şükela:  tümü | bugün
 • az evvel feysbuk profillerini karıştırırken oturdum düşündüm.

  kızlara iki çift lafım olacak : önceden straplez dediğimiz askısızlar, ne bileyim kabarık tüllü etekler felan "nerde bulcam da giycem" denilen özel koleksiyon kıyafetleriydi. bu yüzden gelinliklerde "şimdi giymezsen ne zaman giyeceksin" modelleri günümüze kadar kullanıldı. ancak günümüzde bu tür giysilere ulaşılabilirlik bu kadar zor değil. adil ışık ve bershka gibi mağazalardan aldığınız bir alt bir üst kıyafetler bu tür özlemlerinize anında deva olacak nitelikte. kaldı ki bir çoğunuz "benim normalim bu zaten" diyip saçma sapan o kıyafetleri giyiyorsunuz gündelik hayatınızda.

  ve bence şu konu da çok önemli : straplez gelinlik giymezseniz nikah düşmesi gibi bir olay olmuyor. bu gelinlik mevzuunu trafik çevirmesi gibi bir hale getirdiğiniz için sizden utanıyorum kızlar! gelinliğin altına converse giyen eski zaman marjinali, şimdidin kuru fasulye pişireni ceylin'den hep utandım zaten. hepsinden önce o tür kıyafetleri giymek için çok fazla vücut kriteri var. ha umrumda değil derseniz bak alnınızdan öperim, o ayrı. ama ondan bundan görüp illaaa "o şekil gelinlik" diye tutturursanız da "yavrum neyini eksik ettik biz senin bu güne kadar?" diye üzülürüm.

  gelinbaşınızı da kocakafanıza bakmadan prenses topuzu yaptırın. nasolsa damat cebinden çıkacak kuaför parasından bi de akşamki aksiyondan başka bi şey düşünmüyo. ama ben? ben sizin iyiliğinizi düşünüyorum!!!
 • vera wang'ın yeni gelinlik koleksiyonunu gördünüz mü? tıklayın: gelinlik
 • sırt dekolteli olanı başka havalı olan özel kıyafet.
 • daha önce, burada gelinlik alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan kumaş seçimi konusunda malumatımı paylaşmıştım. ancak zıpır ben evleniyorum, kumaşı filan yazmışsın iyi hoş da, model seçimi konusunda ne yapacağım, bana neyin yakıştığını nerden bileceğim diye sorularınız üzerine, yarın öbür gün yine zıpır biz evleniyoruz, ne bok yiycez e gelinlik alıyoruz dersiniz diye, buraya bilgilerimi yazıyorum. zira söz uçar yazı kalır. ölüm var kalım var sadfgfdfsd bu entry'de sizlerle vücut tipine göre gelinlik modeli seçimi hususundaki bilgilerimi paylaşacağım.

  madem bir şey yapıyoruz tam yapalım, konu komşu akrabayı çağıralım düğün dernek edelim, nikahımıza tüm dost ve akrabalarımızı davet edelim diyenler elbette ki o gün için özel bir şey giymek isteyecekler. zaten düğünlerde, konu komşu teyzelerin ilk dikkat ettiği şey gelinin şıklığıdır. "aman evinin perdelerini takmış sırtına gelmiş" demek için can atıyor bu insanlar. itiraf ediyorum ben de sadfgdsd

  iyi bir gelinlik için, öncelikle iyi bir terzi seçmek gerekir. eğer ki hazır gelinlik alıyorsak, yine iyi bir terzi, moda evi, stil danışmanı filan bulmak icap eder. terzisi iyi olan gelin, düğününde çirkin olmaz. bu kadar açık net bunu söylüyorum. benim halam dünyanın en çirkin karısıyken, düğününde adeta bir grace kelly olmuşsa, bunu terzisine, kuaförüne ve makyözüne borçludur. annemin demesine göre, halam gördüğü en güzel gelinmiş. hala der o kızı o hale nasıl soktular anlamadım diye.

  gelinlikler için standart modeller vardır. öncelikle bunları bilmemiz gerekir. bu standart modelleri bildikten sonra, kendi vücut tipimize hangi model uygunsa, o standart modeldeki gelinlik örneklerinden devam ederek, gelinlik seçiminde kaos ortamı yaratmaktan kurtulmuş oluruz.

