şükela:  tümü | bugün
 • daha önce, burada gelinlik alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan kumaş seçimi konusunda malumatımı paylaşmıştım. ancak zıpır ben evleniyorum, kumaşı filan yazmışsın iyi hoş da, model seçimi konusunda ne yapacağım, bana neyin yakıştığını nerden bileceğim diye sorularınız üzerine, yarın öbür gün yine zıpır biz evleniyoruz, ne bok yiycez e gelinlik alıyoruz dersiniz diye, buraya bilgilerimi yazıyorum. zira söz uçar yazı kalır. ölüm var kalım var sadfgfdfsd bu entry'de sizlerle vücut tipine göre gelinlik modeli seçimi hususundaki bilgilerimi paylaşacağım.

  madem bir şey yapıyoruz tam yapalım, konu komşu akrabayı çağıralım düğün dernek edelim, nikahımıza tüm dost ve akrabalarımızı davet edelim diyenler elbette ki o gün için özel bir şey giymek isteyecekler. zaten düğünlerde, konu komşu teyzelerin ilk dikkat ettiği şey gelinin şıklığıdır. "aman evinin perdelerini takmış sırtına gelmiş" demek için can atıyor bu insanlar. itiraf ediyorum ben de sadfgdsd

  iyi bir gelinlik için, öncelikle iyi bir terzi seçmek gerekir. eğer ki hazır gelinlik alıyorsak, yine iyi bir terzi, moda evi, stil danışmanı filan bulmak icap eder. terzisi iyi olan gelin, düğününde çirkin olmaz. bu kadar açık net bunu söylüyorum. benim halam dünyanın en çirkin karısıyken, düğününde adeta bir grace kelly olmuşsa, bunu terzisine, kuaförüne ve makyözüne borçludur. annemin demesine göre, halam gördüğü en güzel gelinmiş. hala der o kızı o hale nasıl soktular anlamadım diye.

  gelinlikler için standart modeller vardır. öncelikle bunları bilmemiz gerekir. bu standart modelleri bildikten sonra, kendi vücut tipimize hangi model uygunsa, o standart modeldeki gelinlik örneklerinden devam ederek, gelinlik seçiminde kaos ortamı yaratmaktan kurtulmuş oluruz.

  * kraliyet tipi gelinlik: bu gelinlik türü, eskilerin robadan elbise dediği şeydir. yani yüksek belli. yani göğüs altından bollaşır. a şeklinde, yahut dar kesim olarak çalışılabilir. asıl olarak uzun kollu güzel dursa da, straplez de çalışılabilir.
  http://www.gelinlikrehberi.com/…s-linea-imperio.jpg

  * tüp tipi gelinlik: tüp deyince aklınıza piknik tüpü gelmesin lan. öyle değil. dar uzun bir tüp şeklinde vücudu saran, bele oturan tipte bir modeldir. en seksi gelinlik modeli de budur.

  http://www.gelinlikler-tr.com/…-gelinlik-modeli.jpg

  * balo tipi gelinlik: klasik kabarık etekli gelinlik işte.

  http://www.gelinlikler-tr.com/…-gelinlik-modeli.jpg

  * prenses tipi gelinlik: bunun eteği, balo tipinden farklı olarak, belden birden kabarıklaşmaz. hani çok kabarık olmayan ama kabarık etekli gelinlikler işte anladınız siz.

  http://www.gelinlikrehberi.com/…el-mota-linea-a.jpg

  * balıketekli gelinlik: itikadımca en dandirik gelinlik tipi budur. zaten balıketek sevmem. kim gelinliğe uydurduysa allah bin belasını versin. ama var bu modeller.
  http://1.bp.blogspot.com/…inlik-2012-44.jpg_580.jpg

  sevgili gelinlerim, şimdi modellerin neler olduğunu öğrendik. gelelim hangi vücuda hangi tip gelinlik modellerinin gideceğine:

  zayıf, uzun boylu, kum saati vücutlu manken gibi hatunsanız, size zaten her gelinlik modeli yakışır siktirin gidin ölün amk kıskanıyorum sizi. neyse, bu güzel hatunlar tüp tipi gelinlikle aşırı derecede güzel olurlar. normalde zayıf olduğu halde göbeği/götü/memesi olanlar bu modelden kaçınmalıdır. ya da kaçınmasın, korse giysin amk. meme kısmını kamufle etmek için, gelinlik yakalarını anlattığım kısımdaki triklerden birini uygulayabilirler.

