şükela:  tümü | bugün
  • reuters'ın iddiasına göre merkez bankası'nın ihtiyat akçesinin de hazine'ye aktarılmasına imkan veren torba yasaya yeni vergi artışları da eklenecek. türkiye'de en zengin insanlardan alınan yüzde 35'lik gelir vergisinin üst dilimi yeni yasa tasarısı ile yüzde 50'ye çıkacak.

böylece dünyada gelir vergisi sıralamasında en yüksek 11. ülke olacağız.

edit: %35'lik dilim şu an yıllık 148.000 tl ve üstü kazanç için geçerli. yani geliri 148 bin tl üzeri olan vatandaştan 148 bin tl'ye kadar olan geliri için yıllık 36,260 tl vergi alınıyor, üstü için gelirin yüzde 35'i vergi olarak kesiliyor.

örneğin aylık 15 bin maaş alıyorsanız 52,260 tl vergi vereceksiniz.
    ancak 1 milyon ve üzeri gelir sahipleri için yeni bir vergi dilimi yaratılacaksa onu bilemem.
  • (bkz: yok artık ebesinin amı)
    (bkz: götte verelim tam olsun)

zengine girmez o kazık, direk bana girer a.q
  • bu zenginleri değil, bordrolu çalışanları etkiler. mercedes benz s350 serisi aracın her sene yeni modelini alan (aldığı araç 20 bin km olduğunda satıp yine sıfırını alıyor), istanbul ulus'ta villası olan, aylık ortalama harcaması 100 bin lira civarında birisiyle tanışmıştım geçen sene. özel bir üniversitenin tercih departmanındaydım o sıra. çocuğu için tercih yaptık, çocuğa mesleki yönlendirme falan da yaptım. neyse bu çocuk yerleşti, adam da gönlü bol beni yemeğe götürdü (komisyonculuk yapan birisi abimiz). iş güç sorular sorarken konu gelir vergisine geldi. tl olarak söylemeyeyim yanıltıcı olur diyerek yıllık en fazla 10 bin dolar karşılığı gelir vergisi verdiğini, muhasebecisine bile daha fazla para verdiğini söyledi. bu da böyle bir anımdır. yani bu adam yıllık 200 bin lira falan gelir beyan ediyor. gerisini varın siz düşünün.
  • kaç paraya doluyor o mercedes'in deposu senin haberin var mı? o %50 gelir vergisi en zenginden değil kendini geliştirmiş beyaz yakalıdan alınacaktır.
  • @cekomastik silikon, olunca başlığı sen de açarsın. önemli olan önceden bilgi vermek.
  • devletimiz, aylik 5 bin lira kazanan birisini zengin sayar. bu nedenle, o vergi ozel sektorde calisan beyaz yakalilarin cuzdanindan toplanacaktir.
  • maaşlı çalışanı söğüşleyen devlet.
    devlet serbest meslek sahibi zenginlerden daha fazla vergi alsın. ayıp be ayıp.
  • yıllık geliri 1 milyon tl üzerinde olanlar için düşünüldüğünden bizi ilgilendirmeyen durum