  * kraliyet tipi gelinlik: bu gelinlik türü, eskilerin robadan elbise dediği şeydir. yani yüksek belli. yani göğüs altından bollaşır. a şeklinde, yahut dar kesim olarak çalışılabilir. asıl olarak uzun kollu güzel dursa da, straplez de çalışılabilir.
  http://www.gelinlikrehberi.com/…s-linea-imperio.jpg

  * tüp tipi gelinlik: tüp deyince aklınıza piknik tüpü gelmesin lan. öyle değil. dar uzun bir tüp şeklinde vücudu saran, bele oturan tipte bir modeldir. en seksi gelinlik modeli de budur.

  http://www.gelinlikler-tr.com/…-gelinlik-modeli.jpg

  * balo tipi gelinlik: klasik kabarık etekli gelinlik işte.

  http://www.gelinlikler-tr.com/…-gelinlik-modeli.jpg

  * prenses tipi gelinlik: bunun eteği, balo tipinden farklı olarak, belden birden kabarıklaşmaz. hani çok kabarık olmayan ama kabarık etekli gelinlikler işte anladınız siz.

  http://www.gelinlikrehberi.com/…el-mota-linea-a.jpg

  * balıketekli gelinlik: itikadımca en dandirik gelinlik tipi budur. zaten balıketek sevmem. kim gelinliğe uydurduysa allah bin belasını versin. ama var bu modeller.
  http://1.bp.blogspot.com/…inlik-2012-44.jpg_580.jpg

  sevgili gelinlerim, şimdi modellerin neler olduğunu öğrendik. gelelim hangi vücuda hangi tip gelinlik modellerinin gideceğine:

  zayıf, uzun boylu, kum saati vücutlu manken gibi hatunsanız, size zaten her gelinlik modeli yakışır siktirin gidin ölün amk kıskanıyorum sizi. neyse, bu güzel hatunlar tüp tipi gelinlikle aşırı derecede güzel olurlar. normalde zayıf olduğu halde göbeği/götü/memesi olanlar bu modelden kaçınmalıdır. ya da kaçınmasın, korse giysin amk. meme kısmını kamufle etmek için, gelinlik yakalarını anlattığım kısımdaki triklerden birini uygulayabilirler.

  efenim benim belim kalın, göbeğim var, götüm büyük diyenler, a tipi gelinlik dediğimiz kraliyet tipi gelinlik seçebilirler. yüksek bel gelir. istersen dar iner istersen geniş iner. belini kamufle eder götünü örter.

  jennifer lopezler kabarık etekli modelleri tercih etsin. prenses modeli olur. balo tipi olur. balıketek giyerlerse ben size böyle mi öğrettim lan diye ağızlarına ağızlarına vururum. göt omuz dengesi kurmak için yaka kısmında trikler olabilir. beli kalınlar, illa kabarık etek diye tutturursa prenses tipinde değil de, balo tipinde korsajlı bir şey giyebilir. ama onlar için ideal olanı kraliyet tipidir. bir de geniş omuzlular var. onlar da prenses yahut balo tipi gelinlik giyebilirler. yaka kısmına göre, a tipi de olur. ama tüp tipi yahut balıketekli giyinmekten kaçınsınlar. rus gülle takımından gelmiş gibi görünürler.

  gelinlik bel kısımları da çeşitli standartlardadır:

  * normal bel: bir çok gelinlik böyledir. düz bel çizgisi. minyonlar bunu tercih edebilir.

  http://img20.imageshack.us/img20/2479/35142388.png

  * düşük bel: kum saati vücutlular, geniş göğüslüler, dar vücutlular bu tarz bel tercih edebilir. kalın belliler geniş omuzlular bunu tercih etmesin.
  http://dugun.com/…articles/dusuk_belli_gelinlik.jpg

  * belden sivri: belini dar göstermek isteyenler bunu giysin. belini dar göstermek derken, hani omzu çok olmayan anlamında. bildiğin dikdörtgen vücudun varsa giyme. minyonlar hiç giymesin bunu zaten.