  efenim benim belim kalın, göbeğim var, götüm büyük diyenler, a tipi gelinlik dediğimiz kraliyet tipi gelinlik seçebilirler. yüksek bel gelir. istersen dar iner istersen geniş iner. belini kamufle eder götünü örter.

  jennifer lopezler kabarık etekli modelleri tercih etsin. prenses modeli olur. balo tipi olur. balıketek giyerlerse ben size böyle mi öğrettim lan diye ağızlarına ağızlarına vururum. göt omuz dengesi kurmak için yaka kısmında trikler olabilir. beli kalınlar, illa kabarık etek diye tutturursa prenses tipinde değil de, balo tipinde korsajlı bir şey giyebilir. ama onlar için ideal olanı kraliyet tipidir. bir de geniş omuzlular var. onlar da prenses yahut balo tipi gelinlik giyebilirler. yaka kısmına göre, a tipi de olur. ama tüp tipi yahut balıketekli giyinmekten kaçınsınlar. rus gülle takımından gelmiş gibi görünürler.

  gelinlik bel kısımları da çeşitli standartlardadır:

  * normal bel: bir çok gelinlik böyledir. düz bel çizgisi. minyonlar bunu tercih edebilir.

  http://img20.imageshack.us/img20/2479/35142388.png

  * düşük bel: kum saati vücutlular, geniş göğüslüler, dar vücutlular bu tarz bel tercih edebilir. kalın belliler geniş omuzlular bunu tercih etmesin.
  http://dugun.com/…articles/dusuk_belli_gelinlik.jpg

  * belden sivri: belini dar göstermek isteyenler bunu giysin. belini dar göstermek derken, hani omzu çok olmayan anlamında. bildiğin dikdörtgen vücudun varsa giyme. minyonlar hiç giymesin bunu zaten.

  http://4.bp.blogspot.com/…ek+gelinlik+modelleri.jpg

  * yüksek bel: yani bu göğüs altından robalı dediğimiz şey. bunu düz beli olanlar, götü olanlar giysin. kısa boylular giysin. kum saatliler giymesin.

  http://www.saisonblanche.com/…ets/images/4182-1.jpg

  gelelim gelinlik yakalarınaa... gelinliğimize doğru yaka seçersek, modelinde hata yapmış olsak bile gelinliği kurtarabiliriz aslında. çünkü odağı üste çekeriz, kimse götümüze belimize bakmaz filan. ama olsun yine de modellere tikkat. neyse yakaları anlatıyorum:

  * sıfır yaka: bunu nadide sultanlar giymesin. memesizseniz güzel durur.

  http://www.yasamrecetesi.com/…eyaz-atlet-tisort.jpg (sıfır yaka gelinlik bulamadım :/ sırf modeli görün diye de azmettim)

  * yuvarlak yaka: çoğu kişide iyi durur. yine de nadide sultanlar çekinceli dursun. türbanlı gelinler yuvarlak yaka üzeri cepken şeklinde bolerolar giymesin. zevksizlik örneği. al kızım sıfır yaka yahut hakim yaka uzun kollu bişi, ne cepkeni yaa sigigit! zaten başortü var bir de cepkenle iyice boğuyorsun.

  http://www.evlilikruyasi.com/…arlakyaka-221x300.jpg

  * kare yaka: herkesin kurtarıcısı. diyelim ki straplez bir gelinlik aldık. ama farkettik ki kollar patlıcan olmuş. hemen bir bolero diktirir gelinliği kare yaka yaptırırız. bolero'dan tiksinmekle birlikte, gelinliğe doğru uygulanırsa çok şık durabildiğini kabul ediyorum.

  http://desmond.imageshack.us/…nlikm.jpg&res=landing

  * v yaka: bu nadide sultanlara, memesizlere göre değil. normal memesi olanlar giysin. ne kadar destekli sütyen de giysen kurtarmayabiliyo memesiz kardeşim. kısa boylu gelinler v yaka hatta v sırt dekoltesi verirse daha uzun dururlar. bu modelleri kısalara öneriyorum.

  http://www.saglikuzman.com/…-gelinlik-modelleri.jpg

  * kayık yaka: geniş omuzlular, nadide sultanlar bunu tercih etmesin. jennifer lopezler tercih etsin. memesizler tercih etsin. kayık yaka güzeldir. gelinlikte harika durur.

