1. bir sampiyonluk maci sonrasinda toplum düzeninin degismesiyle dogru orantilidir.
  2. bir haftalık gündem oluşturacak kadar önemlidir.

maçtın bir hafta öncesinden tartışmalara başlayan ve gündemini tamamen o maça yönelten, birilerinin cebini daha çok dolduran ve - bu organizasyon tamamen x kuruluş zengin etmek için- diyen her şeyin farkında olup buna engel olmayan gelişmemiş bir toplumda futbol o kadar önemlidir ki can alma sebebi bile olabilir. fakat yeri geldiğinde medeniyet dersi de verebilir bu gelişmemiş toplumun insanları.
  3. abd ve kanada haricindeki gelismis toplumlardakiyle at basi gider. ingiltere, fransa, almanya, japonya ve daha bir cok gelismis ulkede da futbola cok buyuk anlamlar yukleniyor. zaten abd ve kanada'da da futbola yuklenmeyen anlam, basketbol, amerikan futbolu ve beyzbola kaymis durumda.

burada asil elestirilmesi gereken sey, toplumun, futbola verdigi onemden ziyade, fanatizmin b.kunu cikarip siddete basvurmasi ve sevinci de huznu de pic etmesidir.
  4. ingiltere'ye gitmeden önce ben de yüksek olduğunu düşünüyordum.

sonra ingilizlerin futbolu bizden sağlam bi on kat falan daha fazla sevdiklerini görünce, daha düşük olduğunu anladım.
  5. türkiye gibi gelişmemiş toplumlarda futbol önemlidir. oysa gelişmiş ülkeler öyle mi? adamlar o kadar gelişmiş, o kadar çağdaş ki şampiyonluk sonrasında sevinmiyorlar.

keşke ingiltere, fransa, almanya, italya, ispanya gibi gelişmiş ülkelerden ibret alsak da bu saçma futbol olaylarını bitirsek.
  6. politikadan, ekonomiden, genel itibariyle entelektüel donanım gerektiren her türlü alana verilen önemden daha çok olan 'önemdir'. ingilizler futbolu severler, takip ederler; lakin ingilizlerin tiyatroları da doludur. okuma oranları da yüksektir. dünya'yı da takip ederler. bizim ülkemizdeki "mal mal futbol izliyoruz ama ingilizler de izliyorlar yeaa" kaypaklığındaki cevapları duysalardı ne cevap verirlerdi merak ediyorum. gün geçtikçe artıyor sanki fanatizmin dozu. ülkenin başbakanının futbolla ne işi olur diye düşünüyorum ben ciddi ciddi. 'önemli' olup olmamasından ziyade 'hayatiyet' ya da 'önem sıralaması' daha önemli parametreler olmalı bizim için. önem ve değer kıyaslamayla, karşılaştırmayla ortaya çıkıyor neticede. neye göre önemli? neye göre değerli? gelişmiş ülkelerde eğitimden, sağlıktan, kültürel meselelerden, sanattan falan daha önemli değil futbol. kimse kimseyi kandırmasın. bizim gibi eğlenmeyi bilmeyen, eğlenceye ayıracak parası ve bütçesi limitli olan milletler için ucuz eğlence yöntemi futbol.
    edit: mikrofon uzatsan ülke meseleleriyle ilgili iki adet doğru düzgün cümle kuramayacak, herhangi bir sosyal / politik / ekonomik gelişme hakkında fikir sahibi olmayan; herhangi bir olaya reaksiyon gösteremeyecek kadar atalet ve cehalet sahibi kitleler maç sonrası bayraklarıyla yollara dökülüyorlar ya; içimin yağları eriyor her seferinde. eyleme geçmiş cehalet teorim her seferinde 'galip' geliyor çünkü.
    edit 2: bu ülkenin arabeskçisine, muhafazakar müslümanına çamur atan; aydın geçinen (!) piyanistleri de futbol sevdalısı. türkiye'nin çıtası, konumu, çapı bu. yapacak bir şey yok.
  7. ülkemizde,

500 bin,

500.000 insan,

73 milyon nüfüslu ülkenin en eğitimli nüfusunun 1/14'ü

biliminsanlarını, doktorları, sanatçıları, sporcuları yetiştirecek yani geleceğin,
    memleketin istikbalinin tapu senedi olan bu insanların 500.000'i öğretmen kadrosuna atama için beklerken,

bir futbolcunun takıma alınmaması sözlükte onlarca sayfada yazılıp çizilip, tartışma boyutunda en yüksek ehemmiyetle
    konuşuluyorken,

diğer tarafta kardeşiniz, ablanız, abiniz, amcanız, halanız ,teyzeniz, komşunuz, arkadaşınız olan 500 bin öğretmen adayının kadrosuz kalmasını,
    mesleklerini icra edememelerini, hiç bir işe yaramayan bir kenara atılmış hurda muamelesi gören bu genç işsiz ordusunun derdine,
    sabun köpüğünün kütle ağırlığı kadar önemsemeyen bir toplumdan beklentimiz ne olabilir ?

gelişmemiş toplumlarda futbolun önemi hakkında bilgi verin