şükela:  tümü | bugün soru sor
  • pederi kaybedeli 2 gün olmuş, yan apartmandan gelin alacakları için gelmiş ahali. zurna davul hepsi hazır. bizim apartmana giren çıkan kalabalığı görünce düğün sahiplerinden birisi kapıyı çaldı. hiç tanımıyorum ben adamı. (orda yaşamıyorum) rahmetli de sadece selam sabah o kadarmış. (sonradan öğrendik).

komşu: oğlum selam, hayırdır bişey mi var? ayakkabılar, giren çıkanlar dikkatimi çekti de.

ben: abi 2 gün önce babamı kaybettik, o yüzden birazdan kuran okunacak, * eş dost geliyor.

k: ya başın sağolsun, bilmiyordum. kim ölen, adı ne?
    b:........
    k: hadi ya, köydeydik 2 haftadır, haberimiz yoktu. neyse, rahatsız ettim kusura bakmayın. bizim de kızı alacaklar, davul zurna vs gelmişti. söyliyim de çalmasınlar.
    o sırada annem gelir.
    a: aa hiç olur mu öyle şey, kız bi kere evleniyor. adet buysa iptal etmeyin. olmaz. biri ölecek, biri evlenecek, biri doğacak. biz camı kapıyı kapatırız.

komşu teşekkür etti, ayrıldı.
    normalde yarım saatten fazla süren olay 5 dk da, kız babası tarafından bitirildi, tekrar kapıya gelip özür diledi ve gittiler.

bazen böyle duyarlı komşuların, insanların olması güzel geliyor insana.

aslında hep olması gereken bu ama birbirimizi o kadar umursamaz olmuşuz ki, bu güzel şeyler yaşanınca güzel geliyor insana.

insanın cenazesi mi var, hastası mı var vs soran insanlar varsa sorun olacağını sanmıyorum. benim açımdan olmadı, üstelik acı bir günde.

ama sormadan hurra diye başlayana ben de söverim.

debe edit: ankarada maddi imkanı olmayan bir kardeşimiz için akülü tekerlekli sandalye ihtiyacı vardır.
    detaylar için
  • zurnayı alıp geline sokasım geliyor.

lan köy yerinde yapıyordun o geleneği anladık, oldu olacak at getir sokağa, onla gidin düğün yerine.

hasta mı var cenazesi olan mı var, uyuyan mı var umrunda değil amk. tüm sokak gelinle damadın bu akşam fuhuşta olduğunu illaa bileceeek. avam tayfası sizi, iki yakanız bir araya gelmesin
  • ne zaman bu davul zurnayı duysam, aklıma "akşama deli sikiş var anonsu" çağrışımı yapıyor. yapanları tenzih ederim, alınmasınlar ama aklıma gelen hep bu oluyor.

tabi gelenek, görenek, ödenek filan bunlar önemli. ramazan davulcuları içinde evimizin önüne bir kap su koyalım lütfen.
  • umarım bir gün yapmak zorunda kalmam dediğim..
  • tokmaklama ve öttürme mesajı içerir.
  • yapmayın demiyoruz canınız istiyorsa, seviyorsanız hobi olarak yine yapın.. ama nerde yapın? şehir dışında dağda bayırda, düğün salonunda falan yapın..
    hasta olup uyuması gerekenler olabilir, vardiyalı çalışıp, nöbetten gelip uyuması gerekenler olabilir, zor uyutulan çocuklar olabilir, önemli dersi olup yaz okulu finaline çalışanlar, zor odaklananlar olabilir, az uyuyan yaşlı insanlar olabilir..
    "başkasının özgürlüklerinin başladığı yerde, sizin özgürlükleriniz biter."
    "40 yılın başı bi evleniyoz biz yeaa, bi rahat bırakın bizi yaa" diye üste çıkmaya çalışmanın lüzumu yok.

edit: imlâ
  • havaların ısınmasıyla gene baş göstermiş avam geleneği. evde hastan mı var, zar zor uyuttuğun bebeğin mi var, sınava mı çalışıyorsun, gece vardiyasına mı kalıyorsun; hiç dertleri değil. yeter ki o kızın aile rızası ile evlendiği tüm mahalle inim inim inletilerek duyurulsun. post modern görgü yoksunluğu...
  • bunu da istemedim gelin alayını da.evden çıktım, eşimin kullandığı arabaya binip düğünün olacağı otelin kuaförüne gittim direkt. elalem de gönülsüz evlendiğimi düşünüp uzun süre dedikodumu yaptı.
    ablamda ikisini de yaptık, ailece ağlamaktan geberdik. aynı elalem ablamın ne büyük bir aşlka evlendiğini konuşmuştu.
    ilginç bir milletiz.
  • ortalık leş gibi varoş koktu. çomar koktu. ilkellik koktu. başkasının hakkına saygısızlık koktu..

koktu da koktu amk.
  • korkutucudur.
    bir gün ekmek aldım evime doğru yürüyorum. güzel bir cumartesi sabahı falan derken bizim sokağa girmemle birlikte bir anda kulağımda zurna belirdi. davullar falan insanlar alkış tutuyor. yemin ediyorum ufo saldırsa o kadar korkmazdım. saniyeler içerisinde ortalık karıştı. bir baktım teyzenin tekiyle kol kola girmişiz yürüyoruz. beni erkek tarafından sandılar galiba. zor kurtardım kendimi. nasıl eve girdim bilmiyorum. o gün bu gündür zurnadan nefret ederim. bu da böyle bir anımdır işte.