şükela:  tümü | bugün
 • gündelik hayatınızda kendi aleyhinize olacak durumlarda bile ara sıra yalan söyleyin. ve izin verin karşınızdakiler çözsünler yalan söylediğinizi ve yaptıklarınıza anlam veremesinler. yalan söylemenin gerekli olduğu durumlarda ise doğru söyleyin ama arada bir kem küm edin, konuda açıklıklar falan bırakın. onlar size inanmasınlar. rahatsınız. siz doğru söylediniz ama karşınızdaki inanmadı..
 • ilişkilerinizi olabildigince yalan soylemeye ihtiyac duyulmayacak genişlikte kurun. boylelikle yalan soylemek istediginiz zaman ince detaylarla ugraşmayin. "müsait değildim" gibi göreceli şeyler işinizi görsün.
 • en iyi yalan basit yalandır.
 • soylediginiz yalan ne kadar buyukse o kadar cok kisi inanir
  (bkz: adolf hitler)
  yalnizca korkaklar yalan soyler
  (bkz: writer)
  soylediginiz yalana once kendiniz inanmalisiniz
  (bkz: anonim)
 • bir italyan atasozu sole der: yalan soyleyeceksen kisa olsun
 • her kim ki karşısındaki kişiyi yalan söylemediğine inandırmak istiyorsa cümlelerinin içinde vala billa,yemin billah,ekmek kuran çarpsın gibi kelimeler kullanmamalı,bu inandırıcı olmaktan çok yalan olduğunu ortaya çıkarır.ayrıntılara detaylara çok girip rapor vermemek lazımdır çünkü yine anlaşılır.ve her kim ki yalan söylemiyorum diyorsa bilin ki o yalan söylüyordur.en güzeli başınızdan atın,savuşturun.suç bastırısı denilen bi olay vardır.o size soru sormadan ,bağrınmadan siz ona bağrının sorular sorun çok eski defterleri açıp karıştırın,zeytinyağı gibi üste çıkın ki o ne diyeceğini unutsun siz de yalan söylememiş olun.
 • yalan soylerken kesinlikle ana yalaninizi kucuk baska yalanlarla cevreleyin. hatta bu cevreleyici yalanlardan birisi ile karsidakinin baglantisi olduguna inandirin onu(bu ortak tanidiginiz birisinin varligi olabilir mesela) ve dikkatini bu noktaya cekin. kendi hafizasini o an baska bir seyle mesgul etmekte olan karsi taraf farkina varmadan esas noktadan uzaklasmis olacaktir. eger bu soktan cabuk kurtulursa hemen esas yalani yapistirin ve cevreleyen yalanlarla olan baglantisindan bahsedin ana yalanin. bu iliski zincirini kafasinda oturtmaya calisan kurban kendi ile alakali olan yalana yeniden saplanacaktir ve en sonunda vazgececektir sizin yalan soylediginiz inancindan.

  gecmis olsun bir kere daha yirttiniz.
 • yalanlariniz ortaya ciksa bile altta kalmayin, kendinizi bir $ekilde hakli cikarin hatta kar$inizdaki ki$iyi suclayin. yeterince zekiyseniz o ki$i kendini suclu hissedip sizin adiniza uzulebilir. ayrica suratina bakarak yalan solediginiz ki$inin en azindan sizin kadar zeki olabilecegini unutmayin, ufak atin bazen.ayrica bir yalaniniz ortaya cikti diye ozur dileyip olayi kapatmayin, bir kac tane daha sallayin buyuklu kucuklu o zaman belki engelleyemiyormu$ gibi falan gorunup kurtarabilirsiniz en azindan.ne ho$ degil mi?
 • "...yazan george costanza" diye devam eden eserin adi.
 • yalancılıkta altın kural, atılan palavranın gerçekliğine(!) kendini kaptırabilmektir. şunu aklınızdan çıkarmayın ki kurban %30 oranda söylediklerinize, %70 gözlerinizin içine bakar. dolayısıyla gözleriniz yalan söylüyorsa -ki bu en başarısız durumdur- sizin de mumunuz yatsıya kadar yanacaktır. soğukkanlı olun, kurbanınız delil sunsa bile inkar edin. altın kuralı hatırlayıp silkelenin, sizin söylediğiniz tamamen gerçek! söylediğiniz yalanı küçük ek yalanlarla süsleyin, daha mantıklı ve akla yatkın hale gelmesini sağlayın. bunu yaparken dozunu aşmamaya da özen gösterin.

  bilimsel olarak kanıtlanmış bir yalancılık belirtisi burun kaşımaktır. (bkz: #9450306)
  çoğu insan yalan söylerken farkında olmadan elini burnuna dokundurur. bu istemdışı bir harekettir. ancak doğruluğu defalarca kanıtlanmıştır. vücut dilinden az çok anlayan bir kişiye yalan söylüyorsanız bunu gözardı etmeyin, sakın ola elinizi burnunuza yaklaştırmayın. bahsi geçen konu üzerine hazırlanmış belgeseli izledikten sonra ben de gözlem yaptım ve doğru olduğunu gördüm.

  "sana yalan borcum mu var!?" gibi gazlayıcı bir cümle ve/veya "inanmıyorsan git x'e sor, y'ye sor" gibi kendinden emin olduğunu ifade eden yardımcı cümlecikler bazen işe yarasa da garantisi yoktur, gider de x kişisine sorarsa çuvallarsınız, yapmayın.