şükela:  tümü | bugün
 • gelinlik konusunda dergileri hatim etmiş, ankara'da neredeyse gezmedik gelinlikçi bırakmamış ve en sonunda tam istediğini bulmuş bir gelin adayının tavsiyeleridir.

  - internetten dergilerden gelinlik modelleri bakın. straplez, askılı, asimetrik kesimler,tüller,danteller, işlemeler, pullar,çiçekler vs. hangi tipte gelinlikler daha çok hoşunuza gidiyor bunu belirlemeye çalışın. ancak daha hiç bir gelinlik denemeden "ben straplez istiyorum" demeyin, vucüt tipinize ve gelinliğin kesimine göre askıda çok kötü duran bir model üzerinizde çok hoş durabilir. bu aşamada açık fikirli olun.

  -bulunduğunuz şehirde en fazla model çeşitliliğine sahip olan gelinlikçilerden randevu alın. randevunuza kolay çıkarabileceğiniz kıyafetlerle gidin. eğer mümkünse gelinliğinizin altına düşündüğünüz ayakkabıyla aynı yükseklikte bir topuklu ayakkabıyı da yanınızda götürün. her mağazanın kabinlerinde ayakkabı oluyor ama temizliği tartışılır.

  -denerken üzerinizde sadece çamaşırınız kalsın. satış elemanı pantolonunuzu çıkarmanıza gerek yok derse bile çıkartın. böylece gelinlikte potluk vs varsa daha iyi görürsünüz.

  -mağaza elemanına size en uygun kesimi sorun. genellikle:
  zayıf ve ince belli iseniz -> vücuda oturan deniz kızı modeller
  kalçalarınız daha genişse -> üst kısmı hareketli, drapeli olan modeller
  göğüsleriniz büyükse -> üst kısmı sade, eteği hareketli olan modeller
  iri yapılı iseniz -> a kesim denilen, belden hafifçe genişleyen modeller
  atletik, küçük göğüslü iseniz -> kabarık etekli modeller daha uygundur.
  eğer kararsızsanız, her tip kesimden birer tane deneyip sizi hangisinin daha zarif ve ince gösterdiğine bakabilirsiniz. en başta modele değil kesime karar verin, güllü dallı bülent ersoy model bile olsa deneyin.

  -kesime karar verdikten sonra, en başta internetten ve dergilerden beğendiğiniz modelleri de düşünerek nasıl bir şey istediğinize karar verin. bundan sonra gittiğiniz gelinlikçilerde satıcıya sadece istediğiniz kesimdeki modelleri göstermesini isteyin.

  -gelinlik üzerinizdeyken oturup kalkmayı,dans etmeyi deneyin. ne kadar güzel de olsa eğer çok rahatsızsa almayın. ayrıca eteğinden, üst kısmından çekiştirin, iyi dikilmişse bozulmaması gerekir.

  -eğer diktirecekseniz, düğüne en geç 2 ay kala provalara başlayın. kumaş, boncuk,dantel seçiminde mutlaka siz de bulunun. içinize sinmeyen hiç bir şey kullanılmasın.

  -hazır alacaksanız, düğün telaşından kilonuz değişebileceğinden üzerinize göre sonradan ayarlamalar yapılabiliyor mu öğrenin.

  -mağaza/terzi gezerken yanınızda mutlaka dikişten anlayan birileri olsun. bazı yerlerde çok kötü dikişlere fahiş fiyatlar isteyebiliyorlar.

  -organze kumaş gelinlik dikiminde çok kullanılır ancak kuru temizlemede rengi değişir (kararma, sararma yapabilir tecrübeyle sabittir). eğer gelinliğiniz organze ise provalarda çok dikkatli olun. kirlenmemesine özen gösterin.

  -provalara makyajsız gidin. gelinliğinizi giyip çıkartırken üzerini fondöten veya ruj lekesi yapmak istemezsiniz. ancak saçlarınızı karar verdiğiniz modele yakın bir şekilde yaptırıp giderseniz daha iyi olur.

  -gelinliğinizi hangi koşullarda sakladıklarını öğrenin. mümkünse saklama deposuna siz de bakın. memnun kalmazsanız gelinliğiniz bittikten sonra alıp evinizde saklayabilirsiniz. gelinliği alırken mutlaka ütüsünü de yaptırın.

  -gelinliğinize nasıl bir iç çamaşırı almanız gerektiğini satış danışmanına sorun.

  -mümkünse gelinliğinizin ücretinin bir kısmını gelinliğinizi aldıktan sonra verin. bazı üreticiler maalesef paralarını aldıktan sonra özensiz davranabiliyorlar.

  -duvak kararınızı son provanıza saklayın, gelinliğiniz üzerinizdeyken bir kaç duvak deneyin.
 • yanınızda müstakbel eşinizi götrmeyin. fiyatını hiç bilmesin.
 • mümkünse çıkarması kolay olsun.aksi halde "sokarım böyle gelinliğe" serzenişiyle haşin bir şekilde parçalanabilir.
 • yanınızda müstakbel eşinizi götürün ve mümkünse çıkarması kolay olsun.

  malum fiyatını öğrendikten sonra sizi oracıkta sikivermek isteyebilir.
 • parasını verecek damat olması en kritik noktadır..
 • unutmayın düğününüzde harcadığınız parayı ailenizin yada kendi kursağınızdan artırdıklarınızdan harcıyorsunuz, o yüzden fazla zorlamayın bütçenizi. ben sırf biraz daha elimizde para kalabilsin rahat davranabilelim diye nişanımda giydiğim takım elbisenin düğmelerini parlak düğmelerle değiştirip, içine bir yelek fular alıp damatlık yapmıştım. akıllı olun akıllı, para kazanmak kolay değil.
 • hayatta bunu bir kere yaşayacağım sefam olsun ciğliğindeyseniz ve meşrebinize uygun olarak işin bokunu çıkarırsanız, ihtimaldir ki gelinliği alıp dolap aksesuarı olarak kullanırsınız. damat da bir gelinlikle yırttık kabusa bak diyerek günbatımına doğru, insana benzer birisiyle karşılaşmak umuduyla atını sürer.

  geçen yolda yürüyorum, bir gelinlikçinin camında "askıdan seçip beğenin 1000 tl" yazıyordu. yani aklım hafsalam almadı. siktiri boktan bir kumaş parçasının ikinci elini ya da başkasına göre dikilmişini 1000 tl'ye kaktırıyorlar. bir kez, o da 3-5 saat giymek için. diğer türlüsünün fiyatını merak bile etmiyorum.
 • (bkz: vera wang)
 • kiralayın.

  iş bu entry, gelinliğe tomarla para vermiş bir damadın "ben yandım siz yanmayın" tandanslı içeriğini barındırmaktadır.