şükela:  tümü | bugün soru sor
 • öncelikle kdv neydi? kdv sevgiydi, emekti.

  gelişmiş ülkelerde vergisini hizmet alacağını bildiği için bireylerin ve şirketlerin gelirini seve seve ve doğru bir şekilde beyan etmesi durumudur. bu nedenle kdv diye bir şey bulunmaz.

  türkiye gibi orta doğu ülkelerinde ise gelir vergisine ek olarak kdv bireylerden sike sike alınır ki devlet kazancını garantilemiş olur. şirketler devletin muhasebecisi gibi çalışır. tüketiciler her şeye %18 daha fazla öder.
 • ırak, umman, libya ve suudi arabistan'ın gelişmiş ülke olduğu paralel evrenlerde doğru önerme. bir de "orta doğu ülkelerinde kdv alınır" demiş halbuki dünyada kdv almayan ender ülkelerin hemen hepsi ortadoğu'da dnjkfnjsdkf.

  dünyanın hemen her ülkesinde katma değer vergisi/value added tax/goods and services tax vardır. avrupa birliği rekabetin doğru sağlanması adına bazı ürünlerde istisna olmakla birlikte minimum yüzde 15 kdv uygular. abd'de kimi eyaletlerde 0 olsa da ekserisinde kdv uygulanır.

  türkiye'de insanların belini büken vergi kdv değildir, devletin tutabildiğini sağması, yakalayamadıklarının peşinden koşmamasıdır.
 • (bkz: mal beyani)
 • devlet ihtiyacı olan parayı diğer ülkelere mal satan şirketlerden alabiliyorsa halkına kdv uygulaması çok gerekli midir? belki de yönetimde söz hakları olsun diye yalandan kesiyodur. petrol zengini olanlar ve yönetim kabiliyetsizliğinden kdv alamayanlar hariç "gelişmiş" denilenler patent ve know how birikimleriyle diğer ülkelere bu şekilde parazit oluyolar.
 • almanya, fransa, hollanda'yı gelişmiş ülke kapsamına sokmayan kişinin beyanı, yahu atacaksan destekli at bari :)

  avrupa birliği ülkelerinin 2018 vat yani kdv oranları listesi:

  https://www.vatlive.com/…-rates/european-vat-rates/
 • (bkz: yav he he)
 • 1985'den önce türkiye'de de yoktu. şurada komikli bakınız veren tiplere bakın adamlar ihtimal dahi vermiyor kdv'nin olamayacağına ahahah

  (bkz: katma değer vergisi)
  kdv 30 yaşında
 • abd'de ab'de olduğunu iddia eden malları göstermiş, hiçbir şeyi araştırmadan sorgulamadan kabul eden ödeyen, devletini her daim baş üstünde üstünde tutan türklerin kavrayamayacağı bir durum.

  abd'de kdv yoktur. mağazadan yapılan ürün alışlarında %0-9 arasında değişen sales tax vardır. servis alışlarında bu oran %0'dır. ürün alışverişlerini internetten yaparak bu %0-9'u da ödememe imkanına sahipisiniz her daim.

  ab'de ise yine hizmet satışlarında genel olarak kdv uygulanmaz. ürünlerde ise ülkelere göre oranlar değişmekle birlikte ödemiş olduğunuz kdv'leri beyan ederek gerçekçi bir kdv iadesi alabilmeniz mümkündür.

  (bkz: türklerin asla anlayamayacağı şeyler)
 • devletin vergi gelirinin çoğunluğu dolaylı vergilerden mi yoksa dolaysız vergilerden mi oluşuyor buna bakmak gerekir.
  yine bakkal yazarlar hesap peşinde.