  http://4.bp.blogspot.com/…ek+gelinlik+modelleri.jpg

  * yüksek bel: yani bu göğüs altından robalı dediğimiz şey. bunu düz beli olanlar, götü olanlar giysin. kısa boylular giysin. kum saatliler giymesin.

  http://www.saisonblanche.com/…ets/images/4182-1.jpg

  gelelim gelinlik yakalarınaa... gelinliğimize doğru yaka seçersek, modelinde hata yapmış olsak bile gelinliği kurtarabiliriz aslında. çünkü odağı üste çekeriz, kimse götümüze belimize bakmaz filan. ama olsun yine de modellere tikkat. neyse yakaları anlatıyorum:

  * sıfır yaka: bunu nadide sultanlar giymesin. memesizseniz güzel durur.

  http://www.yasamrecetesi.com/…eyaz-atlet-tisort.jpg (sıfır yaka gelinlik bulamadım :/ sırf modeli görün diye de azmettim)

  * yuvarlak yaka: çoğu kişide iyi durur. yine de nadide sultanlar çekinceli dursun. türbanlı gelinler yuvarlak yaka üzeri cepken şeklinde bolerolar giymesin. zevksizlik örneği. al kızım sıfır yaka yahut hakim yaka uzun kollu bişi, ne cepkeni yaa sigigit! zaten başortü var bir de cepkenle iyice boğuyorsun.

  http://www.evlilikruyasi.com/…arlakyaka-221x300.jpg

  * kare yaka: herkesin kurtarıcısı. diyelim ki straplez bir gelinlik aldık. ama farkettik ki kollar patlıcan olmuş. hemen bir bolero diktirir gelinliği kare yaka yaptırırız. bolero'dan tiksinmekle birlikte, gelinliğe doğru uygulanırsa çok şık durabildiğini kabul ediyorum.

  http://desmond.imageshack.us/…nlikm.jpg&res=landing

  * v yaka: bu nadide sultanlara, memesizlere göre değil. normal memesi olanlar giysin. ne kadar destekli sütyen de giysen kurtarmayabiliyo memesiz kardeşim. kısa boylu gelinler v yaka hatta v sırt dekoltesi verirse daha uzun dururlar. bu modelleri kısalara öneriyorum.

  http://www.saglikuzman.com/…-gelinlik-modelleri.jpg

  * kayık yaka: geniş omuzlular, nadide sultanlar bunu tercih etmesin. jennifer lopezler tercih etsin. memesizler tercih etsin. kayık yaka güzeldir. gelinlikte harika durur.

  http://www.moderndugun.com/…k-yaka-modelleriı-3.jpg

  * yarım kayık yaka: sabrina yaka deniyor buna. çokzeldir. özellikle kraliyet tipi gelinlikle kombinleyince daha çok severim. geniş omuzlular bunu tercih edebilir. çok şık, elegan durur. nadide sultanlar bunu da giymesin.

  http://bios.weddingbee.com/…_jar_sp_s_f_c_0023m.jpg

  * spagetti askı: efenim ince askılı gelinlikleri şişkolar, nadide sultanlar filan giymemeli. onun dışında herkes bir şekilde uydurup giyer.

  http://guzelliksirlarim.com/…linlik-modelleri-2.jpg

  * japone yaka: bu da, kurtarıcı yaka çeşididir. geniş omuzlu musun, kolların patlıcan mı, memen mi var, straplez gelinlikten başka beğendiğin model mi çalışılmıyor? gel vatandaş geeell, diktir bi bolero olsun sivithart gelinlik sana japone yaka.

  http://www.200shop.com/…ages/201111250053451661.jpg

  * havuz yaka: bunun kayık yakadan farkı, düşük omuzlu olması. yani kolları omzu kapamıyor. dolayısıylan geniş omuzlu hanımlar bunu giymemeli. kollar tombişse de giymek olmaz. uzun kollu şeyapmak lazım.

  http://1.bp.blogspot.com/…7897_517638_1396980_n.jpg
  http://guzelliksirlarim.com/…linlik-modelleri-1.jpg

  * prenses yaka: bu çok audrey hepburn bişi. ama çok da kurtarıcı. kollar tombikse o tombikliği de örter. kısa belliysen de iyi olur. ama dedim ya çok audrey hepburn bişi. köprücük kemiğin belirgin diilse mesela neblim omuzlar genişse olmaz.

