şükela:  tümü | bugün
  • tokmaklama ve öttürme mesajı içerir.
  • korkutucudur.
    bir gün ekmek aldım evime doğru yürüyorum. güzel bir cumartesi sabahı falan derken bizim sokağa girmemle birlikte bir anda kulağımda zurna belirdi. davullar falan insanlar alkış tutuyor. yemin ediyorum ufo saldırsa o kadar korkmazdım. saniyeler içerisinde ortalık karıştı. bir baktım teyzenin tekiyle kol kola girmişiz yürüyoruz. beni erkek tarafından sandılar galiba. zor kurtardım kendimi. nasıl eve girdim bilmiyorum. o gün bu gündür zurnadan nefret ederim. bu da böyle bir anımdır işte.
  • insanları rahatsız etmek için yapılan zırvalıklardan birisidir. düğün salonunda kendilerinden geçene kadar oynayacak olan bu kişiler, düğün öncesi sokakta oynayarak açılışı yaparlar. çevrelerindekiler umurlarında değildir. ne de olsa her gün mü düğünümüz oluyor canım biraz anlayış göstersinler tavrı içindedirler.
  • yaz aylarında, her haftasonu; karşı binada oturanlardan birinden gelin alınmaya gelinmesiyle maruz kaldığımız...

hayır anlamıyorum, binada topu topu 10-12 daire var; her yılın her yazının her haftasonu` :tamlamada üst eşik` bir gelin mi çıkar o binadan? bir binada kaç tane evlenme çağında genç kız olabilir evlilikleri aynı döneme denk gelebilecek? apartmanca birleşip, planlı çocuk mu yapmışlar anlamadım ki!!!

şimdi gene geliyor yaz, cumartesi-pazarları zurna sesine uyanmamız yakındır.
  • adı kız alma olan gelenektir, söz kesme, kına gibi geleneklerdendir. davullu zurnalı (bizim buralarda da darbukalı klarnetli) yapılır, konu komşu dost düşman görsün evden gelin çıkıyor gibi bişeydir geleneğin kökeni. kıskanmaya abartmaya da gerek yoktur. gece diskoya gidip kafa siken müzikleri dinlersin kırk yılda bir davul zurna duydun mu kalk iki göbek atıver miskin pezevenk.
  • umarım bir gün yapmak zorunda kalmam dediğim..
  • yani milletin evinde uyuyan bebeği var, hastası var, öğrencisi var vs..

ayıp yani. bir çok insanı rahatsız ediyor, huzursuz ediyor.

yani ben bu tip olaylarda korna çalınmasını bile o bölgedeki insanların rahatsız edilmesi olarak görüyorum.

zaten gelin çıkarken bir alkış oluyor, dua ediliyor vs. bunlar yeterli ve çevreden de hoş karşılanır....

abartmaya, heveslerinin kurbanı olup milleti rahatsız etmeye hakkımız yok...
  • ne zaman bu davul zurnayı duysam, aklıma "akşama deli sikiş var anonsu" çağrışımı yapıyor. yapanları tenzih ederim, alınmasınlar ama aklıma gelen hep bu oluyor.

tabi gelenek, görenek, ödenek filan bunlar önemli. ramazan davulcuları içinde evimizin önüne bir kap su koyalım lütfen.
  • gelenektir.

bazı bölgelerde kına gecesi öncesi, bazı bölgelerde ise düğün öncesi kız tarafının evinin önünde gelini evden "telli duvaklı" çıkarmak adına yapılan ritüeldir. gelin, kendi evinden gideceği eve at üstünde götürülür.