şükela:  tümü | bugün
  • bir coğrafyada bir çağı açıp bir çağı kapatmış kişidir.

bana göre, çomarların tanrısı abdülhamiti indirerek osmanlıda yobazlığa son veren enver paşadır.
  • şimdi uzun uzun yazardım da saat haliyle geç olmuş (bkz: mustafa kemal atatürk)

yine de söylemeden edemeyeceğim medeniyetler tarihini göbekli tepeden itibaren izleyin böyle bir lider bulamazsınız
  • şüphesiz ki büyük petro'dur.

asyatik barbarca bir kulture sahip cahil rusya'yı batılılaştırmış, reformları ile devletin yapısını tamamen değiştirmiştir. rusya'da çomarlığa karşı müthiş bir mücadele vermiş ve başarılı olmuştur.

ki bu reformların sonucu olarak gelecek 200 yıl içerisinde rusya inanılmaz genişlemiştir ve ilerlemiştir.
  • her devrimin lideri kendi ülke toprakları için değerli olsada bir ülkenin bağımsızlık savaşı sırasında ki işgal anlamında topraklara ayak basıp, hayatlarını kaybeden bağımsızlık düşmanı askerlerinin annelerine seslenip ' onlar artık bizim evlatlarımız ' sözlerini sarf edebilmesi bakımından gazi mustafa kemal atatürk devrim olgusunda eşsizdir.
  • hz. muhammettir. içinden bir birey olarak çıktığı toplumu tam anlamıyla şekillendirmiş, dahası arapları birleştirerek millet haline getirmiş, bir amaç vererek devletleştirmiş, çok geniş bir coğrafyada arap milliyetçiliğinin ve islamın yayılmasına sebep olmuş, günümüzde bile 1 milyar takipçisi olan bir devrimcidir.

sonradan gelen edit: büyük önderimiz, ülkemizin kurucusu gazi mustafa kemal atatürk'ün konu hakkında yine zamanının ötesinde konuşmaları ve düşünceleri var;

bütün dünyanın müslümanları allah'ın son peygamberi hz. muhammed'in gösterdiği yolu takip etmeli ve verdiği talimatları tam olarak tatbik etmeli. tüm müslümanlar hz. muhammed'i örnek almalı ve kendisi gibi hareket etmeli; islamiyet'in hükümlerini olduğu gibi yerine getirmeli. zira ancak bu şekilde insanlar kurtulabilir ve kalkınabilirler." (atatürk, nedim senbai, a.ü. dil, tarih, coğrafya yay., s. 102, 1979)

örnek bir link

artık atatürkü dinsizmiş gibi göstermeyi bırakın, atatürkten ne kadar uzaklaşırsanız insanlar cahil yobazların pençesine düşer, osmanlı dönemindeki gibi din tüccarları islam ile alakalı olmayan şeyleri islam diye millete sokuşturur, kendileri hiç çalışmadan yada yanmaz kefen satarak cenneti dünyada yaşar.

insanlara çomar demek kolaydır, önemli olan hz. muhammet ve atatürk gibi öğretmen ve örnek olup o çomarları eğitmektir. artık dağılabilirsiniz.
  • uzaklarda aramayın. tabi ki de (bkz: mustafa kemal atatürk) ' tür..
  • hz. muhammed
  • bana gore annemdir.. iki kizini da 18 yasinda yurtdisina yollamis, her iki ayda bir memur maasiyla bize gelmis gitmis, ev kurmus, 50 yasindan sonra almanca ogrenmeye baslamis, komsularin cocuklari tr'nin universitelerinde surunup, master icin yurtdisina kasarken, zamaninda onu bizi yolladi diye uzenlere, sadece zarif bi tebessumle sıtem etmıstır.. su dunyada herkes bi kere yasiyo.. ataturkun okulundan mezun oldum ben ama ataturku icsellestiremedim.. gozlerim yasli atam diyemedim.. bismarkin devletinde vatandas oldum sonra, ama hic bisi ifade etmedi sasaali hikayeler.. che'nin resmi odamdaydi ama o kadar kofti ki... bu kadar olur.. devrimci, yasalari varolan duzeni deviren ama bunu gotuyle dag bozan bi fil gibi yapmayan, yerine koyacak olan daha iyi bi sistemi olandir..

bi kere yasadigim su hayatta, ataturk de fidel de putin de rte de.. umurumda degiller.. annem benim devrimcim.. kadikoyun sidik kivamli biralari esliginde gecmisi tartismanin tek sonucu oldu hayatimda, zaman kaybi.. anne seni cok seviyorum..

oturun dusunun, kendi kucuk dunyanizi.. ogretilenden ziyade size, size size bihterinize, gercek manada somut bi etkisi olan devrimciyi.. ya ananizdir ya da babaniz..
  • valla burada mutlaka benden daha cok arkadaslar da vardir. bence ataturktur. bu dusuncemi degistirmek baya zordur. ataturk'un bize verdigi kazanimlara bakarsak, merkez cevre iliskisinden gelen kan dokmeler gorulmeden bize adeta hediye edilen haklari gorursunuz.

lider var lider var.
  • hz. muhammed (s.a.v.)

onun getirdiği dine inandığımdan değil gerçek bu olduğu için yazdım.