  http://www.moderndugun.com/…k-yaka-modelleriı-3.jpg

  * yarım kayık yaka: sabrina yaka deniyor buna. çokzeldir. özellikle kraliyet tipi gelinlikle kombinleyince daha çok severim. geniş omuzlular bunu tercih edebilir. çok şık, elegan durur. nadide sultanlar bunu da giymesin.

  http://bios.weddingbee.com/…_jar_sp_s_f_c_0023m.jpg

  * spagetti askı: efenim ince askılı gelinlikleri şişkolar, nadide sultanlar filan giymemeli. onun dışında herkes bir şekilde uydurup giyer.

  http://guzelliksirlarim.com/…linlik-modelleri-2.jpg

  * japone yaka: bu da, kurtarıcı yaka çeşididir. geniş omuzlu musun, kolların patlıcan mı, memen mi var, straplez gelinlikten başka beğendiğin model mi çalışılmıyor? gel vatandaş geeell, diktir bi bolero olsun sivithart gelinlik sana japone yaka.

  http://www.200shop.com/…ages/201111250053451661.jpg

  * havuz yaka: bunun kayık yakadan farkı, düşük omuzlu olması. yani kolları omzu kapamıyor. dolayısıylan geniş omuzlu hanımlar bunu giymemeli. kollar tombişse de giymek olmaz. uzun kollu şeyapmak lazım.

  http://1.bp.blogspot.com/…7897_517638_1396980_n.jpg
  http://guzelliksirlarim.com/…linlik-modelleri-1.jpg

  * prenses yaka: bu çok audrey hepburn bişi. ama çok da kurtarıcı. kollar tombikse o tombikliği de örter. kısa belliysen de iyi olur. ama dedim ya çok audrey hepburn bişi. köprücük kemiğin belirgin diilse mesela neblim omuzlar genişse olmaz.

  http://desmond.imageshack.us/…rihs5.jpg&res=landing

  * sütyen yaka: sivithart model en sevdiğim. nadide sultanlar size gün doğdu. onu giyme bunu giyme dedim durdum dimi, al bunu giy işte. kum saati vücutlular da bunu giyebilir. güzel durur.

  http://www.moderndugun.com/…elinlik-modelleri-1.jpg

  * straplez: minyonlara kum saatlerine göre bişi bu. memesizler straplez giymemeli. en azından bi ip askı bişi yaptırın gözünüzü seviyim yaa. straplez gelinlik almış başını gidiyor kollu gelinlik çalışmıyor kimse. arkadaş bu herkese yakışmaz. tembel moda evleri yüzünden gelinler tapon tapon evleniyor.

  http://guzelliksirlarim.com/…linlik-modelleri-2.jpg

  * hakim yaka: dik yaka da deniyor buna. uzun gözükmek isteyenler pek tabii ki tercih etsin. ama boynun yoksa ı ıh. resmen boyunsuz çıkarsın düğün fotolarında. ömrün boyunca bak bakabilirsen sonra o fotoğraflara.

  http://1.bp.blogspot.com/…iewwrs5k/s1600/glinlk.jpg

  * halter yaka: efenim geniş omuzlular hakikaten halter yakayla çok seksi oluyorlar. kısa bellilerde de güzel duruyor. omzun yoksa, minyonsan giyme.

  http://www.gelinlikrehberi.com/…s/jordi_dalmau..jpg

  * tek omuz: minyonlar ve kum saati vücutlular için süper seksi. patlıcan kollular uzak durmalı.

  http://www.bakimlikadin.net/…gelinlik-modelleri.jpg

  evet şimdi yapmak gereken, vücut tipine göre olan gelinlik modeliyle, doğru yakayı kombinlemek. birkaç başka tüyo da var tabii onları da yazıyım da akıllarda soru işareti kalmasın:

  * uzun boylu gelinler, uzun kollu gelinlik yaptırmasın. maymun çarli gibi görünürsünüz.

  * parmaklı uzun beyaz eldivenler ve hatta parmaklı kısa beyaz eldivenler, ve hatta beyaz eldiven giymeyin. trafik polisi gibi ne o öyle? illa eldiven giyilecekse, parmaksız, dantel eldivenler daha şık duruyor. parmaklı eldiven giymeyin bence. yüzüğünüz gözüksün parmağınızda. böyle çok güzel.

  * kısa boylulara genelde kabarık gelinlikler önerilmez. ancak 38 beden filansan kardeşim, hiç korkma giy prenses tipini. yoksa düğünde kaybolursun sdfgds gelin nerde diye millet sağa sola bakar.

