şükela:  tümü | bugün
 • rezil kızlar, bayağı konuşmalar ve kavgalar dolu bir program olması dileğiyle..

  anagram: gelin misin sen?
 • su an ekranda natali diye dunya guzeli bir kiz ve birbirinden killi 4 veya 5 damat adayinin bulundugu program.

  vtr'de annenin biri geline 'hali yikar misin?' diyordu.

  su ayicanlara bi kere daha bakayim kanali degistircem.

  bu arada normalde kart gelin istemeyen kaynana, natali'yi gorunce 'yasi kucuk olsa olur mu?' diye sormaya basladi.
 • kaynanaların kıllı oğullarına kurban pazarından koyun seçer gibi kadın seçtikleri yarışma.
 • evlenme çağındaki kadınlara kasap çengelindeki et muamelesi yapılan bir başka evlendirme programı.

  orayakatılmayı gururuna yedirip çıkan genç kadına ayrı, oğlan annelerine ayrı tavım zaten. "bir kadın zamanında kendisine yapılan "mal" muamelesini ancak bu kadar içselleştirip sonraki nesillere ancak bu kadar güzel yansıtabilir "diyeceğim geliyor. sonra gözüm programa katılan gelin adaylarına takılınca "demek çekirdekten böyle yetiştiriliyor bunlar" fikrinde sabit kalıyorum.

  yalnız dikkatimi çeken şey şu ki: bu camiada herkes halinden çok memnun. müstakbeldamadın anasının önünde kendini beğendirmeye çalışan da mutlu görünüyor; yeni gelin evi adı altında 48 ay taksite döşettiği pespembe evinde yaşayan da kendini prenses sayıyor; esra erol ve türevi programlara çıkıp "ben kadınıma onu yaptırmam, şurada gezdirmem, ötekini giydirmem! örf adetlerimiz var bizim!!" diyen erkeğe ağzı açık ayran budalası gibi göz süzen de kendini o adamın kadını olduğu için şanslı addediyor. programların yapımcıları zaten köşe oldular, onları saymıyorum bile.

  herkesin evine bedavadan giren bu eğlence makinasının yaydığı zehir midemi bulandırıyor artık. her gün her gün, hiç durmadan ve yorulmadan kadının ne kadar değersiz, ne kadar karaktersiz, ne kadar korumaya muhtaç ve zavallı bir varlık olduğunu beyinlerimize kodluyorlar. ev kadını da; okuldan çıkınca yapacak bir sosyal aktivitesi olmadığı için evde göt büyüten liselisi de; kahvedeki kıllı herifler de izliyor bunları. hepsinin beyin kıvrımlarına yerleşiyor bu "mal"lık.

  biz gene az çok kendimizi kurtardık: okuduk, öğrendik, düşündük ve en önemlisi kadın olarak üretmeye yönlendirildik, ekonomik gücümüz var. bizden birkaç nesil sonraki kadınların durumunu düşünmek bile istemiyorum. kendi güdük hayatlarını kendileri yaşarken haliyle bizi de aşağı çekecekler.
 • şuan bir "kaynana adayı" geline takacağı altını kendine takarak test ediyor. evlilik kimlere kaldı..
 • bir arkadaşımın yarışmacı olarak dahil olmasıyla haberdar olduğum program. çiftleşme temalı programların evrim geçirmiş hali. kötü tabirle kadın pazarlıyorlar. müdahale edilmezse ilerleyen yıllarda babalar ve para da formata dahil olacak. tescilli pezevenk ve kölelerimizin olmasına az kaldı. bu düşüncelerimden yola çıkarak format oluşturmaya kalkan ajans çıkmaması dileğiyle hepsinin allah belasını versin.
 • nice yarışmalar gördüm, hepsi kadını bir miktar aşağılamıştır ama eşitsizliğin dibini ben bu programda gördüm. 4 erkek var, 10 15 tane kadın var. erkekler pazardan elma seçer gibi kadın beğeniyor. kadınlar beğenilmek için kıçlarını yırtıyor. erkek isterse başbaşa görüşülünüyor. erkek istemezse evden ayrılınıyor. bu ne lan? bir de analarını çıkartmışlar programa. oğlan bir kızı istiyor anası diğerini istiyor. vay anam vay.