şükela:  tümü | bugün
 • adında adalet ve kalkınma olan ama sadece maaşlı çalışana kaldıranların yaptığıdır.

  delikanlı olup futbolcuları soksanıza gelir vergisi dilimine. %15 stopaj veriyor adam onu da kulübe kitliyor, kulüp ödemiyor nasıl olsa.

  kardeşim ben aldığım ekmeği, ödediğim kirayı kazandığım paradan düşüp vergi ödeyemezken bana maaş veren patronumun kızının altına çektiği mercedesin benzin fişini gider yazıyor patronum.

  adelet ve kalkınma ha. evet görürsem söylerim.
 • ödemeyenden alacak yapıyı kurmak yerine zaten ödeyenden daha fazla almak...

  (bkz: adalet)
  (bkz: kalkınma)
 • 'açılın ben şirket sahibiyim' diyerek isyan ettiğim durumdur.

  burada birçok suser şirketlerden kesilmeyen verginin çalışanların emeğinden alınmasıdır falan demiş de yok arkadaşım öyle bir şey.

  bakın ben hafif sanayi işiyle uğraşıyorum. alım-satım yaptığım firmaların tümü kurumsal. faturasız tek bir iş yapmıyorum, yapamıyorum. tek bir kuruş vergi kaçırma şansım yok. elimden gelse bu devletten kaçırabildiğimi kaçırırdım yalnız, o işin başka bir tarafı.

  yanımda çalışan 17 tane sigortalı elemanım var. en düşüğünün net maaşı 2400 tl iken, en çok kazanan çalışanımızın maaşı ise net 5600 tl.

  bu 17 çalışanın en az 12'si malum partiye oy atıyor. yapmayın etmeyin diyorum dinlemiyorlar. kendi talepleri doğrultusunda, bakın altını çizerek söylüyorum kendi talepleri doğrultusunda maaşlarını asgariden gösteriyorum. ama son bir senedir ne alıyorlarsa onu göstermeye başladım ki neler döndüğünü anlasınlar.

  yılın ilk iki ayında 4050 tl net maaş alan bu malum partili çalışanımızın net maaşı her ay düşerek yılın son üç ayında 3400 tl'ye kadar geriliyor. burada bahsettiğim sayılar halihazırdaki oranlarla bu hale geliyor. %30'a çıktıktan sonra daha da aşağılara inecektir.

  çok açık ve net söylüyorum: beter olsunlar.

  şimdi gelelim şirketim açısından durumun ne olduğuna, hani vergi kaçırıyormuşuz ya.

  kurumlarını, gelirini, katma değerini, stopajını, ssk'sını, geçicisini falan bi kenara koyun.

  şu %100'ü bana ait olan şirketimin en az %50'sinden fazlası bu devletin. kendi sermayemle açtığım, emek verdiğim, para kazandığım, kazandığım paranın vergisini verdiğim bu amına koyduğumunun şirketinin yarısından fazlası bu devletin.

  araba alıyorum. kdv'sinin sadece %1'ini, arabanın tümünü ise 5 seneye yayacak şekilde gider gösterebiliyorum. ancak vergisini peşin peşin ödüyorum.

  atölye alıyorum. 5 sene içinde satarsam %40'ına ortak oluyor.

  kestiğim faturadan kdv alıyor, henüz kazanmadığım ama kazanma ihtimalim olan paranın vergisini alıyor, zaten kazanmış olduğum paranın ayrıca vergisini alıyor. tamam hepsi eyvallah. tüm bu vergiler çıktıktan sonra şirketin sahibi olarak para çekmek istediğimde bana diyor ki:

  çekeceğin paranın %20'sini alırım.

  senin ben devlet kere... neyse ya. bu ülkede bir yer açanın da, para kazananın da bunu gösterenin de aklına sıçayım.

  aklınız varsa küçük esnaf olun.

  edit: bazı yerler törpülendi.
 • kardeş devleti benim sırtımdan yöneteceksek bırak da yönetime ben geçeyim. kömüre kanan heriflerin oyuyla gelip benim ekmeğimden çalıp ona buna yediriyon, asgari ücret zammı yapıyorum diyip ona vereceğini fazlasıyla bana kitliyon, bırak da ben veriyim bari o parayı ona, en azından zekattan düşerim kendim verirsem. hem sen kes, hem alışverişte vergi veriyim, hem verginin vergisini veriyim, hem zekat veriyim sikerler öyle işi başkan. kestiğiniz vergileri zekattan düşerim ona göre.
 • maaşı az biraz fazla olanları 2.500 tl civarı etkiler. hele karı koca çalışıyorsa 5.000 tl.
  gündeme bile gelmiyor. uyduruk 300-500 tl mtv'yi konuşuyor herkes. sendikalar ne işe yarıyor bu ülkede, malum zaten.
 • memura %3 zam veren hükümetin bu zammı herkese sokması olayı.
 • "kamuda calisanlarin büyük cogunlugu %27'lik dilimi göremiyor. cok kazanandan cok vergi alinmasidir" demis, anlatalim:

  2017 vergi dilimleri (brüt toplam gelirlerdir) :
  1nci dilim - %15 : 0'dan - 13.000 tl'ye kadar toplam gelire uygulanir. (düsük gelirliler grubu)
  2nci dilim - %20 : 13.000'den 30.000 tl'ye kadar toplam gelire uygulanir. (orta gelirliler grubu)
  3ncü dilim - %27 : 30.000'den 110.000 tl'ye kadar toplam gelire uygulanir. (yüksek gelirliler grubu)
  4ncü dilim - %35 : 110.000 tl'den fazla toplam gelire uygulanir. (cok yüksek gelirliler grubu)

  simdi de konustugu yeri agzi sanip aslinda götünden ses cikaran arkadaslara aciklama yapalim :

  asgari ücret alan bir vatandasin vergi matrahi geliri aylik yaklasik 1700 liradir. böylece yilin ilk 8 ayi %15 vergi verirken yilin son 4 ayi 13bin'i gecer ve 2nci dilime girer. yani "asgari ücretliler" türkiye'de eylül ayindan itibaren devlet icin "orta gelirlidir" artik... bak... asgari ücretliler diyorum (bkz: bilal'e anlatir gibi anlatmak)

  aylik brüt geliri diyelim ki 3.500 tl olan bir vatandas var, bu vatandas da ilk 4 ayda %15lik, sonraki 6 ayda %20lik en son 2 ayda da %27'lik dilime girer. yani brüt 3500 lira maasi olan vatandasin eline nisan'a kadar 2500, ekim'e kadar 2350, kasim ve aralik aylarinda 2150 lira para gecer. yani nisan'dan itibaren orta gelirli, ekim'den itibaren de yüksek gelirlidir devlet icin artik.

  aylik brüt geliri 6000 bin lira olan bir vatandasin eline yilin ilk 2 ayi 4400, sonraki 4 ayi 4100, sonraki 6 ayi 3800 lira gecer. yani temmuz ayindan itibare yüksek gelirlidir.

  aylik brüt geliri 7500 lira olan bir vatandas ise türkiye'nin en yüksek gelir tabakasina üyedir (ki bu vatandasin eline temmuz ayindan itibaren 4700 lira gecer) merak edenler icin hesaplama tablosu

  tabi hayatinda brüt maas nedir bilmemis, maasinin ne kadarina daha senin eline bile gelmeden devletin el koydugunun farkinda olmayan sigirlar yine kendileri gibi diger sigirlara "cok kazanandan cok alinmasidir" falan diye zart zurt sicmik sesleri cikartiyorlar. malum bu sigirlarin maksadi serefsizlik yapmak, göt yalamak. ama anlamazdan gelsen de su yukaridaki adaletsizlik sana girsin "cok kazanandan cok alinmasidir" diyen serefsiz.

  bak ben ne yapacagim, para biriktirecegim, türkiye'de restoran acacagim. seni 3000 lira brüt maasla ise alacagim, yilin sonlarina dogru tam kis bastirmisken maasin kuculdukce kapima gelip aglayacaksin. "cok kazanandan cok aliyorlar serefsiz. neden sikayet ediyorsun ?" diyecegim.

  anlastik ?
 • yuzde 30 demek ayin 10 gununde devlete calisiyoruz demek. bu acidan bakinca insanin cani sikiliyor.
  ayin onundan sonra artiya gecebiliyoruz. 10 gunde ev sahibi denen ipneye calisiyoruz. kalani da faturalar kredi karti borcu yol parasi mutfak masrafi
  doktor bu ne?
 • dunyanin en keriz halki heralde biziz. verdigimiz verginin yarisi kadar vergiyi dunyanin hicbir yerinde toplayamazsin.
  isyan cikar.
  ustelik hicbir geri donusumu de yok.

  haraca baglanmisiz adeta. avrupaya bu kadar yakin olup da bu kadar mal bir toplum olmak da ayri bir konu.
 • üst tabakadan alamadığını orta tabakadan almaya çalışmaktır. bir nevi hırsızlık.