şükela:  tümü | bugün
  • bizim milletin maaşından çok arabasını sevdiğini göstermiş vergi zammıdır.
    herkes mtv mtv diye konuşurken hiç mtv' yi verecekleri maaşı düşündükleri yok.
    (bkz: up)
  • ikinci gelir dilimindeki haddin (30.000 tl) iki yildir hic arttirilmamasi ile daha da anlamli olan artış..

ekleme: yapılması düşünülen düzenlemenin tasaridan çıkarılması ile sevindiren. 193 sayılı gelir vergisi kanunun 103. maddesindeki tarifenin üçüncü gelir diliminde artış yapilmasini düzenleyen tasarı taslağı.
  • henüz 2014’de uygulamaya başlayan ve her brüt ücret alanın belini büken vergi sistemine 2018’de %3 ek vergi daha getirilmesidir.

bu gidişle korunan ama aslında sorunları ötelenen asgari maaş ve korunmayan ama vergi yüküyle eğilmek zorunda bırakılacak beyaz yaka gerçeği.

kayıtdışılığa itilecek beyaz yakanın en büyük sorunu tazminat ve emeklilik hakları olacak.

devamında bugünlerde çıkarılan iş davalarına zorunlu arabulucu getirilmesi ile haklarındaki kayıp artmaya devam edecek.
  • selama -up-leyküm. yardırın gençler.
  • grev sebebidir. lakin grev için en önemli şey birlik ve beraberlik içerisinde yapılmasıdır. yani 100 kişi grev yaparsa hepsi işten çıkartılır ancak 1.000.000 kişi yaparsa, anında geri vitese takılır. lakin bunu yapacak farkındalığımız da yok, birliğimiz de...
  • unutulmayan ve unutulmayacak olandır.
  • bunu niye kimse konuşmuyor diye kudurmak çok anlamlı değil, konuşmuyor çünkü sandığınız kadar çok kişiyi etkilemiyor.

sigortalı çalışan kesimin bi kere %50den fazlası asgari ücretli, geri kalanın da çok büyük kısmı gerçek aldığı maaşın çok altında sigortalı gösteriliyor.
    yani net maaşı 10bin lira olan adamın brüt maaşı 3bin lira üzerinden yatıyor, gerisi harici olarak veriliyor.
    e böyle olunca da zaten vergi dilimi en düşükte kalıyor, onu etkilemiyor bu zam.

piyasa böyle yani, o yüzden sandığınız kadar çok kişiyi ilgilendiren bir durum yok.
  • yakında herkes asgari ücretten maaş göstermeye başlayacak haberi yok bu götoşların.
    kendi ayaklarına sıkıyorlar.
  • asla ve asla gündemden düşmemesi gereken bir durumdur. ayrıca bu konu hakkında protesto bilmemne yapılacaksa sonuna kadar varım. bakın ben net maaş alan biriyim ancak patronun sene sonu ne diyeceğini biliyorum. kimse net maaş diye bu işten yırtamaz. ulan sen ödemesen işverenin ödüyor, işverenin de sike sike yansıtır bunu, der ki maaşını arttırmasam bile daha fazla para ödeyeceğim sana, o yüzden maaşını fazla arttıramıyorum.
  • vatandaşların maaşını brüt olarak ödeyip vergiyi kendilerinin yatırmasını sağlamadığınız sürece kimsenin umrunda olmayacak gelişme. adam işverenin ne kadar ödediğine, maaşından yapılan kesintiye bakmıyor ki. kesile kesile kuş kadar kalan maaşını, “aldığı maaş” olarak görüyor. keşke bir olanak olsa işverenler işçisine brüt olarak ödeme yapsa her çalışan maaşından otomatik kesilen vergi kalemlerini gidip kendisi yatırsa iddia ediyorum; en koyu akp’li en büyük muhalif olur.