  http://desmond.imageshack.us/…rihs5.jpg&res=landing

  * sütyen yaka: sivithart model en sevdiğim. nadide sultanlar size gün doğdu. onu giyme bunu giyme dedim durdum dimi, al bunu giy işte. kum saati vücutlular da bunu giyebilir. güzel durur.

  http://www.moderndugun.com/…elinlik-modelleri-1.jpg

  * straplez: minyonlara kum saatlerine göre bişi bu. memesizler straplez giymemeli. en azından bi ip askı bişi yaptırın gözünüzü seviyim yaa. straplez gelinlik almış başını gidiyor kollu gelinlik çalışmıyor kimse. arkadaş bu herkese yakışmaz. tembel moda evleri yüzünden gelinler tapon tapon evleniyor.

  http://guzelliksirlarim.com/…linlik-modelleri-2.jpg

  * hakim yaka: dik yaka da deniyor buna. uzun gözükmek isteyenler pek tabii ki tercih etsin. ama boynun yoksa ı ıh. resmen boyunsuz çıkarsın düğün fotolarında. ömrün boyunca bak bakabilirsen sonra o fotoğraflara.

  http://1.bp.blogspot.com/…iewwrs5k/s1600/glinlk.jpg

  * halter yaka: efenim geniş omuzlular hakikaten halter yakayla çok seksi oluyorlar. kısa bellilerde de güzel duruyor. omzun yoksa, minyonsan giyme.

  http://www.gelinlikrehberi.com/…s/jordi_dalmau..jpg

  * tek omuz: minyonlar ve kum saati vücutlular için süper seksi. patlıcan kollular uzak durmalı.

  http://www.bakimlikadin.net/…gelinlik-modelleri.jpg

  evet şimdi yapmak gereken, vücut tipine göre olan gelinlik modeliyle, doğru yakayı kombinlemek. birkaç başka tüyo da var tabii onları da yazıyım da akıllarda soru işareti kalmasın:

  * uzun boylu gelinler, uzun kollu gelinlik yaptırmasın. maymun çarli gibi görünürsünüz.

  * parmaklı uzun beyaz eldivenler ve hatta parmaklı kısa beyaz eldivenler, ve hatta beyaz eldiven giymeyin. trafik polisi gibi ne o öyle? illa eldiven giyilecekse, parmaksız, dantel eldivenler daha şık duruyor. parmaklı eldiven giymeyin bence. yüzüğünüz gözüksün parmağınızda. böyle çok güzel.

  * kısa boylulara genelde kabarık gelinlikler önerilmez. ancak 38 beden filansan kardeşim, hiç korkma giy prenses tipini. yoksa düğünde kaybolursun sdfgds gelin nerde diye millet sağa sola bakar.

  * gelinlik bir de düğün mekanına göre de değişir. kır düğünü köy düğünü sokak düğünü yapacaksan, kuyruklu gelinlik abes olur. kabarık olmayan, hatta kısa gelinlikler uygun. elalem ne deri değil, pratik olanı düşünün. ne oynayabilirsin ne yürüyebilirsin kızım mal mısın? servetinin önemli kısmını döktüğün gelinliğin etekleri iki dakkada bok gibi olur.

  * gelinlik üstüne beyaz kürk etoller güzel durur. gerçek kürk değil elbette. ağzınızı yüzünüzü kırarım ağır konuşurum gerçek kürk giyerseniz.

  * gelinliği diktirirken, minimum üç prova gereklidir. provada, kendinizi her açıdan görebilmeniz için üç tane boy aynasının uygun açılarda dizilmesi elzemdir. bunu dizmeyen terzi dombilidir, taocudur. hıncaldır uluçtur. ibne gibi puşt gibi bişeydir. gelinlik provasında gelinliğin içine giyeceğiniz çamaşırları, ayakkabı çanta aksesuar allah ne verdiyse deneyin. zira önemli bişey bu.

