1632 entry daha
  • sacma bir sekilde cogunlukla klasik ask kavrami etrafinda donen ya cidden arabesk ya da arabesk soslu sarkilar hic bir zaman degildir.

asil yurek yarasini olusturan toplumsal bir sorunu, gercek bir hikayeyi insanin icini kiyira kiyira anlatan sarkilardir.

en bilindiklerinden biri,
    (bkz: ünzile)

bunu cocukken ilk dinledigimde cok cok coook uzulmustum, cunku ben sansliydim, medeni bir anne babanin cocuguydum ama disarida korkunc bir dunya vardi, her ne kadar bir cocugun bunlari bilebilme imkani olmasa da bir sarki ile herbirseyi ayni anda duyup derin bir kedere suruklenmistim. bir anda yarim yamalak olan bilgiler bir gerceklik kazanmisti. disarida, uzaklarda baska birileri vardi ve onlar bizden cok farkli yasiyorlardi. hayatin geri kalani sadece bu cumleyi daha uzatti, yeni ayrintilar ekledi fakat ilk olarak sanat gorevini yapmis, bana yeni bir dunya acmisti.

acip tekrar bir dinleyeyim dedim, evet yillar icinde etkisinde bir gidim azalma olmamis, gozumun kenarindan bir damla suzuldu.

turkiye'nin dertleri bitmez, oyle veya boyle gidenler var, gurbette olanlar icin gelsin,
    (bkz: gurbete kaçacağım)

her ozel gunde sevdikleri birinin eksikligini hisseden, her bayram kabristanlari sessizce dolduranlara gelsin,
    (bkz: bugün bayram)

varolussal dusunceler gecenin bir yarisi beynini istila edince baska derdi yokmus gibi bunlari dusunenlere gelsin,
    (bkz: bir insan ömrünü neye vermeli)
  • (bkz: serapmış)
    (bkz: şebnem ferah)
  • duman- haberin yok ölüyorum.
  • bir çok şarkı var ama ben oyumu şu ikisinden yana kullanıyorum

ben ne yangınlar gördüm

bana her gün sonbahar

(bkz: zakkum)
  • depresif şarkı denildiğinde aklıma ilk gelen isim hep düş sokağı sakinleri olmuştur.
    murat yılmazyıldırım bu kulvarda benim nazarımda tartışmasız liderdir.
    bir tane şarkısı değil tüm albümü bile örnek gösterebilirsiniz.
  • (bkz: çoban yıldızı)
    (bkz: teoman)

yüzme bilmeden daha,
    deniz görmeden,
    hiç güneşte yanmadan,
    şimdi ölmek istemem,
    bir kalbi sarmadan
    aşkı tatmadan daha,
    onla sarhoş olmadan,
    hiç sevişmeden daha,

ansızın ölüp gideceğin birden aklına geldiğinde, yapamadıklarını düşünürsün kalbin acır, ben de bu şarkıyı her dinlediğimde gözlerim dolar aklım gencecik ölenlere, daha hayatta hiç bir şey yapamadan bu dünyadan göçenlere gider, acaba ben ölmeden hayatta istediğim her şeyi yapabilecek miyim diye düşünürüm.

debe editi: uzun sureli caylakliktan sonra, kisa sure once yazar oldum ve ilk defa debe'ye girdim, benim gibi bu sarkida gozleri dolan arkadaslara ve teo'ya tesekkur ederim:))
  • sanırım bu

sanat camiasının yarısı, bir şekilde bu şarkıyı bir yerlerde söyledi, söylemeye çalıştı. adeta anonim bir halk türküsü gibi dillerden dillere dolaştı yıllarca.
  • ahhh umurunda sandın bu dunya
    ahhh nesesi yeter...
2743 entry daha
hesabın var mı? giriş yap