  * gelinlik bir de düğün mekanına göre de değişir. kır düğünü köy düğünü sokak düğünü yapacaksan, kuyruklu gelinlik abes olur. kabarık olmayan, hatta kısa gelinlikler uygun. elalem ne deri değil, pratik olanı düşünün. ne oynayabilirsin ne yürüyebilirsin kızım mal mısın? servetinin önemli kısmını döktüğün gelinliğin etekleri iki dakkada bok gibi olur.

  * gelinlik üstüne beyaz kürk etoller güzel durur. gerçek kürk değil elbette. ağzınızı yüzünüzü kırarım ağır konuşurum gerçek kürk giyerseniz.

  * gelinliği diktirirken, minimum üç prova gereklidir. provada, kendinizi her açıdan görebilmeniz için üç tane boy aynasının uygun açılarda dizilmesi elzemdir. bunu dizmeyen terzi dombilidir, taocudur. hıncaldır uluçtur. ibne gibi puşt gibi bişeydir. gelinlik provasında gelinliğin içine giyeceğiniz çamaşırları, ayakkabı çanta aksesuar allah ne verdiyse deneyin. zira önemli bişey bu.

  * doğru gelinlik modeli seçilse bile, doğru kumaş olmazsa olmaz. gelinliğin fiyatı zaten dikim kalitesi ve kumaş kalitesi ile ilintilidir. dolayısıyla kumaş işinden anlayan biriyle gidin. gelinlik kumaş seçimi hakkında daha önce buraya yazdım, okur ibret alırsınız.

  * gelinliği seçerken damadın tipini de göz önünde bulundurun. misal adam ince kısa boylu bişi, sen giyindin kabarıkları oldun dalyan gibi. adam gelinliğin eteğinden sana yaklaşıp dans edemiyor. olmaz. tip derken, bunu kastettim. yakışıklılığı değil.

  neyse efenim. bir zipirinsan ile evleniyorum entarisinin daha sonuna geldik. yapımda ve yayında emeği geçen herkese mutluluklar diliyorum. bir dahaki entarimizin de gelin aksesuarları hakkında olacağının müjdesini verir, esenlikler dilerim.

  edit: istek üzerine modelleri görsellerle destekledim.
 • gelinlik alırken kazıklanmamak için asgari düzeyde kumaş bilgisine ihtiyaç var.

  şimdik sevgili yavrularım, yarın bir gün evlenirseniz, zıpır abla biz evleniyoruz e gelinlik alcaz, nasıl alalım napalım derseniz aklınızda bulunsun diye na buraya yazıyorum:

  gelinliklerin fiyatı, kullanılan kumaş, tül, dantel ve işçiliğe göre değişir. bir gece giyicem alt tarafı deyip evdeki güneşliği söküp gelinlik diktirsek olmaz. bir gecede atar o kumaş çünkü. gelinliklerde benim tavsiyem jakarlı ipek satenler kullanılması, tül dantel ve boncuklara bulanılmamasıdır. gelinlik kumaşlarını şöyle anlatacak olursam:

  düz saten: bildiğin dandik saten kumaş. metresi 4-5 liraya filan geliyor. kenarları çabuk atar. ip çekilir. geceliktir, efenime söyliyim işte sandalye giydirmesidir o tarz şeylerde kullanılması, gelinliğe bulaştırılmaması lazım gelir.

  krep saten: abiye ve gelinliklerde en çok kullanılan saten türü budur. iyi dikiş verir, dökümlü durur.

  likra saten: bu ince likralı ve kalın likralı diye ikiye ayrılır. ince likralı satenden çamaşır yapılır. saten donlar var ya na onlar. kalın likra satenler mat yahut parlak saten olabilir. şişmanca insanlar mat kalın likra saten tercih edebilirler.

  kalın mat saten: bu likrasız. gelinlik kumaşında çok kullanılır. sert böyle.

  şifon: bunlar gelinlikte çok kullanılır. ikiye ayrılıyo. multi şifon ve single şifon. single şifon dandiği. ben pek bi farklarını göremedim gerçi.

  tül: efenim bu tül dediğimiz şey de çeşit çeşit. likralısı var, greek var, kristal tül var, lurex tül var. lurex tül kendinden simli. onun dışında düz tüllere glitter baskı teknikleri ile taşlar pullar işlemeler vs yapılıyor. para tutan zımbırtı bu. bir de ucuz tarlatan tülü var. gelinliğin içine giyilen tarlatanı kaplamaya.