  * doğru gelinlik modeli seçilse bile, doğru kumaş olmazsa olmaz. gelinliğin fiyatı zaten dikim kalitesi ve kumaş kalitesi ile ilintilidir. dolayısıyla kumaş işinden anlayan biriyle gidin. gelinlik kumaş seçimi hakkında daha önce buraya yazdım, okur ibret alırsınız.

  * gelinliği seçerken damadın tipini de göz önünde bulundurun. misal adam ince kısa boylu bişi, sen giyindin kabarıkları oldun dalyan gibi. adam gelinliğin eteğinden sana yaklaşıp dans edemiyor. olmaz. tip derken, bunu kastettim. yakışıklılığı değil.

  neyse efenim. bir zipirinsan ile evleniyorum entarisinin daha sonuna geldik. yapımda ve yayında emeği geçen herkese mutluluklar diliyorum. bir dahaki entarimizin de gelin aksesuarları hakkında olacağının müjdesini verir, esenlikler dilerim.

  edit: istek üzerine modelleri görsellerle destekledim.
 • en çirkin kişiyi bile dünyanın en güzel kadını olarak gösterebilen bir tören giysisi.

  bazılarına gelinlik bile kar etmiyor, onlara saygım sonsuz.
 • hepsi straples bunların son zamanlarda. yakışanı var yakışmayanı var. bir kere straples haddinden fazla çıplaklık intiba eden bir giysi türü bence. hadi çıtı pıtı insanlar bir derece ama pehlivan gibi sırtı olan insanlarda gerçekten fazla göz yoruyor. bir gelin o kadar cıbıl cıbıl olmamalı diye alakasız bir son nokta koymak istiyorum. yok canım, gelinin masumluğundan falan değil, ya da fazla muhafazakar olduğumdan filan değil. sadece fazla basit duruyor pek çok kişide. avam. gelinlik dediğin daha klas olmalı. ama çoğu gelinlikte dansözce bir hava seziyorum işte. bu da annemin deyimiye "asil değil" (oldum olası bittim buna da. asil ne be. ilahi anne.) en büyük neden bu değil aslında, ortalama bir gelin 200 ila 400 kişi arasında insanla sarılıyor marılıyor o gün. insan delirir. nasıl rahatsız bir giysi o öyle ya, şıp şıp şıp sırtına sırtına vurucaklar pıtıpıtı yapıcaklar. gerçekten çok fena. bu benim gibi alakasız insanların en ufak fiziksel temasından nefret eden insanların sorunudur belki. bilemiyorum. şu an düşündüm de, sırf o öpüşme merasimi için düğün müğün yapmam ben nikah dairesinde paşa paşa evlenirim çok ciddiyim. işte bu sarılma-öpücük kısmı zaten illet bişey, bir de bunu sırtı ve omuzları açıktayken yapabilen insanlar var. gerçekten helal olsun. korku filmi gibi. giyin işte mis gibi fransız dantelinizi, prenses yakanızı ne bileyim. hem dansederken memesi fırlayabiliyor insanın o melun giyside, şaka değil bunlar, hep olmuş. gülme.
 • pronovias' ın 2013 koleksiyonu her gelinin isteyeceği modelleri bünyesinde barındırıyor.

  http://mutlugunum.com/…a-2013-gelinlik-koleksiyonu/
 • ağustosta evlenecek olmama rağmen henüz kendisine dokunamadığım beyaz obje. evleneceğim insana sor açıklaması "beyaz işte". erkekler de gelinliği görünce "beyaz işte" dedirten bir gen var anladığım kadarıyla. ben damatlığa "siyah işte" demiyorum mesela.
 • ilk defa bir modeli entry konusu yapacak kadar begendim.
  çok güzel , çok sade, peri kızı elbisesi gibi :/
  saclar, cicek falan... :/

  http://kelebekgaleri.hurriyet.com.tr/…rid=2368&p=11

  (tv'de canlı canlı daha güzel görünüyordu ama olsun :/ )
 • dunyanin en gerizekali alisverisi. paraya en ihtiyac duydugun zaman olan evlilik icin gidip 1 kez giyecegin birseye en az 2500 tl vermek! bu soyledigim evlenirken zorluk ceken bi dunya borc harcla ugrasanlar icin gecerlidir tabi. durumu olan isterse 20bin tl versin çokta fifi