• "iyinin kaderinde vardır, kötüye düşer" neşet ertaş
  • "hamdım, piştim, yandım"

mevlana
  • "interneti ihtiyacınız kadar kullanın" şeklinde, dini muhteviyattaki bir tv programında yapılan tavsiye..
  • çay var mı çay?
  • insanı insan eder azimle çalışmak lakin işin zor yanı çalışmaya alışmak
  • diyojen tarafından iskender'e oturduğu yerden edilmiş olan;

"bendemin de bendesisin" kelamıdır.

diyojen iskender karşısında ayağa kalkıp da saygılarını sunmayınca zoruna gitmiş bizim iskender'in, hiddetlenmiş üstada "sen beni tanımaz mısın?" diye. diyojen "tanırım, iyi de tanırım hem" diye karşılamış soruyu ve iskender kibirli halde sormuş "söyle bakalım kimmişim?" diye, üstad "bendemin de bendesisin"-kölemin de kölesisin- deyince yeniden hiddetlenmiş lavuk "sen ne demek istiyorsun?" diye çıkışınca izah etmiş üstad;

"toprak bana hizmet eder, doyurur, barındırır ve ne istersem verir bana. ve sen toprak için savaşırsın, insanları öldürürsün, katledersin. yani benim köleme kölelik edersin ve bütün hayatın boyunca edersin. sen benim köleme köle olmuş bir kölesin..."

bunun üzerine lavuk tabi şaşkın bir halde "dile ne dilersen" diye kabul etmiş üstadın büyüklüğünü ve itikadimce "bendemin de bendesisin" kelamının yüzde biri kadar olmayan ama atarlı olduğu için günümüzde daha popüler olan;

"gölge etme, başka ihsan istemez" kelamını etmiştir.
  • "life is a game where nobody wins, except for those who believe and do good deeds"

"hayat, inananlar ve salih amel isleyenler disinda kimsenin kazanamadigi bir oyundur."

(bkz: aliya izzetbegovic)
    (bkz: asr suresi)

edit: aslinda biraz dusununce bu yazdiklarimin buraya ait olmadigini fark ettim. asr suresini felsefi bir soz olarak nitelendirmek, icimdeki islam anlayisi ile bagdasmiyor. yani mesele soyle ki, felsefe dediginiz gercegi anlama-tanimlama cabasidir aslinda. evreni algiyabilme, ve sonrasinda okunabilecek bir yapiya donusturme. bu dediklerimden sadece yazi anlasilmasin, bazen gormek, duymak, tatmak da bir okumadir.
    bir ayet ise, bir musluman icin felsefenin cok otesindedir. felsefe bir insan urunu, ayet ile allah kelamidir. yani boyle bir hata var aslinda bu enty de.
  • hayata yapılacak o kadar çok hata var ki, aynı hatayı yapmakta ısrar etmenin anlamı yok
    kısacası "koy gitsin sana bir şey olmasın"..
  • dun basima gelmis hala cignemekte oldugum soz.

bir arkadas:kizin napiyo buyudu mu
    dtk:buyuyo kanka, oynasiyoruz butun gun
    ba: iyi iyi , bundan sonra sadece onun birer anisisiniz...

(bkz: anneler ve babalar cocuklarinin anilarindan ibarettir)
hesabın var mı? giriş yap