  organze: gelinlikte organze de çok tercih ediliyo. ama kumaş üreticileri bunun da çeşit çeşidini çıkarmış. kristal organze var mesela. buna aynı zamanda muz yahut kumlu organze de deniyor. saten organze var. normal satenden ayrıymış bu. mat organze var. ipek organze var metresi dünyalar para lan.

  tafta: taftadan gelinlik yaptıranın kafasına tahta düşsün.

  heh bir de fransız dantel denilen şey var. bunun gerçekten fransız dantel mi yoksa çakma mı olduğunu anlamak zor. annem anlıyo ama o da senelerin terzisi ben mi anlıycam allasen.

  bir de bir kumaş ipek mi değil mi nasıl anlıyoruz, ufak bi örneğini alıp yakıyoruz. polyester karışımlıysa kapkara bi duman çıkar. ipek beyaz duman çıkarır, alevli yanmaz. gelinliğinizi de ipek yaptırcak kadar zengin diilsinizdir sözlükçüler ama ben yine de söyliyim dedim.

  bir de gelinlik modeli seçme hususu var. kısa boylu gelinlerin çok kabarık etek seçmemeleri lazım. aynı şey şişman gelinler için de geçerli. patlıcan kollular straplez de straplez diye tutturmasın. o omuzlar gene açıkta bırakılır güzellerim. çosüper kollu gelinlik modelleri var.

  gelinliği hazır alıyorsanız zaten giyer denersiniz problem yok. ama diktiriyorsanız kumaş örneklerini ve istediğiniz modeli alıp bi bilene danışmanızı tavsiye ederim.

  bir zipirinsanla evleniyorum entarisinin daha sonuna geldik. eh artık erler film. son.
 • inadına straplez yapıyolar bunu ya. ne kadar gelin fotoğrafı gördüysem vücut tipine bakmadan straplez giymişler. bi daha hayatlarından straplez giyemeyeceklerinden mi yapıyolar nedir. bak ablacım sen normalde o kadar dekolte giymezsin, e ne diye memelerini gözümüze sokuyosun düğünde. derdin ne? hele ki tombiş gelinler, o kol altlarının orda pörtleyen etler, ben de tombişim biliyorum yani, öyle bi dar şey giyersen onlar çıkar ordan gerçek bu. neden ısrar ediyosun? gizli bi anlaşma mı var straplez giyecek gelinler diye? anladım gerdan sırt sergilemek istiyosun da daha derli toplu modelller var yani

  gerçi bence gelinlik dediğin biraz kapalı olacak, hele ki son zamanların trendi bel kısmı transparan olanlar var, hiç anlayamayacağım .

  bi vücut tipine bak öyle belirle di mi giyeceğin şeyi, normal hayatta 40 beden giyip de hem straplez daracık hem de balık model gelinlik giyiyosun, bi kişi de napıyosun abla sen demiyo.

  oha ne çok straplez dedim ya, neyse. yine çok büyük konuştum da, sinirlenmişim demek ki
 • dişi kişiyi er bünyeden koruyan dantel yumağı. er bünye karşısındaki dişiyi aşırı beyaz ve hacimli bu yumağın içinde görünce aklına bozkır günlerindeki o en temel prensip gelir: "senden büyükse veya renkleri fazla çarpıcıysa saldırma". işte düğünlerde damadın gelini yememesinin nedeni de budur.
 • az evvel feysbuk profillerini karıştırırken oturdum düşündüm.

  kızlara iki çift lafım olacak : önceden straplez dediğimiz askısızlar, ne bileyim kabarık tüllü etekler felan "nerde bulcam da giycem" denilen özel koleksiyon kıyafetleriydi. bu yüzden gelinliklerde "şimdi giymezsen ne zaman giyeceksin" modelleri günümüze kadar kullanıldı. ancak günümüzde bu tür giysilere ulaşılabilirlik bu kadar zor değil. adil ışık ve bershka gibi mağazalardan aldığınız bir alt bir üst kıyafetler bu tür özlemlerinize anında deva olacak nitelikte. kaldı ki bir çoğunuz "benim normalim bu zaten" diyip saçma sapan o kıyafetleri giyiyorsunuz gündelik hayatınızda.

  ve bence şu konu da çok önemli : straplez gelinlik giymezseniz nikah düşmesi gibi bir olay olmuyor. bu gelinlik mevzuunu trafik çevirmesi gibi bir hale getirdiğiniz için sizden utanıyorum kızlar! gelinliğin altına converse giyen eski zaman marjinali, şimdidin kuru fasulye pişireni ceylin'den hep utandım zaten. hepsinden önce o tür kıyafetleri giymek için çok fazla vücut kriteri var. ha umrumda değil derseniz bak alnınızdan öperim, o ayrı. ama ondan bundan görüp illaaa "o şekil gelinlik" diye tutturursanız da "yavrum neyini eksik ettik biz senin bu güne kadar?" diye üzülürüm.

