şükela:  tümü | bugün
  • hashas cinsi bitki. hashas rengarenk acabilmesine ragmen gelincik bi kirmiziyi bilir. tac yapraklari gorulmeyen tomurcuklarla fal bakildigi da olur*. yararsiniz tomurcugu, tac yapraklar beyazsa evleneceksinizdir, kirmiziysa evde kaldiniz. ya da tersi.
    cicekleri acmadan toplanir ve soganla kavrulursa leziz bir yemek olur. su donemde pazarlarda satiliyor olmasi lazim.
  • dörtyol çevresinde "hüddüdü" olarak geçen ot. anlamdaşı en az kadın tuzluğu kadar gülümsetici..

- annecim yemekte ne yaptın?
    - hüddüdü oğlum, hüddüdü..
  • "sörmanaj"a en güzel deva olduğu bildirildi. ahaha...
    *
    (bkz: radika)
  • reçel, şerbet vb. gıda ürünleri için kullanılacaksa kapsüle yakın siyah bölgenin uzaklaştırılması gerekir. bu siyah bölge toksik bir alkoloid olan thebaine içerir.
  • ege'de yaygın, kendinden biraz fazlaca tuzlu ama kesinlikle lezzetli kızartılıp ekmek arası yenebilen ot.
  • lezzetli bir çeşit ege otu. taze yemeyi tercih ediyorum ama bununla yapılmış gözlemenin de tadı bambaşka oluyor.
  • her türlü güzel olan ot.

ister zeytinyağlı domatesli, ister gözleme içinde, ister yumurtalı kavrulmuş fark etmez. her haliye yerken mutlu olursunuz.*
  • körpesi ayrı kavurması arı güzeldir. ben makarna hamuruna katmayı denedim bir de ve oldu. körpecik kırklareli pazarında bulunca dayanamadım aldım, püre haline getirip irmikle karıştırdım.
  • girit mutfağı'ndan farklı bir çeşni olarak, yumurtalı da pişirilip yenebilecek güzel bir lezzet. sebzeyle karıştırılarak pişirilmiş yumurta severler için kolay bir tarif de var. önerilir.

yumurtalı gelincik otu malzemeleri:

gelincik otu
    4 adet yumurta
    1 adet kuru soğan
    susam
    zeytinyağı
    tuz, karabiber

soğanları incecik jülyen doğruyoruz, ya da canınız nasıl isterse. sonra tavadaki zeytinyağında şöyle bir rengi dönünceye kadar karıştırıyoruz ve gelincik otunu da katarak, vitamini kaçmasın diye fazla tutmadan azıcık tavada soğanla beraber kavuruyoruz. gelincik otu hafif diri kalacak. susamları ekliyoruz (susam yağı da oldukça faydalı ve hazmı kolaylaştırıcı bir etkiye sahip). daha sonra yumurtaları çırpıp, üzerine ilave ediyoruz. bir pınçık tuz ve karabiber dolaştırarak kapağı kapatıp, kısık ateşte pişireceğiz. afiyetle.
  • böreği yapılır.