştım.

önyargım elbette türkülere karşı değil, bir oyun içinde nasıl biçim alacağına dairdi. yoksa kimse "türkücülük" oynamıyor. fırat tanış sahnede yunus emre’den pir sultan’a, ibrahim hakkı’dan cerrahi’ye bizim; yani bir milletin değil, bu toprakların değeri olan türkü ve deyişlere ses veriyor.

arkasında da nefis bir orkestra: nazım çınar, eren erdoğan, sertaç şanlı, tunç baydar. nefis demiş miydim?

fırat tanış sahnede abdal oluyor, bizi bize anlatıyor, "gelin tanış olalım" diyor. bu oyun bizi birbirimizle değil, kendimizle tanıştırıyor önce. insan kendini bildi mi gerisi geliyor zaten.

veysel, menzile yetişmek için gidiyor ya gündüz gece; bu oyun da o gece gündüzü anlatıyor, yolu anlatıyor. "önemli olan menzile varmak değil, yolda olmak" diyor.

benim gibi "yol" insanları eminim bu oyuna sıkı sıkı sarılacaktır. yolu unutup menzile koşarken tökezleyip yoldan çıkanlarsa, neden tökezlediğini ve nasıl yolda kalacağını öğrenecek bu oyunla.

neyse;
    lafı uzatmayalım,
    gelin tanış olalım, işi kolay kılalım…
  • bu aksam torium sahnede izleyip hayran kaldığımdır. hem hikâye dinlemek hem kulakların müzikle bayram etmesi. mümkünse gidin, görün. müzisyenler de bir o kadar yetenekli.
  • türküler enfes. türkü türkü türküyem.

fırat tanış, arkasındaki müzisyenler eşliğinde coşkulu, duygulu söylüyor türküleri.

aralarda da çeşitli hikayeler anlatıyor. kıssadan hisse olan bu hikayeler benim için itici. ben sevmiyorum böyle "karacaoğlan durur mu yapıştırmış cevabı..." gibi hikayeleri. beylik beylik laflar. uvvv nasıl da laf soktu, kapak, ayar, uvvv.

ama türküler güzel. bu açıdan doyurucu.
  • türküye doyacağınız enfes gösteri. yeni bir tarz ve gerçekten hakkını vermiş fırat ve emekçi arkadaşları.
  • bu akşam bursa'da, nazım hikmet kültür merkezi salonunda gerçekleşmiş süperkulade gösteri.

ah be... öyle bir dedim ki sanki ben de gitmişim de tanış olmuşum sandınız hepiniz. şimdiye kadar gittikleri şehirlerin komşusundan bile uzaktayım. dvd'si çıksa sevinmem. canlı bir şekilde izleyememiş olmanın hüznü ağır basar. oyundan sonra seyircilerle çekindikleri fotoğrafları kıskana kıskana beğeniyorum. ey hayat! zalımsın.