  gelinbaşınızı da kocakafanıza bakmadan prenses topuzu yaptırın. nasolsa damat cebinden çıkacak kuaför parasından bi de akşamki aksiyondan başka bi şey düşünmüyo. ama ben? ben sizin iyiliğinizi düşünüyorum!!!
 • 1 kere giyiliyor. çingenelik yapmayın parası neyse verin.
 • geçmişe çekilen beyaz perde.
 • kadınlar için evlenme üniforması.

  üniforma: aynı işi yapanların giydiği, tüzükle belirtilmiş, bir örnek giysi.
 • bi türlü tarif edemediğiniz "hani böyle elbise gibi de ama gelinlik. yani tam gelinlik gibi değil aslında da çok hoş duruyo" dediğiniz gelinliklerin adı informal wedding dress. yani informal demek formal olmayan demek. yani nikah geçersiz. geçmiş olsun!
 • bu sezon da patlıcan kollu gelinler ve straplez gelinlikleri şeklinde sahalarda kendine yer bulmuş giysi.

  şimdi, gelinlik öyle bir şey ki, her genç kızın rüyası filan ya, kimse size "bu gelinlik üstünde bok gibi durmuş" demez. anca arkanızdan konuşur. gelinlik almaya birlikte gittiğin kişiler de ya annen ablan çok yakın arkadaşın olur, ya da kayınvaliden. eğer kaynana yakışmamış diyorsa hemen "kıskanç cadaloz" yaftası taşır. ama annen olsun kardeşin olsun vs sen bunu istiyorum dediğinde hayır bu senin vücuduna kesinlikle uymaz demez. aynı şey gelin makyajı için de geçerlidir ve kimse gelinin suratına "bu karı seni maymun gibi boyadı" demez ve gelin de bütün gün maymun gibi gezer fotoğraf çektirir ve ömrübillah o çirkin makyajlı fotoğraflarına bakar. yetmez bir de facebooka koyup bize işkence eder.

  kaldı ki, çoğu moda evinde bir gelinliği giy çıkart olayına giremiyorsun çünkü hazır dikili modeller arasında senin bedenine uyanı bulma şansı pek olmuyor. katalogdan beğenip provalarda, dikime başlandıktan sonra görebiliyorsun az çok ve tabii ki de o saatten sonra model değiştirmek için iş işten geçmiş oluyor. ve bizde terzide kıyafet nasıl diktirilir kültürü kaybolduğu için, vücudumuzu tanımadığımız için, sonuç son derece fiyasko olabiliyor. ve her nasılsa her terziden, her moda evinden, illa bir straplez gelinlik ile çıkmayı, patlıcan kollarınız ile düğününüzde lömbür lömbür oynamayı başarıveriyorsunuz.

  yaz mevsiminde evleniyorum amk ne giycem başka, uzun kollu mu giycem diyebilirsiniz. evet kardeşim uzun kollu giyeceksin. yarım kollu giyeceksin. zaten kol dediğin şeyi güpürden tülden dantelden dikiyorlar, alt tarafı klimalı bir salonda 3 saat takılacaksın. lömbür lömbür sallanmak mı daha iyi? ama ben dekolte istiyoruuuğğmm uzun kolla öyle olmaz ne o öyle türbanlı gelinlik gibiiğğğ diyenlere, şimdi son derece seksili kepslerle geleceğim.

  http://www.enyenigelinlikmodelleri.net/…leri.21.jpg

  http://www.gelinlikmodelim.net/…ka-bir-gelinlik.jpg

  http://www.meleklermekani.com/…elleri-21-jpg.20282/

  https://encrypted-tbn2.gstatic.com/…xptrrw1gxmcpxdc

  http://davetshop.com/…ik-modelleri_251014-500x.jpeg

  http://www.enyenigelinlikmodelleri.net/…leri.24.jpg

  http://www.kadinlarbilir.com/…inlik-modelleri-2.jpg

  uzun, yarım, kısa kol vs bir şey deneyin. kayık yaka, japone, sabrina, ip askı bile olur ama reca ediyorum artık straplez gelinlik giymeyin lan. allaaan adını verdim. lütfen.